DSC_6515

Promocja książki o parafii w Rąpinie

W sobotę 25 marca 2017, o godz. 10.00 w sali wiejskiej w Rąpinie odbyła się promocja książki ks. prof. dr hab. Kazimierza Łataka CRL, pt.„Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rąpinie”.

Za stołem prezydialnym zasiedli: autor książki – ks. prof. dr hab. Kazimierz Łatak CRL, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rąpinie mgr Grażyna Sikora, sołtys Rąpina Marzena Kondeusz, zasłużeni przy remontach kościołów: Stanisław Musiał, Augustyn Sołtysiak i Maria Kałuziak – córka państwa Staneckich.

Ks. proboszcz Parafii Nawiedzenia NMP w Rąpinie dr Stanisław Nalbach CRL przedstawił sylwetkę autora książki, jego dorobek naukowy a następnie omówił książkę, jej wkład w poznanie początków osadnictwa na tej ziemi, ważne wydarzenia społeczne i religijne. Podkreślił, że ta pozycja ma duże znaczenie dla ludności lokalnej.

Ks. Profesor opowiedział o swoim związku z naszym regionem, gdyż urodził się na Ziemi Lubuskiej w Lubsku. Przez kilka miesięcy, po powrocie z Afryki, pracował w Rąpinie. Rozmawiając z mieszkańcami dowiedział się o wielu wydarzeniach historycznych i na ich podstawie odtworzył kronikę parafii w Rąpinie. Przeprowadził też i spisał wywiady z ks. Stefanem Zagrodzkim CRL, długoletnim proboszczem i dziekanem w Drezdenku oraz ks. Józefem Stenclem CRL, który w większości dojeżdżał z posługą duszpasterską do Rąpina i Grotowa. Inspiracją do napisania książki była 1050. rocznica chrztu Polski oraz 70. rocznica pracy duszpasterskiej Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich w tym okręgu kościelnym.

W dyskusji starosta strzelecko – drezdenecki pan Edward Tyranowicz podkreślił, że ta książka powinna znaleźć się w każdym domu, jak również winna być wykorzystana przez nauczycieli, aby uczyć dzieci i młodzież historii tej ziemi i jej mieszkańców. Zaś Burmistrz Drezdenka Maciej Pietruszak z panią dyrektor Miejsko – Gminnego Zespołu Oświaty w Drezdenku, mgr Ewą Pręt poprosili Ks. Profesora, aby przyjechał do szkół drezdeneckich z wykładami historii tego regionu. W podsumowaniu emerytowany dyrektor szkoły w Rąpinie Stanisław Musiał zauważył, że wydarzenie promocji książki zgromadziło tak wiele ważnych osobistości, których nie było na tej sali w całym 100 – leciu jej istnienia.

Na spotkaniu nie zabrakło również okazji do osobistej rozmowy z Ks. Profesorem, uzyskania dedykacji i podpisu świeżo wydanej pozycji. Ze względu na brak czasu tylko nieliczni mieli jeszcze szansę porozmawiać przy kawie, herbacie i dobrym cieście. I nie żałowali tej decyzji.

Należy dodać, że o godz. 15.00 tego samego dnia odbyła się również promocja książki w Szkole Podstawowej w Grotowie.

ks. Stanisław Nalbach CRL

fot. Krzysztof Chełmiński

DSC_6467 DSC_6480 DSC_6491 DSC_6512 DSC_6521 DSC_6533

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ