DSC_0629_1

Awans oficerski u ks. Zdzisława Palusa

To był wyjątkowy dzień w naszej parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa. 14 lutego gościliśmy gościa wyjątkowego, ks. gen. Stanisława Rospondka, cudownie uzdrowionego za wstawiennictwem patrona tego dnia, św. Walentego.

       Ksiądz Dziekan Zdzisław Palus udowodnił, że może być inaczej, dlatego w dniu świętego Walentego, patrona zakochanych w Bogu i ludziach, a także opiekuna ludzi chorych na uroczystą mszę zaprosił gości z Częstochowy, generała Andrzeja Krupę oraz księdza generała Stanisława Rospondka, który w asyście ks. Adama Wójcickiego –  przewodniczył liturgii. W konfesjonale służył wiernym posługą ksiądz dr Stanisław Nalbach z parafii w Rąpinie. Mszę świętą poprzedziło ślubowanie, a następnie nominacja na stopień kapitana Polskich Drużyn Strzeleckich, którą otrzymali por. Zbigniew Pieróg oraz por. Ryszard Szydełko. Ksiądz Dziekan uroczyście powitał przybyłych gości, parafianie natomiast złożyli ks. gen. S. Rospondkowi   życzenia oraz gratulacje z okazji pięćdziesiątej rocznicy święceń kapłańskich. Uroczysty charakter mszy wymownie podkreśliła Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją pana Mieczysława Sorbala. Ksiądz generał sprawujący uroczystą liturgię nie ukrywał, że jego uwagę przyciągnęły służby mundurowe – w pierwszym rzędzie harcerze, którzy stanowią ozdobę każdej naszej uroczystości. Na mszę przybyli również strażacy reprezentujący Ochotniczą Straż Pożarną w Starych Bielicach. Uwadze Szacownego Gościa nie uszły ani obecność pocztów sztandarowych Kół Łowieckich „Święty Hubert” i „Darz Bór”, działających na terenie parafii, ani partie śpiewane przez chór Canto Choralis pod dyrekcją Pana Adama Deneki. Jako osoba niezwykle kompetentna, jest bowiem absolwentem Akademii Muzycznej, Ksiądz Generał docenił zarówno wykonanie jak i celowy, niezwykle trafny dobór tekstów, korespondujący z treścią mszy świętej.

      Mimo że uroczystość odbywała się w dzień powszedni, licznie zgromadzeni wierni, także spoza parafii, szczelnie wypełnili nasz kościół i ze skupieniem wysłuchali kazania o łaskach, którymi obdarza święty Walenty. Słowa księdza przekonałyby nawet niewiernego Tomasza, bowiem sam kaznodzieja jest znakiem cudownego uzdrowienia. Treść jego homilii zrobiła na słuchaczach niesamowite wrażenie, towarzyszył im jednak nastrój pogodny i apel, aby miłość okazywać każdej osobie w rodzinie. Po mszy świeżo nominowani kapitanowie serdecznie podziękowali gościom za przybycie, nominację i za wszystko, co uczynili, aby msza nabrała wyjątkowego charakteru. Miłym i zaskakującym akcentem stało się odznaczenie Księdza Dziekana    Krzyżem Wierności Kościołowi oraz Odznaką Flagi Narodowej. Ksiądz Generał wspólnie z wiernymi odmówił litanię i akt zawierzenia św. Walentemu, a następnie   Księdzu Dziekanowi uroczyście podarował pozłacany łańcuch złożony z ośmiu białych orłów i dziewięciu krzyży, zwieńczony wizerunkiem Matki Bożej Królowej Polski. Na zakończenie uroczystości ku czci świętego Walentego Ksiądz Generał Jubilat udzielił wszystkim wiernym Bożego Błogosławieństwa   i wspólnie odśpiewano hymn „Boże, coś Polskę…”

Nawet po mszy stworzył prawdziwie braterską atmosferę witając się z każdym niemal parafianinem. Czy może dziwić, że każda   z grup, aby zapamiętać   tę chwilę, utrwaliła ją wspólnie z Księdzem Generałem na wspólnych fotografiach?

DSC_0781_1 DSC_0708_1 DSC_0664_1 DSC_0773_1

RW

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ