DSC_0280

Koncert pieśni patriotycznej w Zwierzynie. Mały jubileusz Zespołu Muzyki Dawnej „Canto Choralis”

Było to na początku roku 2012, gdy kilkuosobowa grupa postanowiła założyć zespół śpiewaczy. Wtedy to na drodze stanął nam znakomity muzyk, osławiony sukcesami, jakie odnosił prowadząc zespoły fletowe muzyki dawnej, pan Adam Deneka. Spotkaliśmy się z nim bodaj w styczniu, a już w pierwszej dekadzie maja daliśmy pierwszy koncert.

Był to czas Bożego Narodzenia, gdy kilka osób postanowiło skrzyknąć się, by stworzyć zespół wokalny. Mieliśmy na tamtą chwilę łącznie siedem osób: trzy soprany, dwa alty i dwa basy. Do poprowadzenia nas potrzebowaliśmy dyrygenta i wtedy ktoś wpadł na pomysł, by zwrócić się do znanego muzyka Adama Deneki. Adam długo się nie zastanawiał i w dość szybkim czasie przystąpiliśmy do prób. Wykonywaliśmy głównie repertuar muzyki dawnej i kościelnej. Pierwszy koncert, znakomicie przyjęty przez licznych słuchaczy, miał miejsce w Dobiegniewie 10 maja. Potem weszliśmy głównie w nurt muzyki dawnej: Wacław z Szamotuł, Mikołaj Gomółka, Stanisław Moniuszko, Józef Elsner i wielu innych kompozytorów tamtego okresu. Na czas świąt mieliśmy kilkanaście kolęd i pastorałek. Sięgaliśmy też po kolędy niemieckie, rosyjskie i ukraińskie. W repertuarze posiadaliśmy głównie pieśni religijne przygotowane pod części mszy świętej. Wkrótce ruszyliśmy na cysterski szlak: Dobiegniew, Strzelce Kraj., Bierzwnik, Gorzów Wlkp., Recz, Starogard Gdański, Stargard Szczeciński, Szczecin i wreszcie Pelplin. Nie sposób wyliczyć wszystkich miejscowości, w których wystąpiliśmy na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. Oczywiście najczęściej występujemy w Drezdenku, Bierzwniku i w Krzyżu Wlkp., bo z tych miejscowości wywodzą się chórzystki i chórzyści. Po dwóch latach działalności postanowiliśmy zmierzyć się w konkursie wokalnym chórów w Szamotułach, gdzie zdobyliśmy wyróżnienie. Zespół pokazał się także w Krakowie, Berlinie, Brukseli, Bruggi, Staniątkach i Niepołomicach.

Od kilku lat na terenie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w czasie bożonarodzeniowym organizujemy koncerty wspólnie ze śpiewakami. Śpiewała z nami Weronika Kujawa, Aleksandra Bałachowska i Katarzyna Włodarczyk, dziś solistka opery poznańskiej i Komische Oper w Berlinie. Niedawno wystąpiliśmy na benefisie wybitnego śpiewaka Jarosława Bręka, z którym zaśpiewaliśmy „Viva tutte”. Ten utwór dedykowaliśmy pani Iwonie Hossie, a samemu laureatowi „Cum decore”.

Tymczasem zostaliśmy zaproszeni do Zwierzyna na koncert z okazji majowych świąt. Przy takich uroczystościach staramy się pokazać najpiękniejsze perły polskiej muzyki. Prezentujemy te utwory, które zagrzewały naszych przodków do walki i przypominały nasze korzenie. Koncert odbył się 6 maja w zwierzynieckim Domu Kultury. W gościnne progi zaprosiła nas pani dyrektor Teresa Ostałowska. Śpiewaliśmy wspólnie z tamtymi zespołami wokalnymi działającymi w Gościmcu i Górkach Noteckich. Tego dnia miejscowa sala widowiskowa była wypełniona do ostatniego miejsca. My także złamaliśmy regułę. Zaśpiewaliśmy unisono kilka popularnych pieśni: „Kum i kuma”, „Od Siewierza”, „Witaj majowa jutrzenko”. Pozostałe utwory z naszego repertuaru były już na głosy. Po naszej prezentacji zostaliśmy mile zaskoczeni przez pana wójta, Tomasza Marcia i panią dyrektor Teresę Ostałowską. Wiedząc o naszym jubileuszu przygotowali dyplom i bukiet kwiatów. Dyplom odebrał Adam Deneka –  dyrygent naszego chóru, a kwiaty Elżbieta Kulińska, która pełni funkcję prezesa stowarzyszenie „Canto Choralis”. Wcześniej gratulacje i kwiaty otrzymał pan Bogdan Mądrawski, który działa na terenie Zwierzyna już 40 lat i prowadzi zespół wokalny „Górkowianki”. To miłe, gdy ktoś pamięta o takich mniejszych i większych jubileuszach. Nie mam wątpliwości, że bardzo motywuje do pracy. Na koniec pozwolę sobie jeszcze wymienić wszystkich chórzystów zespołu „Canto Choralis”. W skład sopranów wchodzą: Teresa Lorenc, Urszula Rucińska, Justyna Adamska, Ewa Pietruszak, Agnieszka Prus i Monika Mechasdlishvili. Do altów należą: Edyta Anna Dobrychłop-Amrogowicz, Karolina Gierszewska, Żaneta Mazurkiewicz, Magdalena Nowak oraz Elżbieta Kulińska. Partie tenorowe śpiewa Tomasz Chodór, a basowe Janusz Amrogowicz i niżej podpisany. Dyrygentem, jak już wcześniej wspomniałem, jest znakomity muzyk, Adam Deneka. Mam nadzieję, że za kolejne pięć lat będziemy obchodzić 10-lecie z dużo większym bagażem wrażeń i wspomnień.

Wiesław Pietruszak   

Adam_z_Anio+éem DSC_0177 DSC_0185 DSC_0193 DSC_0281

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ