_JPS9477

Lubuszanin na półmetku. Sezon piłkarski jesień 2016 r. – wiosna 2017 r.

Zarząd Klubu. Zarząd KS Lubuszanin, od lipca 2015 r., działa w składzie: Ryszard Chwalisz – honorowy prezes, Wojciech Pfal – urzędujący prezes, Grzegorz Juszkiewicz- wiceprezes, Krzysztof  Zasik- wiceprezes, Tomasz Graś – skarbnik, Daniel Moroz – członek, kierownik klubu – Adam Kołwzan. Zarząd Klubu obraduje raz na tydzień w biurze  Ryszarda Chwalisza, przy ul. Szpitalnej 2. Wydarzenia zapowiada i mecze rozgrywane na Stadionie Miejskim im. Józefa Nojiego w Drezdenku komentuje licencjonowany spiker, Krzysztof Bąk, który także prowadzi stronę internetową klubu.

Bilans rundy jesiennej. Piłka nożna jest sportem narodowym w Polsce. Dlatego też troska o rozwój piłki nożnej stanowi główny cel działalności Lubuszanina i to od wielu, wielu lat. Aktualnie kadra klubu startuje w IV lidze lubuskiej, zajmując, po rundzie jesiennej, 10. miejsce, na ogólną liczbę 18- tu drużyn, z dorobkiem 21punktów, przy jednym meczu zaległym. IV lidze lubuskiej przewodzi Stilon Gorzów Wlkp. z dorobkiem 48 pkt., a drugie miejsce zajmuje Ilanka Rzepin, mając na koncie 44 pkt. Z wyjątkowo ciekawych spotkań należy wymienić mecz w Drezdenku z Santosem Świebodzin, wygranym 7:3. Do przerwy miejscowy klub miał niewiele do powiedzenia, ale po przerwie nastąpiła diametralna zmiana i Lubuszanin strzelił aż 6 goli, a Santos ani jednej. Lokata10. nie spełnia oczekiwań zarządu i kibiców, gdyż w poprzednim sezonie rozgrywek (2015 /2016) klub uplasował się na 6. miejscu. Od jesieni 2013 r. Lubuszanin, wzorując się na lidze włoskiej, gra systemem 1: 3 : 5: 2.

Kadra z jesieni 2016r. Zespół I Lubuszanina jesienią występował w następującym składzie: Arkadiusz Siera, Piotr Bykowski, Sebastian Fabiański, Jacek Głowaczewski, Dawid Gruszka, Robert Grzymski, Marek Leśniak, Przemysław Mądrawski, Daniel Moroz, Jakub Ryżyk, Wojciech Wypusz, Rafał Ciba, Radosław Dolata, Jakub Mądrawski, Wojciech Pfal, Tomasz Rerus, Andrzej Broka, Kamil Mądrawski i Klaudiusz Karaś. Rolę kapitana spełniał Sebastian Fabiański od października, gdyż kontuzji doznał poprzedni kapitan, Daniel Moroz.  Najbardziej bramkostrzelnym zawodnikiem jesieni był Wojciech Wypusz – 18 bramek, a Jacek Głowaczewski i Jakub Ryżyk zdobyli po 7 bramek.

W okresie transferowym z klubu odeszło czterech  zawodników, tj.: Jakub Mądrawski do Stilonu Gorzów Wlkp., Andrzej Broka do Drawy Krzyż i Kamil Mądrawski i Maciej Jastrzębski, z  juniorów, obaj do Radowiaka Drezdenko,  a przybyło ośmiu: Są to: Łukasz Broda, Mateusz Gorgiel z juniorów młodszych, Mariusz Kina, Damian Libera-Matela, Patryk Puszka i Jakub Dawiskiba: obaj ostatni też z juniorów młodszych, Japończyk Kazuma Miura i Bartłomiej Matuszczak, po zaleczeniu kontuzji.

Przygotowania do sezonu wiosennego 2017r. Ze względów oszczędnościowych klub nie wyjechał na obóz przygotowawczy poza Drezdenko. Od 9 stycznia treningi odbywały się na miejscu 4 razy w tygodniu, trzy razy na Hali Sportowo-_Rehabilitacyjnej, a raz w terenie, głównie wokół hali.  Lubuszanin rozegrał aż 6 meczów sparingowych, w dwóch turniejach w Wałczu i Barlinku, uzyskując bardzo korzystny bilans bramkowy 23:5. Wyniki z Barlinka: z Lubuszaninem Trzcianka 3:1; ze Spartakiem Deszczno 7:2; z Dębem Dębno 3:1; z Pogonią Barlinek 7:0. Wyniki z Wałcza: z Notecią Rosko 2:0; z Iskrą Szydłowo 1:1. Kadrę na dzień 1 marca 2017 r. stanowi 26 zawodników. Są to: bramkarze Arkadiusz Siera, Damian Libera- Matela i Jakub Dawiskiba; obrońcy: Robert Grzymski, Marek Leśniak, Mariusz Kina, Przemysław Mądrawski, Daniel Moroz, Tomasz Rerus, Łukasz Broda i Wojciech Pfal; pomocnicy: Kazuma Miura (Japończyk),  Piotr Bykowski, Sebastian Fabiański- kapitan, Radosław Dolata, Bartłomiej Matuszczak, Dawid Gruszka, Mateusz Szczurek, Mateusz Gorgiel, Klaudiusz Karaś, Patryk Puszka, Szymon Brzozowski, Rafał Ciba; napastnicy: Jacek Głowaczewski, Jakub Ryżyk i Wojciech Wypusz. Najstarszym zawodnikiem zespołu jest Wojciech Pfal- 41 lat, a najmłodszym Klaudiusz Karaś- niespełna 16 lat. Średnia wieku to ok. 27 lat. W I drużynie oprócz 13 zawodników miejscowych gra 13 pozyskanych z Gorzowa Wlkp., Trzcianki, Dobiegniewa, z Chełstu i jeden Japończyk.

Trenerzy. Lubuszanina I prowadzi Ryszard Ostapiuk (65l.) z Gorzowa Wlkp., posiadający uprawnienia do trenowania trzecich i niższych lig. Grupy dziecięce prowadzi aż 7 trenerów Są to: Radosław Bugała (39l.),  Sebastian Fabiański (30l.),  Piotr Filipek (35l.), Dawid Kaniewski (28l.), Daniel Moroz (34l.), Wojciech Pfal (41lat) i Jan Walkowiak (56l.). Trenerzy mają właściwe przygotowanie do prowadzenia zajęć, w tym także konieczne przeszkolenie pedagogiczne. Pięciu trenerów z Akademii Lubuszanina ma swoich asystentów, którymi są: Mateusz Gorgiel, Klaudiusz Karaś, Patryk Puszka, Grzegorz Jakubowski, Dawid Gruszka.

Opieka medyczna. Wszyscy zawodnicy są ubezpieczeni na koszt klubu. A na każdym meczu jest fizykoterapeuta. Jest nim mgr Andrzej Broka, który ukończył fizykoterapię na AWF w Krakowie. Kontuzje zdarzają się. Dotyczy to głównie łękotki lub więzadeł stawów kolanowych. Klub przejmuje wtedy  opiekę nad kontuzjowanym zawodnikiem i pokrywa koszty leczenia i rehabilitacji.

 Troska o młodych. Zarząd Klubu postawił głównie na pracę szkoleniową z młodymi (dzieci od 4- 12 roku życia), zakładając, że z nich w przyszłości mogą wyrosnąć wartościowi gracze, którzy przyniosą miastu zaszczyt, grając z powodzeniem w różnych klubach. Nie wszyscy jednak młodzi czy też bardzo młodzi adepci piłki nożnej będą w przyszłości wielkimi mistrzami. Ale wszyscy, trenując, spędzą mile czas oderwani od telewizora, gier komputerowych i siedzącego trybu życia. Intensywny ruch wzmocni ich siły fizyczne, nauczy przezwyciężania trudności i pozwoli utrzymać odpowiednią do wieku wagę. Otyłość bowiem jest zmorą młodego pokolenia Polaków.

Oprócz działających od wielu lat czterech grup wiekowych, tj.: młodzików, trampkarzy, juniorów młodszych i juniorów starszych powołano do życia, w ramach Akademii Lubuszanina, od stycznia 2016 r. trzy sekcje najmłodszych miłośników piłki.

Są to:

  • Drużyna Skrzatów, ur. w 2010 r. i młodsi, 29 osób; w tym 2 dziewczynki,
  • Drużyna Żaków, ur. 2009 i 2008, 34 osoby, w tym 1 dziewczynka,
  • Drużyna Orlików, ur.2007 i 2006, 51 osób, w tym 5 dziewczynek.

          Drużyna Skrzatów w 2016r. brała udział w ośmiu turniejach, szczebla powiatowego, po czterech zawodników, bez bramkarzy. Gra miała charakter zabawowy, relaksacyjny, bez określania miejsc i punktów. Były natomiast medale, puchary i nagrody rzeczowe.

            Jeśli idzie o Drużynę Żaków, to startowała w Okręgowej Lidze Żaków, która składała się z 8 grup. Nasza drużyna  należała do grupy 3., zajmując 3. miejsce na 5 drużyn. Ciekawostką jest fakt, że drużyny grały na ćwiartce boiska (56 m na 26 m).

            W Okręgowej Lidze Orlika  nasza drużyna znalazła się w czwartej grupie powiatowej, w której na 5 zespołów zajęła 4. miejsce. Połączone sekcje Żaków i Orlika były na ośmiodniowym obozie sportowym w Głuchołazach.

Sprawy finansowe. Głównym sponsorem i partnerem finansowym klubu jest Burmistrz Drezdenka Maciej Pietruszak. To dzięki jego pomocy, wsparciu i zrozumieniu klub może istnieć i rozwijać się. Zarząd Klubu pozyskuje również środki finansowe od darczyńców, zarówno od  osób prywatnych jak i firm, którym leży na sercu dobro Lubuszanina. Klub nie pobiera żadnych opłat od zawodników ani ich rodziców za uczestnictwo w zajęciach i wyjazdy na mecze.

Współpraca z rodzicami. Współpraca z rodzicami jest niezbędnym warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka uprawiającego sport. Kontakty indywidualne to najczęstsza forma komunikowania się z rodzicami. Zajęcia na boisku czy w hali, jeśli chodzi o sekcje dziecięce, mają charakter otwarty i rodzice bądź opiekunowie mogą nie tylko obserwować, ale także uczestniczyć w różnorodnych zabawach. Spotkania grupowe, najczęściej sekcyjne, przebiegają na ogół pod hasłem „Poznajmy lepiej dziecko”. Każda sekcja ma wybraną trójkę rodzicielską, na czele z przewodniczącym, który uczestnicząc w zebraniach ogólnych rodziców, może wnosić postulaty i zgłaszać życzenia.

                                                                  Zdzisław Szproch

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ