WP_20170303_10_23_21_Pro

Elektrokardiograf od WOŚP dla Szpitala Powiatowego w Drezdenku

          Po raz pierwszy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w 1993 roku i z dzisiejszej perspektywy tamten pierwszy finał wydaje nam się niewielkim koncertem. Nie wszystko się jednak zmieniło. Nadal jest rock’n’rollowo, nadal na ulicach możemy spotkać wolontariuszy z puszkami, na których widnieje czerwone serduszko. Najważniejsze jest również to, że Orkiestra wciąż ratuje życie i zdrowie pacjentów szpitali w całej Polsce. W tym roku w sumie aż 218 oddziałów szpitalnych  w  kraju otrzyma  wsparcie pozyskane ze środków zebranych podczas ostatniego 25. Finału.

            Pieniądze wrzucone do puszki powróciły do mieszkańców powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Nie minęły jeszcze dwa miesiące od Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a do Szpitala Powiatowego w Drezdenku trafił pierwszy sprzęt z czerwonym sercem od fundacji Jurka Owsiaka. Nowy nabytek wyposażył szpitalny Oddział Dziecięcy.  Jak obliczają pracownicy medyczni placówki, otrzymany dar kosztuje w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Dzięki Fundacji Jurka Owsiaka szpital otrzymał elektrokardiograf typ Cardiovit FT-1, który umożliwi lepszą diagnostykę małych pacjentów  na Pediatrii. Pod opieką tego Oddziału pozostają dzieci z całego powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Lekarze z powiatowej lecznicy mają wiedzę i umiejętności, jednak nie mogą być skuteczni bez specjalistycznego sprzętu. Cała aparatura medyczna kupowana przez Fundację WOŚP jest przekazywana wyłącznie zakładom opieki zdrowotnej, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a zatem takim jednostkom, które udzielają pomocy bezpłatnej. Urządzenia medyczne przekazywane są szpitalom w darze. Każdy szpital ma ogromne potrzeby, a sporą ich część udaje się zrealizować dzięki pomocy mieszkańców i wolontariuszy, zbierających pieniądze podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W gminie Drezdenko WOŚP zagrała na 4 scenach, w tym jednej sportowej. Wraz z Owsiakiem, podczas Finału grała młodzież, dzieci oraz starsi mieszkańcy. Sztab drezdeneckiej Orkiestry, jak co roku,  znajdował się w Bibliotece Publicznej im. ks. J. Tischnera w samym centrum miasta. Na ulicach pojawiło się 73 wolontariuszy, którzy przeprowadzili kwestę uliczną oraz cykliści, którzy dotarli z puszkami w zakamarki gminy. Podczas 25. Finału, dzięki hojności darczyńców, Drezdenko uzbierało kwotę 46.410,00 zł. + 40,05 € +2 USD + 80 Forint. Tym samym mieszkańcy dorzucili swoją cegiełkę do olbrzymiej kwoty, jaką udało się zebrać 15 stycznia.

         Pomoc WOŚP najbardziej doceniają mniejsze szpitale, taki jak nasz  w Drezdenku, które mają skromniejsze możliwości otrzymania dofinansowania na  zakup sprzętu z innych źródeł. Wyposażenie i aparatura, które posiadamy, są cały czas intensywnie eksploatowane. Jakość sprzętu medycznego, przekazywanego od lat przez WOŚP dla Szpitala w Drezdenku, jest na bardzo wysokim poziomie. Dziękujemy Fundacji Jurka Owsiaka oraz wszystkim osobom za zaangażowanie w zbiórkę – mówi prezes Szpitala Powiatowego w Drezdenku, Wanda Szumna.

        To dzięki Fundacji  Owsiaków szpitale powiatowe, w tym ten w Drezdenku, otrzymały aparaturę do ratowania życia i zdrowia seniorów oraz dzieci. Sprzęt jednak to nie wszystko, co Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy robi dla ratowania życia i zdrowia. Neonatolodzy i pediatrzy doceniają nie tylko aparaturę z naklejonym charakterystycznym czerwonym sercem, a również programy realizowane przez Jerzego Owsiaka i jego ludzi. Wśród nich ważny jest ten realizowany od kilkunastu lat w drezdeneckim szpitalu –  przesiewowego badania słuchu u noworodków. To jest  program kontynuowany przez długie  lata i to podziwiamy w działalności Orkiestry. Dzięki Fundacji WOŚP  każde dziecko, które przychodzi na świat w Szpitalu w Drezdenku, jeszcze przed opuszczeniem placówki, ma zbadany słuch.

Katarzyna Jenek

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ