twórczo head

Twórczo wiosną

Nie należy lekceważyć rozmów przy kawie, nie należy. Może się bowiem okazać, że pomysły, które się przy niej rodzą maja szansę być zrealizowane.

Tak było właśnie tym razem. W czasie takich gorących dyskusji zrodził się nieśmiały plan wspólnej organizacji wystawy prac dzieci, które z różnych powodów regularnie odwiedzają Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Drezdenku i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Drezdenku. Plan, wyszeptany cichutko pani Ewie Kułakowskiej, dyrektor Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia, dzięki jej aprobacie, zaczął ożywać. Rodziły się kolejne pomysły, jak można zorganizować 24 kwietnia 2017 roku dzień otwarcia wystawy pod tytułem „Twórczo wiosną”. I jak na muzeum przystało- zapisać go w pamięci. Było zatem coś dla ciała i coś dla ducha. Prace- przepięknie wyeksponowane, cieszyły serca artystów, napawały dumą rodziców, sprawiały przyjemność obserwatorom. Wyglądały przepięknie- profesjonalnie uporządkowane, z uwagą posegregowane, podświetlone, podwieszone. Choć wcześniej oglądane, na nowo zaskakiwały różnorodnością i urodą.

Wystawę prac wzbogacił spektakl teatru Anagram w wykonaniu Joanny Gonschorek i Katarzyny Kaźmierczak, które cudnie angażując widownię zaprezentowały przedstawienie „Dzień czarownicy”, a później wspólnie z Tomaszem Walczakiem (znanym drezdeneckiej społeczności z aktywności na polu artystycznym a szczególnie, jako menager „Teatru Kotłownia”), w artystyczny klimat wprowadzili uczestników czytanym tekstem „Ptasiego radia” Juliana Tuwima. Wiersz autora „Spóźnionego słowika” stał się inspiracją do dalszej radosnej twórczości wszystkich zebranych: malowania, wyklejania, szkicowania, cieniowania a nawet kreatywnego wbijania pinezek. Powstały kolejne prace, odkryte zostały nowe talenty. Było to możliwe dzięki właścicielom firmy Bud-Opak, Panu Bogdanowi Łagodzie i Panu Tadeuszowi Kamińskiemu, którzy specjalnie na potrzeby wernisażu przygotowali ogromną planszę do wykonania wspólnego kolażu.

Wystawa była również okazją do ekspozycji prac wykonanych na konkurs pt. „Opowiadanie Wielkanocne” zorganizowany przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Drezdenku i wręczenia nagród laureatom.

Tyle dla ducha. O nasze ciała zadbali pracownicy i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Drezdenku przygotowując stosy przepysznych wiosennych kanapek. O to, by wybryki kwietniowej pogody nie ostudziły wiosennego nastroju, zadbało Nadleśnictwo Karwin, a o wygodę Centrum Promocji Kultury w Drezdenku i Centrum Integracji Społecznej. Wspólnie zrealizowane przedsięwzięcie pokazało, że warto snuć fantazje, nieśmiało je szeptać, bo; dzięki zaangażowaniu, zapałowi, pomysłowości i energii można obudzić wiosennego ducha nadziei i odnowy.

                                                                                                                                                   Małgorzata Szcześniak

                                                                                                                                                             Daria Paprota

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ