JPS_6361-692x360

Honorowi obywatele Drezdenka

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” w Drezdenku wystąpiło do Rady Miejskiej o nadanie dwojgu wybitnym artystom, którzy są związani z naszym miastem tytułu Honorowego Obywatela Miasta.  Pismo w tej sprawie wystosowaliśmy do Przewodniczącego Rady Miasta Adama Kołwzana. Na połączonej komisji, w której uczestniczyli wszyscy radni uzasadnienie przedstawił wnioskodawca, Wiesław Pietruszak. O nadanie tytułów wystąpił do rady burmistrz Drezdenka.

Kim są wymienieni we wniosku artyści i w jaki sposób wspierają i sławią nasze miasto? Najpierw parę słów o pani prof. dr hab. Antoninie Kowtunow. Do gminy naszej trafiła na początku lat 90-tych. Zakupiła w Górzyskach dom i natychmiast włączyła się w życie społeczne i kulturalne tej wioski. Na pewno wielkim widzialnym osiągnięciem było wybudowanie w Górzyskach wigwamu, w którym każdego roku od ponad 20 lat odbywają się koncerty z udziałem znakomitych śpiewaków i instrumentalistów. Antonina Kowtunow to wielka gwiazda polskiej opery. Występowała na najlepszych scenach Europy. Po zakończeniu kariery artystycznej rozpoczęła pracę w Akademii Muzycznej w Poznaniu i tu znów pokazała się z najlepszej strony. Jej uczennice są dziś solistkami wielu znakomitych scen operowych na kontynencie. Środowisko melomanów z Drezdenka postanowiło pozyskać panią Profesor i zaproponowało Jej współpracę. W ten sposób powstała idea organizowania tutaj Mistrzowskich Kursów Wokalnych. Kursy te kończą się koncertem, a dzień później mieszkańcy gminy, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości wokalne, są przesłuchiwani przez maestrę. Od dwóch lat z inicjatywy pani Profesor i burmistrza Drezdenka Macieja Pietruszaka do naszego miasteczka przyjeżdżają najlepsi artyści z całej Polski, by zmierzyć się w rywalizacji z innymi śpiewakami.

Antonina

Antonina Kowtunow

Przewodniczącym jury tego konkursu jest najwybitniejszy polski śpiewak drugiej połowy XX wieku, laureat Nagrody Grammy, solista Metropolitan Opera i mediolańskiej La Scali, Wiesław Ochman. W swojej bogatej karierze występował z najwybitniejszymi śpiewakami epoki pod batutą największych dyrygentów z Herbertem von Karajanem, Leonardem Bernsteinem na czele. Gdy wielki dyrygent Karl Boehm starał się o nagranie jednego z wielkich klasyki i wykonanie solowe zaproponował Ochmanowi, ten akurat zachorował. Mógłby wówczas sięgnąć po Pavarottiego czy Carrerasa. Laik tak by zrobił. Problem w tym, że są partie, które jeden śpiewa fenomenalnie, inny już nie. Carl Boehm wiedział, że te partie najlepiej na świecie wykona nasz Wiesław Ochman. Dlaczego zwróciliśmy się o nadanie Honorowego Obywatelstwa temu artyście? Powodów jest wiele. Wiesław Ochman od ponad 20 lat udziela patronuje naszym poczynaniom w zakresie promocji polskiej muzyki. Wielokrotnie spotkał się z naszymi uczniami, a ostatnio także z melomanami w tutejszej bibliotece. Chcąc nadać Ogólnopolskiemu Konkursowi Wokalnemu szczególną rangę zwróciliśmy się o przewodniczenie w jury.  Oczywiście wyraził zgodę. Warto przy okazji dopowiedzieć, że Drezdenko występuje w kilku książkach poświęconych Wiesławowi Ochmanowi. Jest jeszcze jeden rys, jaki charakteryzuje tego artystę. Wszędzie, gdziekolwiek się znalazł starał się wzorem swoich równie wielkich poprzedników Ady Sari, Janiny Waydowej, Ignacego Paderewskiego, Jana Reszke, Jana Kiepury podkreślać swoje pochodzenie i włączał do repertuaru utwory naszych kompozytorów od Chopina przez Moniuszkę, Żeleńskiego o Szymanowskiego po Lutosławskiego i Pendereckiego. Gdy zgłoszono mu brak funduszy na renowację Muzeum Mickiewicza w Wilnie, to zorganizował cykl koncertów i dziś znów muzeum zaprasza rodaków do swoich odnowionych pomieszczeń. Laureaci drezdeneckiego konkursu także otrzymują z rąk mistrza kilka nagród.

Ochman

dyr. Biblioteki Publicznej w Drezdenku i Wiesław Ochman

Nadanie Honorowego Obywatelstwa tak wielkim artystom niewątpliwie nobilituje także nas, mieszkańców Drezdenka.  Oczywiście jest to wielki splendor dla melomanów Drezdenka. Na koniec pozwolę sobie wymienić kilka osób, które od wielu lat związane są z naszym miasteczkiem i na każdym kroku starają się wspierać nasze projekty nadając im niezmiernie wysoki poziom. Na niwie kultury warto zauważyć działalność takich artystów, jak Iwona Hossa, Jarosław Bręk, Piotr Szychowski wreszcie Waldemar Gawiejnowicz.

Wiesław Pietruszak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ