OLYMPUS DIGITAL CAMERA

JEDNOŚLAD TO ZNANA MARKA

Tworzymy grupę ludzi, pasjonatów rowerowych, którzy kochają jazdę na rowerach i w zorganizowanej formie pragną uprawiać turystykę rowerową. Nasze stowarzyszenie nazywa się „JEDNOŚLAD”.

 Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w spotykało się kilku kolegów, którzy robili wypady rowerem za miasto, a czasem trochę dalej. Grupa powiększała się o kolejnych członków, więc ówczesny prezes postanowił  ją sformalizować i w lutym 2004 roku zarejestrował w Urzędzie Powiatowym w Strzelcach Kraj jako Stowarzyszenie Cyklistów „Jednoślad”. Klub zrzesza miłośników jazdy rowerem, którzy propagują czynny wypoczynek, krajoznawstwo i zamiłowanie do przyrody i przygody. Nasze stowarzyszenie obecnie liczy 28 członków, a bywały lata, że było nas 44 cyklistów. Śmiało można powiedzieć, że jesteśmy dziś rozpoznawalną marką w branży rowerowej na lokalnym terenie. Celem naszej organizacji jest wspieranie i upowszechnianie sportów rowerowych wśród młodzieży i mieszkańców miasta i gminy Drezdenko.

Sezon rowerowy w pełni, choć dla „Jednośladu trwa” cały rok na okrągło. Kalendarz imprez i wypraw rowerowych klubu  na 2017 rok jest bardzo bogaty i zawiera 25 pozycji. Zaczęliśmy już 6 stycznia Rajdem noworocznym wspólnie z naszymi przyjaciółmi z klubu „Dynamo” z Krzyża. Przemierzamy trasy Nadleśnictwa Karwin i Smolarz, odwiedzamy Puszczę Drawską i Notecką oraz Drawieński Park Narodowy. Poznajemy nowe ścieżki i pokonujemy te już znane. Stałymi punktami w kalendarzu są imprezy dla dzieci z okazji Dnia Dziecka, spływ kajakowy, sadzenie lasu, Rajd po ziemi drezdeneckiej, Rajd Powiatowy czy pielgrzymka do Rokitna, a także zbiórka pieniędzy na WOŚP. Klub współpracuje ze stowarzyszeniami i organizacjami rowerowymi z innych miast, np. z Czarnkowa, Trzcianki, Krzyża, Gorzowa, Skwierzyny. W ciągu roku spotykamy się wspólnie na rowerach przy różnych okazjach. Ostatnio było to powitanie wiosny w Santoku, gdzie pojawiło się  55 rowerzystów. Wspaniała forma integracji, wymiana doświadczeń i opowieści o rowerowych wojażach przy płonącym ognisku. Jesteśmy zapraszani do udziału w wielu imprezach przez ościenne gminy. Gmina Zwierzyn zaprasza co roku na Rajd Magdaleny, sekcja rowerowa z Czarnkowa na Marcinowe rogale, Dynamo z Krzyża na rajd „Po obu stronach Drawy” czy też „Po złoty jesienny liść”. „Jednoślad” zaś zaprasza rowerową brać na swoje rajdy. Najbliższy będzie 21 maja do Rokitna, a relacja z rajdu w następnym numerze GD. Wszystkie nasze wyjazdy mają na celu popularyzację turystyki rowerowej i poznawanie walorów krajoznawczych. Zachęcam i zapraszam do czynnego wypoczynku na dwóch kółkach. Rower to super środek transportu, można nim wszędzie dojechać, nie hałasuje i nie smrodzi. Świat z pozycji rowerzysty wygląda inaczej. Zapraszam mieszkańców Drezdenka i okolic do wstępowania w szeregi Jednośladu. Spotykamy się w każdą niedzielę o godzinie 10:00 na placu Wileńskim. Rower jest dziś w modzie. Do zobaczenia na trasie.

Prezes Jednośladu Jerzy Kaczmarczyk

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ