JPS_6438

Droga do Międzychodu

Myślę, że to dobra wiadomość dla mieszkańców Drezdenka i południowej części gminy. W budżecie województwa na remont drogi 160 wiodącej z Drezdenka do Międzychodu przeznaczono 3 miliony złotych. W kolejnym 2018 zostaną wykonane prace na kwotę 6,5 miliona złotych.

Najważniejsza wiadomość, jaka doszła po przeczytaniu budżetu województwa lubuskiego na rok 2017 to niewątpliwie dalsza budowa obwodnicy Drezdenka, której II etap rozpoczęto już w roku ubiegłym przyspieszając tę inwestycję o rok. Koszt tej obwodnicy to kwota w wysokości 9 mln zł.

Tymczasem po wielu interwencjach radnych wojewódzkich, głównie pani Anny Synowiec, postanowiono w ciągu najbliższych 2 – 3 lat wyremontować tę drogę z Drezdenka do Sowiej Góry. Stan jej jest „wyjątkowy”, stąd na pewno ucieszy mieszkańców Drezdenka i miejscowości położonych w południowej części gminy fakt, że łącznie w latach 2017-2018 na ten cel przeznacza się 9,5 – 13 mln zł, a w roku bieżącym 3 mln. W pierwszym kwartale tego roku ma być gotowa dokumentacja. Być może w III lub IV kwartale tego roku ruszy remont, gdyż procedura przetargowa ma swoje terminy. W kolejnym 2018 roku zamknie się to zadanie przeznaczając łącznie 6,5 mln zł. Nieoficjalnie mówi się, że także od strony woj. wielkopolskiego będzie remontowana ta droga od Międzychodu do Sowiej Góry. Od radnych z Międzychodu słyszałem, że województwo wielkopolskie zamierza także wyremontować drugą część tej drogi od Sowiej Góry do Międzychodu. O ile tak by się stało, to w ciągu najbliższych dwóch lat mielibyśmy wreszcie bezpieczne połączenie naszego miasta z drogą krajową wiodącą do Poznania. Władze Drezdenka czynią starania, by inwestycję rozpocząć od strony naszego miasta, gdyż w tej części droga jest w fatalnym stanie. Liczby dotyczące kosztów tej drogi są dość rozbieżne i to o ponad 3 mln zł, gdyż na stronach Zarządu Dróg Wojewódzkich i planach Urzędu Marszałkowskiego mamy różne wielkości cen. Nie potrafię odpowiedzieć, z czego to wynika.

Co dalej? Z planów na kolejne lata, gdy inwestycje będą wspomagane pieniędzmi unijnymi, wynika, że poprawi się stan drogi 156 z Klesna do Strzelec Kraj. W latach 2018-2019 wyda się na ten cel łącznie 7 mln zł.  Podobnie z połączeniem Drezdenka ze Skwierzyną i Gorzowem Wlkp. przez Trzebicz.  W latach 2018- 2019 wyda się 10 mln zł na połączenie z Lipek Wielkich do Gorzowa Wlkp., a na drogę do Skwierzyny, w relacji od krzyżówki do Skwierzyny, także w tym czasie 3 mln zł. Faktycznie ta ostatnia droga jest aktualnie w najlepszym stanie.

Wiesław Pietruszak

DSCN2340

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ