
Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej – Anna Makowska – Cieleń
„Wielkością człowieka nie jest to, kim się urodził,
lecz to, co z dorobku minionych pokoleń zdołał sobie przyswoić,
twórczo rozwinąć i przekazać następnym pokoleniom”
Michał Caputa
Jesteśmy uczennicami Gimnazjum w Starym Kurowie. Ubiegamy się o mandat posłów na XXIII Sesję Sejmu dzieci i młodzieży, której temat brzmi: Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej.
XXIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym i obywatelskim mającym na celu:
a) naukę postaw patriotycznych i obywatelskich oraz współodpowiedzialności młodych ludzi za podtrzymywanie i rozpowszechnianie tradycji narodowej i państwowej;
b) popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o bohaterach lokalnych oraz ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej i narodowej;
c) uświadomienie wpływu ustroju totalitarnego i jego mechanizmów działania na życie społeczne;
d) uświadomienie decyzyjności i poczucia sprawstwa w społeczności lokalnej oraz promowanie postawy aktywnej względem niej;
e) przybliżenie młodym ludziom zasad funkcjonowania Sejmu RP i procesu legislacyjnego.
Projekt zakłada zaplanowanie takich działań, które doprowadzą do usunięcia z lokalnej przestrzeni, np. nazw ulic związanych z systemem totalitarnym. W naszej miejscowości są takie dwie. Ale są też miejsca, które mogłyby być związane z lokalnymi bohaterami.
My, gimnazjaliści, znaliśmy taką osobę, o której z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć – BOHATER. Niestety kilka miesięcy temu od nas odeszła. To Anna Makowska Cieleń – sybiraczka, osoba kochająca swoją Małą Ojczyznę. Tę, w której się wychowała – Stare Kurowo i tę, z którą związała swoje życie zawodowe i działalność społeczną – Gorzów Wlkp. Otrzymała tytuł PRZYJACIELA Gimnazjum w Starym Kurowie.
Aby poznać lepiej tę wyjątkową postać poprosiłyśmy o rozmowy wiele osób, które znały ją osobiście. Rozmawiałyśmy z panem Mirosławem Kwiatkowskim, konsultantem w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie, prywatnie siostrzeńcem pani Makowskiej – Cieleń; panem Andrzejem Goglerem, byłym wójtem oraz współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Starego Kurowa, którego nasza bohaterka była przez długie lata prezesem. Żona pana Andrzeja mieszkała po sąsiedzku z rodziną Makowskich. Spotkaliśmy się także z panią Bożeną Lubińską, przyjaciółką z czasów licealnych w Drezdenku. Pani Bożena w naszej obecności rozmawiała telefonicznie ze znaną polską aktorką Emilią Krakowską, z którą Anna Makowska także się przyjaźniła. Obiecała wizytę w Starym Kurowie, gdy dojdzie do upamiętnienia pani Anny. Kolejne wywiady przeprowadziłyśmy w gorzowskim Kole Sybiraków, którego struktury pani Makowska – Cieleń w Gorzowie tworzyła. Tu spotkałyśmy Leszka Bończuka, który także nie odmówił nam rozmowy. Pan Leszek miał przyjemność współpracować z „Haneczką” (tak mówili o naszej bohaterce znajomi) w Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy w Gorzowie Wlkp. Wkrótce opublikujemy wszystkie nagrania.
Wspomnieniu o Annie Makowskiej – Cieleń służyło także działanie, które uczniowie naszej szkoły zrealizowali przy współpracy z panem Kazimierzem Waszyńskim – sołtysem Starego Kurowa, prywatnie sąsiadem pani Makowskiej.
Przy wsparciu finansowym Rady Sołeckiej i Urzędu Gminy upiększyliśmy ulicę Polną, przy której mieszkała w dzieciństwie i czasach licealnych nasza bohaterka Anna Makowska – Cieleń. Staraniem władz gminnych ulica jesienią została wyremontowana. Posadziliśmy krzewy, które stanowią ŻYWY POMNIK – powstała „ALEJA PAMIĘCI DAWNYCH MIESZKAŃCÓW UL. POLNEJ”.
Zwróciliśmy się do wielu instytucji o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym i ponadregionalnym oraz do stowarzyszeń z prośbą o zarekomendowanie upamiętnienia Ś. P. Anny Makowskiej – Cieleń. Odzew przeszedł nasze oczekiwania.
W rekomendacjach zapisano, m.in.
„ Ze względu na prowadzoną działalność i poświęcenie bez reszty Ziemi Lubuskiej, Pani Anna Makowska – Cieleń bez wątpienia zasługuje na bycie patronką instytucji, miejsca lub ulicy…. Szczególnie często podkreślała swój związek ze Starym Kurowem – miejscowością, w której spędziła dzieciństwo i młodość”.
„Jesteśmy zaszczyceni mogąc rekomendować pomysł uczczenia pamięci o Annie Makowskiej – Cieleń poprzez nazwanie jednej z ulic, bądź wskazanego miejsca jej imieniem. Takie inicjatywy, trwale wpisują się w edukację historyczną i pamięć o narodowym i regionalnym dziedzictwie, to istotny wkład w proces wychowania świadomego i odpowiedzialnego pokolenia młodych ludzi”.
Potrzebę upamiętnienia Anny Makowskiej – Cieleń w jej pierwszej” Małej Ojczyźnie” widzą, m.in.:
- Ruch Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej Rada Krajowa,
- Koło Związku Sybiraków w Gorzowie Wlkp.
- Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta,
- Gminny Ośrodek Kultury w Starym Kurowie,
- Sołtys Starego Kurowa,
- Nadwarciańskie Towarzystwo Upowszechniania Dziedzictwa Kulturalnego,
- II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp.,
- Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp.,
- Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy,
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta,
- Burmistrz Dobiegniewa, w imieniu Muzeum Oflagu II C Woldenberg,
- Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich.
W imieniu społeczności szkolnej na ostatniej Sesji Rady Gminy zgłosiłyśmy inicjatywę, która stanowi podpowiedź dla Radzie Gminy w Starym Kurowie, by jedną z ulic lub wskazane miejsce nazwać imieniem Anny Makowskiej – Cieleń, na pewno bohatera lokalnego, ważnego dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej i narodowej. Przekazałyśmy władzom gminy kopie otrzymanych rekomendacji. Do radnych należy decyzja w tej sprawie, którą podejmą po konsultacjach społecznych, dlatego przygotowaliśmy ulotki o naszych działaniach (rozdawaliśmy je, m.in. na zebraniu z rodzicami w szkole).
Zobowiązałyśmy się także przygotować szczegółowe uzasadnienie do podejmowanej przez Radę Gminy Uchwały.
Julia Graczyk, Justyna Skorupska