OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przed XXII Letnimi Spotkaniami Kameralnymi w Drezdenku

W bieżącym roku ponownie usłyszymy wykonawców znanych z najlepszych scen filharmonicznych świata i Europy. Jeszcze niedawno koncertowali z filharmonikami berlińskimi bądź występowali w Carnegie Hall, tymczasem od 20 lipca w Drezdenku i w Krzyżu Wlkp. będziemy upajać się wykonawstwem najwyższych lotów.

Czas biegnie szybko i ani się nie obejrzeliśmy, a już przyszło nam zapowiadać kolejne XXII Letnie Spotkania Kameralne w Drezdenku i VI Letnie Spotkania Kameralne w Krzyżu Wlkp. W bieżącym roku dyrektorem artystycznym będzie pan Jarosław Bręk, a Radę Programową oprócz pana Bręka utworzą Iwona Hossa, Celina Kotz i Piotr Szychowski. Z wielką radością pozwolę sobie powiadomić melomanów Drezdenka i Krzyża, że do współpracy nad naszymi projektami zaprosiłem także panią Amelię Maszońską i pana Marcina Sikorskiego. Troje nowych współpracowników zawdzięczam panu Piotrowi Szychowskiemu. Cieszy mnie, że wszyscy to zaproszenie przyjęli. Myślę, że wiedza i talent wszystkich wymienionych artystów dostarczy słuchaczom niezapomnianych wrażeń. Tego dotychczas nie praktykowaliśmy, ale w bieżącym roku uczulam na pewne zmiany. Otóż oferta Drezdenka i Krzyża będą się czasem różniły. Wspomniana Celina Kotz inny repertuar zaprezentuje w Drezdenku, inny w Krzyżu Wlkp. U nas wystąpi solo, a w Krzyżu zaprezentuje się całe Trio im. Wiłkomirskich, w skład którego wchodzą także Maciej Kułakowski – wiolonczela i Łukasz Trepczyński – fortepian. Podobnie będzie w trzecim tygodniu. W Drezdenku wystąpi trio AFFETTO PIANO TRIO z Amelią Maszońską, a w Krzyżu usłyszymy zespół muzyki cerkiewnej PARTES. Niezmiernie cieszy mnie, że zaproszenie do Drezdenka przyjęła pani Maria Domżał, niegdyś uczennica pana Jarosława Bręka, obdarzona pięknym sopranem oraz tenor Grzegorz Kujawa. W Krzyżu Wlkp. usłyszymy pana Radosława Górę, którego już wcześniej słyszeliśmy na koncercie z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Wspólnie z nim zaśpiewa pani Magdalena Kozakiewicz.

Wielka gwiazda Iwona Hossa zaśpiewa jedynie w Drezdenku. Oczywiście wszystkie informację będą w folderze, jednak z uwagi na te zawirowania proszę dokładnie ów folder przeglądać, zwłaszcza, że w bieżącym roku folderem obejmiemy także równoległy festiwal. W Drezdenku z panem Piotrem Szychowskim zagra tutejszy fletowy zespół muzyki dawnej. Piotr Szychowski, podobnie jak Iwona Hossa i Jarosław Bręk coraz silniej wpisują się w drezdenecki klimat i promocję naszego miasta.

Jeszcze 10-15 lat temu wiele spraw, które dzieją się dziś wokół naszego festiwalu uważałbym za mrzonkę: benefis Iwony Hossy i Jarosława Bręka, patronat honorowy Wiesława Ochmana, przyjazna współpraca z Piotrem Szychowskim, a teraz wsparcie obu znakomitych skrzypaczek. Tymczasem to wszystko jest faktem. Oni wszyscy podjęli współpracę z naszym środowiskiem. Sądzę, że ku uciesze melomanów.

Wiesław Pietruszak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ