15002368_657225691127115_8756078325096415833_o

III Ogólnopolski Konkurs Wokalny Drezdenko 2016

To normalne, że każde miasto stara się czymś wyróżnić spośród innych. Niewątpliwie tym, co po nas zostanie jest kultura. Można powiedzieć, że miasteczko nasze w tej dziedzinie stanowi w województwie lubuskim chlubny wyjątek. Bardzo wysoki poziom artystyczny imprez zawdzięczamy wybitnym śpiewakom i pianistom, z którymi współpracujemy. Tu pozwolę sobie wymienić związanych z festiwalem Iwonę Hossę, Jarosława Bręka i Piotra Szychowskiego. Do imprez, które mogą być przedmiotem dumy mieszkańców Drezdenka jest Ogólnopolski Konkurs Wokalny.  I znów pojawiają się wielkie nazwiska: Antonina Kowtunow i Wiesław Ochman. 

12 listopada w auli Szkoły Podstawowej nr 1 było wyjątkowo śpiewnie. Do Drezdenka zjechali artyści z całej Polski. Przeglądam listę miast: Bydgoszcz, Kraków, Gdańsk, Warszawa, Poznań Łódź. Również lista profesorów, którzy przez wiele lat zdobili sceny operowe Europy. To wielkie święto muzyki operowej, a w Drezdenku wiele znakomitych gwiazd z Barbarą Mądrą, Barbarą Kubiak, Antoniną Kowtunow, Wacławą Górny – Rann, Wojciechem Maciejowskim i Wiesławem Ochmanem. Dwa dni wcześniej dotarły na miejsce konkursu dwa instrumenty z firmy YAMAHA. Fortepian, na którym będą akompaniować pianiści oraz pianino tej firmy, dar Fundacji PZU. Jury konkursu składa się ze znakomitych artystów podziwianych na najlepszych scenach świata włącznie z nowojorską Metropolitan Opera i londyńskim Covent Garden: Antonina Kowtunow, Urszula Jankowiak, Wojciech Maciejowski i Wiesław Ochman. Pani prof. dr hab. Antonina Kowtunow pełni jednocześnie funkcję dyrektora artystycznego. To głównie na niej spoczywa ta impreza. Pianistami konkursowymi są zaprzyjaźnieni z nami od dawna p. Laura Kluwak-Sobolewska i p. Szymon Musioł. Do konkursu każdy uczestnik musiał przygotować trzy pozycje: arię operową W. A. Mozarta, dowolną arię oraz polską pieśń. Dość długa jest lista sponsorów: firma kosmetyczna VISOANSKA, YAMAHA, Willa „Stanisław”, Szkoła Podstawowa nr 1 w Drezdenku, CPK Drezdenko, Akademia Muzyczna Poznań, Pracownia architektoniczna Pro Obiekt z Bydgoszczy, AGRODRAWA z Przeborowa oraz WOSEBA – polski producent smacznej kawy. Ten ostatni przez cały czas raczył uczestników swoją przepyszną kawą.

Bez tytułu

Jeden z plakatów sponsora konkursu „WOSEBY”

Każdy taki konkurs nakłada na wiele osób sporo obowiązków. Funkcję sekretarza pełnił pan Jaromir Trafankowski, a konferansjerkę pani Paulina Rychlewska. Konkurs rozpoczęto dokładnie o godz. 10.00, a do zmagań w sumie zgłosiły się 32 osoby.  Jury, podobnie jak w roku ubiegłym, ustaliło, że każdy z artystów wykona dwa utwory. Każdy arię W. A. Mozarta oraz do wyboru dowolną arię albo pieśń polską.  W trakcie ustalono także inne dodatkowe nagrody. Oprócz regulaminowych trzech pierwszych miejsc, nagrodzono także wiele innych osób. I tak za wyjątkowy IMAGE pani Dominika Dobrolińska otrzymała kosmetyki firmy VISOANSKA, dla najlepszego mezzosopranu nagrodę ufundowała pani Urszula Jankowiak. Wręczono też nagrody za najlepsze wykonanie pieśni polskiej. Wśród pań wygrała Małgorzata Wiśniewska, a wśród panów Bartłomiej Kłos. Dyplomy dla wyróżniających się pianistów wręczono Dorocie Artykiewicz-Skrla, Dorocie Kuczyńskiej-Tlałce oraz Szymonowi Musiałowi. Wyróżnienia wśród śpiewaków otrzymali: Karolina Agata Makuła, Rafał Polek i Paweł Michalczuk. Powoli temperatura rosła. Miejsca w kolejności wraz z czekiem o ustalonej wartości zdobyły następujące osoby: I miejsce –  Ada Ber z Bydgoszczy, II miejsce – Łukasz Sebastian Zientarski z Poznania, a III miejsce – Bartłomiej Kłos z Gdańska. Najbardziej jurorom podobała się Hasmik Sahakyan z Warszawy, której wręczono ufundowane przez Wiesława Ochmana i Wojciecha Maciejowskiego Grand Prix. Publiczność równie gorącymi brawami przyjęła laureatkę nagrody głównej. Zwycięzcy otrzymali także od firmy WOSEBA książki Andrzeja Mleczki i paczki kawy tej firmy. W czasie gali konkursowej odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia dwóm osobom tytułu Honorowego Obywatela Drezdenka. Panowie Adam Kołwzan i Maciej Pietruszak wręczyli dyplomy Antoninie Kowtunow i Wiesławowi Ochmanowi, którzy od lat promują nasze miasteczko. O tym wydarzeniu wspomnę w osobnym artykule. Radę Miasta w tej uroczystej chwili oprócz Przewodniczącego Rady reprezentował pan Henryk Majzlik. Tak wyjątkowe wydarzenie ma oczywiście swoich głównych bohaterów, ale trzeba także wspomnieć o tych, którzy gdzieś skrycie wykonali kawał wielkiej pracy. Mam tu na myśli zawsze otwartego na każdą inicjatywę dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 Sławomira Wojciuszkiewicza, jego wspaniałych i oddanych pracowników od pań sprzątaczek przez sekretariat po panie z kuchni. Dograny był każdy szczegół. Podsumowując można powiedzieć, że mieliśmy kolejną udaną imprezę, która sławi nasze miasto i z której możemy być dumni. I na koniec zapamiętajmy tych wielkich artystów, którzy na każdym kroku wspierają poczynania tutejszych środowisk kulturalnych: Iwonę Hossę, Antoninę Kowtunow, Jarosława Bręka, Wiesława Ochmana i Piotra Szychowskiego. Poświęcają swój czas, wielki kunszt dla naszej społeczności. My jedyne, czym możemy się odwdzięczyć, to Honorowym Obywatelstwem naszego miasta.

Wiesław Pietruszak

 

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ