HEAD KAP

NOWA KAPSUŁA CZASU

Nowa kapsuła czasu zostanie wmurowana pod powierzchnią placu Wileńskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie nowego pomnika. Firma remontująca plac wykona w tym miejscu specjalną komorę o wymiarach 70 x 70 x 70 cm. Do komory zostanie włożony, szczelnie zamknięty, pojemnik o wymiarach 50 x 50 x 50 cm. Wykonania nowej kapsuły podjęła się firma REMI Ryszarda Chwalisza. Zapełnieniem kapsuły zajmie się drezdeneckie muzeum. Jak zapewne Państwo pamiętają, jakiś czas temu, prosiliśmy o zgłaszanie pomysłów odnośnie tego, co ma stanowić zawartość kapsuły. Upłynęło już trochę czasu i możemy przedstawić Państwu nasz pomysł na depozyt, który przekażemy potomnym. Przyjęliśmy, że do gromadzenia depozytu przystąpimy w trzech wariantach:

1. zapakujemy próżniowo wydawnictwa, które ukazały się lub jeszcze się ukażą w roku jubileuszowym. Mamy na myśli roczne edycje lokalnych gazet i publikacje wydawane w ramach obchodów siedemsetlecia miasta;
2. na płytach M-DISC (to specjalne nośniki firmy Milleniata, które posiadają specjalną warstwę, na której zapisywane są dane, odporną na różne niekorzystne czynniki. Warstwę tę, w przeciwieństwie do normalnych płyt DVD, cechuje trwałość wynosząca – wg producenta – 1000 lat) zgromadzimy obszerną dokumentacją fotograficzną i filmową dotyczącą miasta, a w szczególności różnych wydarzeń związanych z jubileuszem. Zakupimy również napęd, który posłuży nam do nagrania płyt. Zostanie on następnie zapakowany próżniowo i znajdzie się również we wnętrzu kapsuły;
3. planujemy również depozyt w formie pakietu dokumentów. Każda instytucja, firma i organizacja będzie mogła złożyć do kapsuły własny dokument wydrukowany, opieczętowany i opatrzony podpisami. Dokument powinien stanowić krótką charakterystykę wystawiającego i jego przesłanie skierowane do potomnych. Jego objętość nie może przekroczyć rozmiaru jednej, dwustronnie zadrukowanej kartki w formacie A4.
Dokumenty zostaną zalaminowane, przełożone warstwą uniemożliwiającą ich zlepienie i dodatkowo zapakowane.
Wszyscy, którzy zdecydują się na przygotowanie wspomnianych powyżej dokumentów, będą mogli przekazać nam także płytę CD z katalogiem zawierającym (wskazany
w punkcie trzecim) dokument zapisany w pliku tekstowym oraz informacje dodatkowe w postaci opisanych fotografii zapisanych w rozszerzeniu JPG. Zawartość płyt zostanie przeniesiona na płyty M-DISC podobnie, jak wspomniane wyżej gazety i publikacje, jeśli zostaną nam przekazane ich wersje PDF.
Jesteśmy już po rozmowach z Radą Miejską, Burmistrzem, Sołtysami, drezdeneckimi nadleśnictwami i kilkoma instytucjami, którym złożyliśmy propozycję umieszczenia
w kapsule informacji o ich działalności i ich przesłania dla potomnych. Wszystkich pozostałych, za pośrednictwem gazety, również prosimy o rozważenie naszego pomysłu. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 508 054 163, pod którym możecie Państwo otrzymać dodatkowe informacje. Tych, którzy zdecydują się skorzystać z naszej propozycji, uprzejmie prosimy o przekazywanie materiałów w terminie do końca maja 2017 roku. Materiały należy dostarczyć osobiście do muzeum. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16, w soboty 10-16.

Informacja o zawartości nowej kapsuły zostanie umieszczona w publikacji, którą muzeum ma zamiar wydać na początku września. Będzie to publikacja dotycząca zawartości kapsuły czasu, którą wydobyto spod pomnika Brenkenhoffa, podczas prac rozbiórkowych na placu Wileńskim. Publikacji towarzyszyć będzie wystawa, na której zamierzamy pokazać zawartość obu kapsuł.
Po wystawie kapsuła zostanie komisyjnie zamknięta i trafi w miejsce docelowe. Zostanie umieszczona pod powierzchnią placu i nakryta granitową płytą, analogiczną do pozostałych, ale różniącą się od nich niewielkim, subtelnym i symbolicznym grawerem wskazującym miejsce złożenia kapsuły. Ceremonia złożenia kapsuły odbędzie się najprawdopodobniej w listopadzie, podczas obchodów Święta Niepodległości.

Ewa Kułakowska

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ