IMG_0156

Po koncercie kolęd w Drezdenku. Tak rodzi się tradycja

Sens dzisiejszego wydarzenia należałoby rozpocząć od tezy postawionej przez ks. Kamila Obałę w kazaniu, kiedy to stwierdził, iż ludzi współczesnych charakteryzuje ślepota – wartości uznajemy za wady, te ostatnie wynosimy do rangi cnót. Aby nie oślepnąć, lecz dojrzeć prawdziwy sens naszej wiary, sięgamy do obszaru kultury wysokiej, również do muzyki. Wszak kto śpiewa, dwa razy się modli. Wprawdzie handlowcy próbują tworzyć nastrój świąteczny na wiele tygodni przed świętami, my jednak przeżywamy je we właściwym czasie, dlatego dziś w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Drezdenku mogliśmy połączyć dwie szlachetne wartości – wiarę i kulturę. Dziś bowiem ze swoim repertuarem zaprezentował się Zespół Muzyki Dawnej „Canto Choralis” oraz dwoje młodych, ale niezwykle utalentowanych śpiewaków: Weronika Kujawa – sopran oraz Damian Chyliński – baryton, studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu, którym akompaniowała pani Izabela Górska – Krasiel. Słuchacze wychodzący po koncercie z kościoła podkreślali nie tylko znakomity poziom koncertu, ale fakt, że wreszcie także w Nowym Drezdenku pojawiają się cyklicznie wydarzenia o wysokich walorach artystycznych, a przecież to dopiero trzeci raz. Będą następne!!!

     Licznie zgromadzeni mogli wysłuchać pięknych staropolskich kolęd i pastorałek, wyśpiewanych wspaniałym sopranem, mocnym barytonem lub wykonanych, jak zwykle profesjonalnie, przez znany nam już chór „Canto Choralis” pod dyrekcją pana Adama Deneki.

     Zaskakujące, jak szlachetnie brzmią znane nam od dzieciństwa teksty, jeśli są wykonywane przez artystów najwyższej miary, przygotowanych przy tym przez tak wybitnych profesorów jak Pani Iwona Hossa oraz Pan Jarosław Bręk.

     Znaczenie każdej z kolęd wyeksponował prowadzący koncert, pan Wiesław Pietruszak, który każde wykonanie poprzedzał celowym, interesującym i wartościowym komentarzem, wzbogaconym o konteksty historyczne. Koncertowi zorganizowanemu z inicjatywy Księdza Dziekana Zdzisława Palusa patronowało Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej. Jemu też oraz sponsorom, Państwu Anecie i Romanowi Peszko, obecni zawdzięczają dzisiejsze przeżycia. Równie wiele słów podziękowania pozwolę sobie złożyć na ręce pana Jana Kuchowicza za pomoc w organizacji koncertu. Wykonawcom, organizatorom i fundatorom serdecznie podziękowania złożył Ksiądz Dziekan, licznie zgromadzeni zaś przełożyli swoje odczucia i doznania na rzęsiste, płynące z głębi duszy i jak najbardziej zasłużone brawa.

Ryszard Szydełko

duet kujawa tutti

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ