IMG_3489_1

Sukcesy członków stowarzyszenia „Sauerianum”

Dwoje członków stowarzyszenia „Sauerianum” z Drezdenka nominowanych do Rady Akademii Fonograficznej. Aby otrzymać taką nominację trzeba mieć za sobą wybitne dokonania w zakresie muzyki. Za Iwoną Hossą i Jarosławem Brękiem, bo o nich mowa, przemawia wszystko.

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej z Drezdenka działa w myśl statutu na terenie całej Polski.  Członkami naszego gremium są nie tylko mieszkańcy naszej gminy, lecz także osoby zamieszkujące Krzyż, Poznań i Mosinę. Wczoraj przyjęliśmy do stowarzyszenia pana Marka Zawieję, trębacza, który pochodzi ze rodziny o tradycjach muzycznych sięgających kilku pokoleń. Wśród osób kojarzonych z nami jest kilka wybitnych postaci, które znane są na niwie kultury, tej z najwyższej półki. Staram się na stronie Faceboka opisać sukcesy naszych członków, ale jest to tylko kropla w morzu. Pozwolę sobie kilka tych informacji uchylić. Zacznę od pani Iwony Hossy, dla której utwory pisali najsławniejsi kompozytorzy polscy z Mikołajem Góreckim włącznie, artystka, która regularnie zapraszana jest przez Krzysztofa Pendereckiego, bowiem należy do najwybitniejszych interpretatorów muzyki współczesnej. Osobiście z podziwem patrzę, a raczej słucham płyt z jej udziałem, gdzie z jednej strony śpiewa brawurowe partie w mszy Zajdla, a z drugiej strony w utworach wspomnianego Pendereckiego. Pani Hossa od początku jest pupilką melomanów z Drezdenka. Kolejnym artystą jest pan Jarosław Bręk obdarzony czarującym bas-barytonem. Pamiętam moje pierwsze wzruszenie, gdy przesłuchałem płytę z jego nagraniem. Sam tytuł tej płyty oddawał moje odczucia: „Czarujące głosy”.  To już ten klimat, jaki towarzyszy nam, gdy słuchamy artystów tej klasy, co Andrzej Hiolski, Adam Didur, Rolando Panerai czy Ruggero Raimondi. Trzecim znakomitym artystą, który należy do najlepszych interpretatorów muzyki Chopina jest pan Piotr Szychowski. Wspomniani muzycy od kilku lat nie tylko współtworzą Letnie Spotkania Kameralne, lecz także są członkami naszego stowarzyszenia. Więcej! Na każdym kroku podkreślają związki z naszym środowiskiem, z naszym miastem, bo po rodzinnym Poznaniu ich drugim domem jest Drezdenko. Pozwolę sobie jeszcze zaznaczyć, że „Sauerianum” jest jedynym środowiskiem, z którym Iwona Hossa, Jarosław Bręk i Piotr Szychowski współpracują. A dla nas, członków „Sauerianum”, i będę tu wyrazicielem wszystkich pozostałych osób skupionych wokół stowarzyszenia, to wielki zaszczyt móc współpracować z artystami i pedagogami tej klasy. Wspomniani artyści mają w swoim dorobku takie osiągnięcia, jak w piłce nożnej Lewandowski czy Piszczek. Tym razem doszła do nas wiadomość, że Iwona Hossa i Jarosław Bręk zostali nominowani do Rady Akademii Fonograficznej. Z całej Wielkopolski i Lubuskiego włącznie zaproponowano trzech kandydatów. Oprócz już wymienionych jeszcze Agnieszkę Duczmal, która podczas niedawnego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego zebrała zasłużenie tyle znakomitych recenzji. Dopowiem, że słynną orkiestrę „Amadeus” p. Agnieszki Duczmal mieliśmy zaszczyt usłyszeć również w ramach festiwalu w Drezdenku. Wybory do Rady odbędą się 23 listopada. Tak, jak już wcześniej wspomniałem, już sama nominacja jest wielkim wyróżnieniem. Teraz jedynie wypada trzymać kciuki. My w Drezdenku na pewno dołączymy do Poznaniaków, dla których to także wielki splendor.

Wiesław Pietruszak

 

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ