17

MINIWARSZTATY KULINARNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

          23 marca 2017 roku, dzięki uprzejmości pana Wojciecha Pfala, odbyły się miniwarsztaty kulinarne dla przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Drezdenku. Tego dnia dzieci zaopatrzone przez swoich rodziców w fartuszki i nakrycia głowy oraz wyposażone w wiedzę na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny wyruszyły do Restauracji: „We Młynie”.

        Pięcioletnie „ISKIERKI” oraz „TYGRYSKI” z paniami Agnieszką Mądrawską oraz Katarzyną Mencel najpierw wysłuchały pogadanki na temat walorów zdrowotnych warzyw i owoców zgromadzonych na restauracyjnym stole.

       Następnie dowiedziały się, że przygotowane produkty zostały wcześniej dokładnie umyte, a niektóre także obrane przez panie kucharki. Po części teoretycznej przeszliśmy do praktyki. Przedszkolaki  wyciskały soki z warzyw, owoców, przyglądały się, jak niewiele i jak wiele soku wypływa, w zależności od używanego produktu. Na koniec oczywiście nastąpił wyczekiwany moment, czyli degustacja własnoręcznie przygotowywanych soków, poznawanie ich po zapachu  i po wyglądzie, nazywanie i ocenianie walorów smakowych powstałych warzywno-owocowych mieszanek. Nawet najwięksi sceptycy skusili się i próbowali pełnych witamin soków, jedynych w swoim rodzaju połączeń.

  Agnieszka Mądrawska

2_1 3_1 4_1 6_1 10_1 11_1 12_1 14_1 15_1 16_1 18_1 19_1 20_1 21_1

 

                                                                                                              

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ