Szymanek header

Dyrektor muzeum zaprasza

Szymanek plakat Anna Szymanek – artysta malarz, rysownik, ceramik. Ur. 26 marca 1937 roku – Starodworce, woj. Nowogródek.
Studiowała w PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu w pracowni ceramiki prof. Julii Kotarbińskiej i pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. Dyplom uzyskała w 1964 roku. Od tego roku wystawia indywidualnie (50…), uczestniczy w wystawach zbiorowych (300…), bierze udział w plenerach zagranicznych, międzynarodowych, ogólnopolskich (150…). Otrzymuje nagrody i wyróżnienia, między innymi: w Gorzowie Wlkp: I nagroda i medal za „dzieło plastyczne” – 1989 r, I nagroda na przeglądzie plastyki gorzowskiej – 1991 r, ”Medal Honorowy Wojewody gorzowskiego w dziedzinie plastyki” – 1996 r, w Katowicach II nagroda w dziedzinie ceramiki unikatowej – 1989 r. oraz od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” – 2007 r. i srebrny medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” – 2016 r. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki – 1973, 1987, 1997 r.
Do 1993 r. podstawową dziedziną wypowiedzi artystycznej była ceramika. Ze względu na działanie chemii niszczącej oczy, musiała zrezygnować. Zajęła się malarstwem (pastel, akryl) i rysunkiem.
Jej prace pokazywane były na wielu prestiżowych wystawach; między innymi: w Belgradzie (Serbia), Poczdamie, Frankfurcie, Waltrop, Mullrose (Niemcy), Jurmale, Rydze (Łotwa), Eupen (Belgia), w polskich salonach wystawowych
i, między innymi; w: Krakowie, Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku, Kołobrzegu, Osiekach, Koszalinie, Włocławku, Zamościu, Głogowie, Sieradzu, Książu, Bolesławcu, Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i wielu innych.
Zapraszana jest na wiele plenerów takich jak: „Impresje Mikołowskie” w Mikołowie, „Beskidzkie Integracje Sztuki” w Jaworzynce, „Barwy Małopolski” w Miechowie, „Srebrne Miasto” w Olkuszu „Jurajską Jesień” w Orlim Gnieździe i inne.
Sama zorganizowała 100 plenerów malarskich z udziałem artystów z Polski i z zagranicy dla Urzędów Miast w: Dębnie, Barlinku, Gorzowie Wlkp. Pyzdrach, Sulęcinie, Skwierzynie, Krzeszycach, Rzepinie, Pszczewie; dla: Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolnego w Szreniawie, Galerii Kapitańskiej w Szczecinie, Fundacji „Łagowski Dom Artysty” w Łagowie, prywatnych mecenasów sztuki w Celinach, Dłusku, Gorzowie i dla kilku firm.
Jest inicjatorem i kuratorem Galerii Sztuki „Pod Pocztową Trąbką” w Gorzowie Wlkp. przy ul. Jagiellończyka 4.
Z okazji przypadających w tym roku osiemdziesiątych urodzin, artystka przygotowuje się do dużej monograficznej wystawy, której otwarcie odbędzie się w maju, w gorzowskim Spichlerzu. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Dyrektor Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. F. Grasia w Drezdenku
zaprasza na otwarcie wystawy, które odbędzie się
17 lutego 2017 o godz. 17:00

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ