formularze-pit-300x268

Co nowego w rozliczeniach PIT?

Nowy rok  przyniósł  istotne zmiany dla podatników VAT. Od 1 stycznia 2017 r. zaczęła obowiązywać obszerna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która ma na celu uszczelnienie systemu i walkę z wyłudzeniami tego podatku. Nowe przepisy nakładają na firmy wiele nowych obowiązków, obejmują także działalność doradców podatkowych. Szereg zmian w przepisach podatkowych wpływa na zasady deklarowania zarobków za rok 2016. Przystępując do wypełnienia deklaracji podatkowej za ubiegły rok należy uwzględnić szereg zmian w przepisach podatkowych, mających wpływ na reguły deklarowania dochodów. Mgr Barbara Robak, prowadząca Kancelarię Podatkową w Drezdenku, odpowiedziała na kilka najbardziej popularnych pytań, pojawiających się przy wypełnianiu PIT-u.

Co zmieniło się w rozliczeniach rocznych w 2017 r. w stosunku do roku poprzedniego?

Ustawodawca nie przewidział w tym roku zbyt wielu zmian, zresztą już od kilku lat ilość ulg i odliczeń jest systematycznie zmniejszana. W przeszłości wiele osób korzystało z ulgi mieszkaniowej, budowlanej, remontowej, na doskonalenie zawodowe czy też na przyrządy i pomoce naukowe. W tej chwili większość ulg podatkowych odeszło do lamusa, a były one kiedyś istotnym zastrzykiem gotówki dla wielu gospodarstw domowych.

Na jakie ulgi możemy zatem liczyć w tym roku?

Niewątpliwie najbardziej popularną ulgą jest ulga na dzieci i tu, tak samo jak w zeszłym roku, mamy do dyspozycji kwotę 1112.04 zł za pierwsze dziecko, 1112,04 zł za drugie dziecko, 2.000,04 zł za dziecko trzecie oraz 2.700 zł za czwarte i kolejne dziecko. Do 2013 roku funkcjonowała zasada, że zwrot podatku możemy otrzymać tylko w takiej wysokości, w jakiej pracodawca odprowadził za nas podatek. Zmieniło się to w rozliczeniu za 2014 rok i od tej chwili zwrot mogą otrzymać nawet te osoby, którym nie wystarczyło podatku do otrzymania zwrotu. Wystarczy ująć w PIT kwotę odprowadzonej składki ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. To bardzo istotna i bardzo dobra zmiana.

Kolejną dość popularną ulgą jest ulga rehabilitacyjna, której limit to 2.280 zł i tu muszę przestrzec przed odliczaniem całej kwoty. Od kilku lat urzędy skarbowe wzywają podatników do wykazania, to znaczy udokumentowania, iż taką właśnie kwotę wydali np. na  dojazdy na rehabilitację. Jeśli podatnik nie potrafi tego zrobić, to musi ulgę oddać wraz z odsetkami oraz skorygować PIT.

Pozostałe ulgi to ulga z tytułu darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz cele kultu religijnego – jest to mało popularna ulga, ale należy o niej wspomnieć, ulga odsetkowa, ulga na Internet, ale tylko dla tych, który odliczają ulgę po raz pierwszy lub drugi, ponieważ ulgę można zastosować tylko w dwóch latach oraz chyba najmniej popularna ulga za oszczędzanie na emeryturę.

Czy pieniądze otrzymane w programie 500 + należy wykazać w zeznaniu rocznym?

Nie. Przychody te są zwolnione z podatku i nie należy ich wykazywać w zeznaniu.

Czy nowa kwota wolna od podatku będzie miała zastosowanie w rozliczeniu za rok 2016?

Nie. Nowe zasady odliczania kwoty wolnej od podatku będą miały zastosowanie w roku 2017 i to nie w trakcie trwania tego roku, lecz właśnie w rozliczeniu rocznym składanym za 2017 rok. Wyjątek stanowią przypadki, gdzie w trakcie roku zostanie przekroczony próg podatkowy. W takiej sytuacji należy zgłosić pracodawcy fakt przekroczenia progu podatkowego.

 Jaka jest wysokość progu podatkowego?

 Próg podatkowy przekroczony jest po osiągnięciu  85.528 zł dochodu, czyli dla zarabiających średnio powyżej 7.000 zł miesięcznie.

Do kiedy należy złożyć PIT?

Zeznanie roczne w tym roku składamy do 2 maja 2017r., ponieważ 30 kwietnia wypada w niedzielę, 1 maja jest dniem wolnym a zatem terminem jest kolejny dzień roboczy, czyli tak, jak już wspomniałam, 2 maja 2017 r.

Co jeśli w 2016 r. sprzedaliśmy mieszkanie lub inną nieruchomość?

W takim przypadku należy złożyć odrębny PIT. Oznaczenie tego zeznania to PIT-39, jednak nie proponowałabym wypełniać go samemu w domu. Ustalenie podstawy opodatkowania jest w przypadku nieruchomości dość trudne i wymaga fachowej wiedzy.

A co jeśli sprzedaliśmy samochód w trakcie 2016r.?

Po pierwsze należy ustalić czy od momentu nabycia samochodu do momentu sprzedaży minęło 6 miesięcy. Jeśli tak jest, nie musimy ujmować tego przychodu w zeznaniu, jeśli natomiast sprzedaliśmy jakąś rzecz ruchomą przed upływem pół roku, to należy ustalić przychód uzyskany ze sprzedaży oraz koszty nabycia tej rzeczy. W uproszczeniu można powiedzieć, że przychodem jest cena, jaką uzyskaliśmy ze sprzedaży a kosztem cena, jaką za ten pojazd zapłaciliśmy przy zakupie powiększona o inne wydatki, np. rejestrację czy badanie techniczne.

Co z 1 %? Czy warto wpisać dane do przekazania środków na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Apeluję do wszystkich o wpisywanie danych do przekazania 1 %. Dla nas to drobny gest a dla kogoś to czasem być albo nie być – nie bądźmy obojętni. Ci ludzie naprawdę czekają na te pieniądze, otwórzmy więc serca. Nie myślmy tylko o tym, ile my będziemy mieli z wypełnionego PIT-u,  ale też o tym, ile komuś możemy przy okazji pomóc.

Katarzyna Jenek

Zainteresowanych odsyłamy do: https://www.facebook.com/Kancelaria-Podatkowa-mgr-Barbara-Robak-1223022201104075/

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ