IMG_3062

Koncert zespołów z Drezdenka w Parlamencie Europejskim

Zespoły „Canto Choralis” i „Flauto Dolce” znakomicie zaprezentowały się w Parlamencie Europejskim, gdzie przebywaliśmy na zaproszenie europosłanki Anny Fotygi. Dzień wcześniej „Canto Choralis” śpiewał w czasie mszy świętej w katedrze Notre Dame de la Chapelle wzbudzając gorący aplauz licznie zgromadzonych wiernych.

W dniach od 25 – 29 listopada na zaproszenie byłej minister spraw zagranicznych, a aktualnie posłanki do Parlamentu Europejskiego, pani Anny Fotygi 14-osobowa grupa z Drezdenka odwiedziła Belgię i spotkała się z panią Posłanką. Do siedziby władz Unii Europejskiej wyruszyliśmy wieczorem w piątek. Następnego dnia rano zakwaterowano nas w niezmiernie przytulnym hotelu blisko centrum stolicy Belgii. Po odpoczynku ruszyliśmy zwiedzać miasto z przewodniczką. Tu warto przypomnieć, że zdobycie wolności przez Belgów roku 1830 ma związek z Powstaniem Listopadowym, gdyż o pomoc w stłumieniu powstania w Belgii ówczesny władca zwrócił się do cara Rosji, a ten miał wtedy problem nad Wisłą. Nam się nie udało, podczas gdy Belgowie zaczęli budować własne państwo. Jakoż, że zwiedzaliśmy część za dnia, a część wieczorem, to obejrzeliśmy dwie odsłony królewskiego miasta. Potężne budowle różnych stylów oraz przepiękny wachlarz kolorów nocą,

Niedzielę rozpoczęliśmy mszą świętą w największej świątyni obsługiwanej przez polskich księży, w katedrze Notre Dame de la Chapelle. Oczywiście zespół „Canto Choralis” uświetnił mszę swoim śpiewem wzbudzając wśród przybyłych wielki aplauz. Potem udaliśmy się do Brugii, nie bez powodu zwanej Wenecją Północy. Przeurokliwe miasto pocięte kanałami, gdzie dostojnie od wieków stoją budowle od prostych, choć bogatych po przepyszne pałace. Myślę, że każdy, kto choć raz zobaczy to miasto zechce jak najszybciej tu wrócić. Sklepy oferują albo pamiątki, albo czekoladę. Można też napić się lokalnego piwa.

Kolejny dzień minął pod znakiem zwiedzania gmachu Parlamentu Europejskiego. Mieliśmy całkiem niezłe wejście. Najpierw wystąpił zespół „Canto Choralis” budząc duże zainteresowanie, a potem z nie mniejszą sympatią odebrano koncert zespołu muzyki Dawnej „Flauto Dolce”, oba pod dyrekcją Adama Deneki. Potem pracownik z Polski, który niemal od początku jest tam zatrudniony, przedstawił nam po krótce historię Unii Europejskiej i problemy, z jakimi zderzają się posłowie tego gremium. Wcześniej z uznaniem wypowiedział się na temat naszego występu w Parlamencie Europejskim. Chwilę później doszła do nas gospodyni tego wydarzenia, pani Anna Fotyga.  Opowiadała o swojej pracy w Brukseli i inicjatywach, które zdobyły uznanie większości parlamentarnej Europejczyków. Sprawa dotyczy badania dezinformacji Rosjan i innych środowisk nieprzyjaznych Unii Europejskiej, którzy chętnie sieją w mediach społecznościowych zamęt i przekazują liczne kłamliwe informacje. Oczywiście w trakcie tego przemiłego spotkania również śpiewaliśmy wspólnie z Panią Poseł. W imieniu obu naszych zespołów wręczyliśmy pani Annie Fotydze pamiątkowy grawerton. A skoro byliśmy w Parlamencie Europejskim i kilkakrotnie wymieniono nas jako przedstawicieli Drezdenka, to na każdym kroku staraliśmy się podkreślać, skąd jesteśmy. Niech więc nikogo nie dziwi zdjęcie zespołu z flagą naszego miasteczka. Na koniec pozwolę sobie w imieniu zespołu podziękować zarówno władzom Drezdenka, jak i powiatu strzelecko-drezdeneckiego, którzy pomogli nam przemieścić się do Kołbaskowa i z powrotem. Składam podziękowania zarówno burmistrzowi panu Maciejowi Pietruszakowi, jak i staroście panu Edwardowi Tyranowiczowi za okazaną pomoc.

Wiesław Pietruszak

IMG_3038 IMG_3032 IMG_3023 IMAG1624 IMAG0633

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ