IMG_2006

Nasze korzenie czyli z kulturą za pan brat

22 marca zakończyliśmy projekt „Z muzyką klasyczną pod strzechy”, podczas którego przez cztery kolejne tygodnie dzieci ze szkoły podstawowej w Drezdenku mogły wysłuchać pereł polskiej muzyki w wykonaniu wybitnych artystów. Całość została sfinansowana przez Gminę Drezdenko. Koncerty te były dopełnieniem większej całości, w wyniku której Drezdenko wzbogaciło się o pianino renomowanej marki japońskiej YAMAHA.

Dzięki fundacji PZU oraz pani profesor Antoninie Kowtunow, honorowej mieszkanki Drezdenka, udało się po promocyjnej cenie zakupić pianino marki YAMAHA. Pianino to przez jakiś czas będzie na stanie stowarzyszenia „Sauerianum”, a następnie przekażemy je na własność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka. Ktoś spyta, po co tyle ceregieli. Czyż nie można było od razu przekazać do szkoły? W przypadku projektów panują żelazne zasady. I tak realizując projekt musieliśmy wydrukować plakat, na którym pojawił się program i logo darczyńców i plakat ów musiał być podany do publicznej wiadomości. Melomanom jedynie dodam, że latem usłyszycie państwo zarówno panie Amelię Maszońską, Celinę Kotz i Iwonę Hossę, a także pana Piotra Szychowskiego.

Jak przedstawiłem w tekście przed koncertami, zależało mi, by do Drezdenka zawitali znakomici artyści z „najwyższej półki”. Tak też się stało. Zaproszenie przyjęli muzycy tej miary, co Amelia Maszońska i Piotr Szychowski, którzy jednocześnie odpowiedzialni byli za dobór repertuaru. Przypomnę jedynie, że pan Piotr Szychowski od kilku lat związany jest z naszym środowiskiem jako członek Rady Programowej Letnich Spotkań Kameralnych, a od roku 2017 do tej Rady, w której są Iwona Hossa i Jarosław Bręk doszła skrzypaczka Celina Kotz. Kiedy niedawno rozmawiałem z dwiema osobami o składzie naszej Rady Programowej otrzymałem odpowiedź, że „wybrałem z Poznania najpiękniejsze perły”. Wrócę jednak do samych koncertów. Wykonawcami byli młodzi, ale już utytułowani muzycy: Amelia Maszońska, Piotr Szychowski, Jaime Penate Conde i Giuseppe d’Aloi. Nie bez przyczyny wspomniałem dzieciom, że jeśli kiedyś będą w Barcelonie czy Madrycie, w Rzymie czy Neapolu, gdy na afiszu spotkają nazwiska obu ostatnich niech z dumą powiedzą, że ci panowie grali u nas w szkole. Przy okazji koncertów wśród mazurków, sonat, polonezów i walców przypomnieliśmy dzieciom najpiękniejsze karty historii naszego narodu. Z uznaniem pozwolę sobie powiedzieć kilka słów o słuchaczach. Wielu z nich było podczas koncertów wyjątkowo skupionych. Niewątpliwie wielka w tym zasługa nauczycieli, a w szczególności pani Elżbiety Turostowskiej. Również słowa podziękowania pragnę skierować w stronę dyrekcji pani Marioli Kozubaj i pana Sławomira Wojciuszkiewicza.  Na każdym kroku spotykam się tam z wielkim otwarciem i kulturą. Dzięki panu Zbigniewowi Gińko mogliśmy zaprosić także artystów spoza Polski. Projekt został całkowicie sfinansowany przez władze miasta i tu pozwolę sobie z uznaniem podkreślić uhonorowanie artystów i jednocześnie autorów programu Amelii Maszońskiej i Piotra Szychowskiego, którym burmistrz Maciej Pietruszak wręczył kwiaty i list z podziękowaniem. Ze strony naszego stowarzyszenia podziękowania na ręce artystów złożyła pani Teresa Debaere.

Wiesław Pietruszak

IMG_1979_1 IMG_2198 IMG_1976

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ