IMG_2716_1

XVIII Lubuski Tydzień Seniora w Drezdenku

        Impuls do obchodów Tygodnia Seniora daje Urząd Marszałkowski. I on też określa czas trwania imprez towarzyszących. Drezdenko obchodziło niezwykle uroczyście ten tydzień, w dniach od 10 do 15 października włącznie. Ciężar  organizacyjny wzięły na siebie Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów- Oddział Drezdenko i Uniwersytet Trzeciego Wieku. Organizacje te bowiem nawzajem się przenikają i, co z tego wynika, ściśle ze sobą współpracują. Przewodniczącą  PZERiI, po śp. Bolesławie Witkowskim, została w maju 2014r., energiczna i dynamiczna, Krystyna Żak. Sekretarzem związku jest Eulalia Świniarska, a skarbnikiem Halina Mazur. Prezesem zaś DUTW jest, od samego początku jego istnienia, lek. Jerzy Karcz.

            Obchody Tygodnia Seniora rozpoczęły się 10 października mszą św. odprawioną przez ks. Jerzego Hajdugę, który także wygłosił homilię, nasyconą słowami uznania i empatii, skierowanymi pod adresem seniorów Drezdenka.

Termy w Tarnowie Podgórnym. Inicjatorem wyjazdu do Tarnowa Podgórnego był DUTW, w imieniu którego funkcje przygotowawcze i organizacyjne pełniła Iwona Raksa. 11 października, autobusem i busem, pojechało do kompleksu wodno-rekreacyjnego 70 seniorów z Drezdenka. Pobyt czterogodzinny, za 50 zł od osoby, obejmował korzystanie z kompletu basenów termalnych, aquaparku i SPA, gwarantował dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia. Dodatkową atrakcją był aerobik wodny, prowadzony przez odpowiednio przygotowanego instruktora. Niektórzy seniorzy popisywali się umiejętnością pływania… i to kraulem. Przyjemności i radości było co niemiara. Szkoda tylko, że Tarnowo Podgórne leży dość daleko od Drezdenka.

DPS  Zamyślin. Dom Pomocy Społecznej Zamyślin położony jest w Puszczy Noteckiej, nad rzeką Wartą, 13 km od Międzychodu. Przeznaczony jest dla osób dorosłych niesprawnych intelektualnie, posiada 100 miejsc. Znaczna grupa seniorów z Drezdenka zajechała do Zamyślina 12 października, przywożąc ze sobą dużo radości i optymizmu. Było wiele krzepiących rozmów, uścisków dłoni, nawet pocałunków. Było też dużo wspólnego śpiewania. Melodie piosenek; „Szła dzieweczka”, „Gdybym miał gitarę”, „12 listeczków” rozchodziły się daleko w terenie. Życie pensjonariuszy z dala od środowiska stało się w tym dniu pełniejsze i  ubarwione radością.

W kapeluszach przez miasto. 13 października barwny korowód, spod Ratusza, ruszył w kierunku Parku Kultur Świata. Zanim to nastąpiło, zastępca Burmistrza, Andrzej Kozubaj, wręczył seniorkom klucze do miasta Drezdenka i życzył jak najwięcej radości i przyjemności w dniu tak zabawnym i jednocześnie doniosłym. Korowód stanowiły panie ubrane niezwykle oryginalnie. Odziane były w poncha, na głowie zaś miały kapelusze  z  wysokim denkiem i szerokim rondem a la sombrero. Idąc przez Stary Rynek, a następnie ulicami m.in.: Szkolną, Ogrodową, Kopernika, Mickiewicza budziły bardzo duże zainteresowanie i wywoływały niekłamaną radość wśród obserwatorów. Na czele pochodu szła orkiestra dęta z Centrum Promocji Kultury, pod batutą Mieczysława Sorbala. Młodzież z CPK, która towarzyszyła orkiestrze, dała krótki występ przed sklepem ABC, na os. Mickiewicza. Pomysłodawczynią stroju była Krystyna Żak, a trasę wybrał dyr. CPK, Jan Kuchowicz.

Biały namiot. W ramach dalszych  obchodów Tygodnia Seniora 70 osób zgromadziło się w białym dużym namiocie, wypożyczonym przez p. Ryszarda Chwalisza, na jego rancho w Trzebiczu Nowym. Spotkanie miało charakter integracyjny, połączony z ciepłym posiłkiem i konkursami dla „Siwego włosa”. Pełny catering zapewniła Restauracja „We Młynie”, a konkursy drużynowe prowadzili Mikołaj  Piskunowicz i Maria Szmyt. Wśród konkurencji były m.in.: rzut piłeczką do kosza, przekazywanie piłki nad głową, rzut do celu, itp. Gorące słowa podziękowania należą się p. Ryszardowi Chwaliszowi za udostępnienie namiotu i pomoc logistyczną związaną z organizacją imprezy.

XVII Powiatowy Dzień Seniora w Dobiegniewie

XVII Powiatowy Dzień Seniora obchodzono uroczyście 15 października, w wypełnionej po brzegi auli ZS w Dobiegniewie. Zespoły z Drezdenka wystąpiły, w stosownych odstępach czasowych, w następującej kolejności. Chór „Złoty Wiek”, składający się z 16 osób wystąpił jako pierwszy. Jego opiekunem organizacyjnym i duchowym jest Elżbieta Witkowska, dyrygentem Alina Michalak, akompaniuje Cezary Małecki. Zespół stanowią: Eulalia Świniarska, Elżbieta Witkowska, Zofia Matela, Teresa Winkszno, Nela Gromanowska, Maria Szmyt, Małgorzata Hancek, Anna i Józef Jeziorowscy, Laura Sobczyńska, Krystyna i Czesław Żakowie, Maria Bartoszak i Mirosława Piechowska. Chór zaśpiewał m.in. piosenki: Matulu moja, Oj, tam w polu, Biła mnie matula.

Z kolei teatrzyk „Senior-Rita”, kierowany przez Teresę Pomostowską, przedstawił jednoaktówkę pt. „Przyszła baba do lekarza”. W rolę aktorów wcielali się: Eulalia Świniarska, Zofia Matela,  Stanisława Siuda, Bożena Jędraszczyk,  Grażyna Borenstein, Mirosława Cicha, Halina Urbaniak, Teresa Pomostowska i Czesław Żak. Jednoaktówka, trwająca około 20 minut, przyjęta została owacyjnie przez publiczność.

Chór „Złoty Wiek” i  teatrzyk „Senior-Rita” działają pod patronatem PZERiI- Odział Drezdenko, zaś zespół 10 tancerek  działa w ramach Drezdeneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i nosi nazwę „Pasjonata”. Zespół występował już wielokrotnie na różnych imprezach nie tylko powiatowych, ale także wojewódzkich, a nawet centralnych (Świnoujście, Warszawa, Międzyzdroje, Włocławek). W Dobiegniewie pokazał pełnię swoich umiejętności. „Pasjonatę” stanowią: Krystyna Żak, która jest scenarzystą, choreografem i reżyserem w jednej osobie, Halina Mazur, Nela Gromanowska, Teresa Winkszno, Halina Zielona, Laura Sobczyńska, Stanisława Siuda, Maria Pacyna, Władysława Wilento i Mirosława Piechowska. Po występie w Warszawie  z zespołu ubyła, ze względów zdrowotnych, Władysława Wilento. Zespół ubiera się w długie, ciemne suknie, charakterystyczne dla tańca towarzyskiego.

W Dobiegniewie, władze wojewódzkie związku nadały odznaczenia i wyróżnienia zasłużonym działaczom z powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Wśród wyróżnionych były także osoby z Drezdenka. I tak, Eulalia Świniarska otrzymała Złotą Odznakę Honorową, a Elżbieta Witkowska i Janina Sadolewska otrzymały wyróżnienia.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, z siedzibą w Drezdenku, wręczyła statuetki i dyplomy wszystkim zespołom, biorącym udział w podsumowaniu Tygodnia Seniora.

      Kończąc, życzę wszystkim seniorom dużo zdrowia i żeby im się zawsze „chciało chcieć” spacerować, śpiewać, trwać myślami przy pięknie, szlachetności i dobru. Za pośrednictwem Gazety Drezdeneckiej i w imieniu wszystkich seniorów składam gorące podziękowania Krystynie Żak i lek. Jerzemu Karczowi, dzięki działaniom których nasi związkowcy i nie tylko,  zachowują dłużej młodość i radość życia.

           Czesława Kurłowicz

         (konsultacja Zdzisław Szproch)

IMG_2192_1 IMG_2228_1 IMG_2319_1 IMG_2322_1 IMG_2336_1 IMG_2354_1 IMG_2467_1 IMG_2606_1 IMG_2607_1 IMG_2673_1 IMG_2774_1 IMG_2793_1 IMG_7554_1

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ