
Czyste ręce- zdrowe życie
To hasło przyświecało akcji z zakresu profilaktyki zdrowotnej, skierowanej do uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Drezdenku. Głównym jej celem było kształtowanie u dzieci nawyków dbania o higienę rąk, szczególnie w szkole i w domu. Uczniowie klas 3E i 3F poznali zagrożenia, wynikające z braku czystych dłoni, tj. rozprzestrzeniania się drobnoustrojów (wirusów, bakterii, grzybów, pasożytniczych robaków), które mogą powodować groźne dla zdrowia choroby. Akcję przygotowała główna pielęgniarka sanitarno-epidemiologiczna, mgr Katarzyna Kurłowicz- specjalistka od czystych rąk.
DLACZEGO WARTO MYĆ RĘCE?
Bakterie dzielą się na pół co 15-20 minut. Jeśli więc na rękach znajdzie się choćby jedna bakteria, po 6 godzinach jest ich już prawie 17 milionów! Zarazki są wszędzie, a my nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo przenosimy je na rękach. Na przykład nie myjąc rąk po wizycie w toalecie, nie tylko publicznej, możemy przenieść bakterie kałowe na klawiaturę komputera, telefon komórkowy, uchwyty w wózkach sklepowych, banknoty, klamki – wszystkie przedmioty, których dotykamy wielokrotnie w ciągu dnia. Na dłoniach przenosimy najczęściej bakterie dwoinki zapalenia płuc, salmonelli i pałeczki jelitowe coli, bakterie gronkowców oraz różne typy wirusów. Narażamy się w ten sposób na infekcje skóry i błon śluzowych (mogące wywołać np. ropnie, czyraki, zapalenie spojówek), zakażenia jelitowe powodujące biegunki, wymioty, bóle brzucha. Często mogą to być także choroby dróg oddechowych – grypa, zapalenie gardła czy zapalenie płuc. Zapobieganie przenoszeniu zarazków jest bardzo proste – wystarczy myć ręce. Z badań wynika, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90 procent, natomiast kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób. – Złota zasada jest taka, że im częściej myjemy ręce, tym lepiej. Powinniśmy to robić po każdym powrocie do domu, wyjściu z toalety, dotykaniu pieniędzy, przed jedzeniem, dzieci po zabawie czy głaskaniu zwierząt.
DOBRYCH NAWYKÓW UCZYMY OD MAŁEGO
Badania wykazały, że ponad 40 procent przypadków zachorowań na biegunkę u dzieci w wieku szkolnym jest wynikiem przenoszenia zarazków w szkole. Dlatego nawyku mycia rąk warto uczyć dzieci jak najwcześniej. Z myślą o wyrobieniu nawyku częstego i poprawnego mycia rąk powstał program edukacyjny prowadzony przez pracowników Szpitala Powiatowego w Drezdenku „Czyste Ręce” .W czasie zajęć uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 wzięli udział w lekcjach pokazowych na terenie szpitala, na których dowiedzieli się, dlaczego tak ważne jest, aby pamiętać o myciu rąk. Dzieci poznały techniki dokładnego mycia rąk, mogły również zobaczyć pod mikroskopem bakterie w pracowni laboratoryjnej. Tam uczniów w krainę grzybów, bakterii i mikrobiologii wprowadziła mgr Sylwia Dobrowolska- Leszczyńska – diagnosta laboratoryjny. Uczniowie przy okazji wizyty w szpitalu zwiedzili również Aptekę Szpitalną, w której pani kierownik mgr Beata Przybylska przeprowadziła z nimi eksperyment. W wyniku wspólnej pracy powstała woda destylowana. – Mamy świadomość tego, że potrzeba edukacji dzieci w zakresie profilaktyki zdrowia jest ciągle ogromna. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby ucząc poprzez zabawę, wykształcić w nich prawidłowe nawyki związane z higieną rąk – akcję podsumowała prezes Szpitala Wanda Szumna.
Katarzyna Jenek