JPS_6185_1

III Konkurs Wokalny Drezdenko 2016

Drezdenecki Ogólnopolski Konkurs Wokalny ściąga tutaj wiele sław muzycznych oraz utalentowanych artystów z Warszawy, Poznania, Krakowa Gdańska, Katowic, Bydgoszczy i Łodzi. W bieżącym roku oprócz Wiesława Ochmana i Antoniny Kowtunow będą to Urszula Jankowiak i Wojciech Maciejowski. Troje z nich wystąpiło w naszym festiwalu. Patronat nad konkursem od początku ma burmistrz Drezdenka.

Niedawno ciepło wspominałem panią Annę Maleszę, ubiegłoroczną laureatkę, która znakomicie spisała się w XV Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego, a tu minęło 12 miesięcy i znów posłuchamy największych talentów z Polski, a mamy się kim pochwalić. Pomysł zorganizowania w Drezdenku tego prestiżowego wydarzenia dojrzewał dość długo i był związany z piękną tradycją naszego miasteczka, w którym od 21 lat organizuje się festiwal muzyki klasycznej. Impreza ta cieszy się dużą popularnością w okolicy i ma uznanie w całym kraju. Nie ma się co dziwić, że tak znakomite recenzje towarzyszą naszym koncertom. Od 21 lat do Drezdenka trafiają artyści, których można podziwiać na najlepszych scenach operowych w filharmoniach świata. Niemal prosto z MET przyjechał tu Wiesław Ochman, w drodze do Barcelony śpiewała Iwona Hossa, a przybyła tuż po zdobyciu Złotego Medalu w Atenach, prosto z Opery Królewskiej z Brukseli trafił tu Wojciech Drabowicz, a wykonujący jeszcze niedawno koncerty w Carnegie Hall Celina Kotz i Marcin Sikorski zagrali ostatni koncert XXI Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku. Z naszym miastem związany jest od sześciu lat Jarosław Bręk, laureat tegorocznej nagrody Fryderyka, trzykrotnie nominowany, występuje tu także dość regularnie. Wymienianie wszystkich laurów, których wartość można porównać do sportowych olimpijskich medali, zajęłoby więcej niż kilka stron.

Nasza Antonina Kowtunow!!!

Przyjechała tu około 1990 roku i zakupiła w Górzyskach dom. Szybko znalazła wśród mieszkańców tej wioski uznanie. Włączyła się w życie społeczne oraz inicjowała szereg ciekawych wydarzeń kulturalnych. Każdy wiedział, że pani Tola należała przez kilkadziesiąt lat do największych śpiewaczek operowych Polski, była ozdobą Teatru Wielkiego w Poznaniu, a potem wybitnym profesorem Akademii Muzycznej. Także na niwie pedagogicznej odnosi znaczące sukcesy, co zostało docenione na szczeblu ministerstw. Pani Antonina Kowtunow bardzo szybko włączyła się w życie kulturalne Drezdenka. Najpierw zorganizowała Mistrzowskie Kursy Wokalne, które kończą się koncertem. W bieżącym 2016 roku odbyła się szósta edycja wspomnianego kursu wokalnego, Dodatkowo muzykalni mieszkańcy Drezdenka każdego roku są przesłuchani przez samą maestrę.

Ogólnopolski Konkurs Wokalny w Drezdenku

To wyjątkowe wydarzenie, na które przyjeżdża uzdolniona młodzież z całej Polski, a którego pomysłodawcą była pani Antonina Kowtunow, odbędzie się po raz trzeci 12 listopada i ściągnie do naszego miasteczka najwybitniejszą śpiewaczą młodzież. Jurorami są artyści tej miary, co: prof. dr hab. Antonina Kowtunow, dr hab. Urszula Jankowiak, prof. dr hab. Wojciech Maciejowski i Wiesław Ochman. Opieką merytoryczną wydarzenie to objęła Akademia Muzyczna z Poznania, Wydział Wokalno-Aktorski. Z wielką przyjemnością odnotowałem nazwisko pana Jaromira Trafankowskiego. Przyznam, że wszystkich ich miałem zaszczyt i przyjemność oglądać na deskach oper w Poznaniu i Warszawie. Troje z nich wystąpiło na festiwalu w Drezdenku. Na konkurs przyjedzie minimum 30 osób. Zaprezentują się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Szkolnej. Wieczorem koncert. Głównym organizatorem jest Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, a patronat honorowy objął Władysław Dajczak – wojewoda lubuski. Warto wiedzieć, że tylko użyczenie fortepianu, to koszt rzędu 12.000,00 – 15.000,00 zł. Dzięki możliwościom pani A. Kowtunow ta kwota nie nadweręża budżetu gminy. Jeszcze tego nie wiem, ale prawdopodobnie koncert laureatów tego konkursu odbędzie się na pewno w auli Szkoły Podstawowej nr 1 i prawdopodobnie o godzinie 19.00. Już dziś zapraszam

Wiesław Pietruszak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ