IMGP5095_1

Wystawa poplenerowa malarstwa i rzeźbiarstwa 23 lipca 2017 r. w „Parku Kultur Świata”

To piękne, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz

jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne.

Abraham Lincoln

 

Słowa Abrahama Lincolna doskonale odzwierciedlają charakter tegorocznego XXII Pleneru Malarskiego i IX Pleneru Rzeźbiarskiego w Drezdenku, które w tym roku obchodzi swój okrągły jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich. To ważne dla naszego miasta wydarzenie stało się inspiracją do zorganizowania pleneru, jak również innych przedsięwzięć kulturalnych promujących jego piękno, czyli to, z czego my, mieszkańcy Drezdenka i okolic, możemy być dumni.

Wyrazem tego stały się artystyczne dzieła uczestników pleneru, które można było podziwiać 23 lipca 2017 r. na poplenerowej wystawie w „Parku Kultur Świata” w Drezdenku. Artyści
w malarskiej i rzeźbiarskiej formie przedstawili to, co z ich perspektywy zasługuje na uznanie. To przede wszystkim herb naszego miasta – zwiedzający wystawę rzeźbiarską mogli podziwiać wyrzeźbiony w drewnie wizerunek drezdeneckiego orła. Inspiracją dla artystów stały się również: wieża Ratusza, kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, wieża ciśnień, zabytkowe budowle, otaczające nasze miasto piękne lasy, przyroda, urokliwe zakątki architektoniczne
i przyrodnicze, a także cechy jego mieszkańców itd. Stąd też tytuły artystycznych dzieł takie, jak np. „Orzeł”, „Gospodarze”, „Strażnik lasu” czy też „Duch Puszczy Noteckiej”. Wśród rzeźb znalazł się również „Ikar” będący symbolem nieposkromionego dążenia do realizacji własnych celów – szukanie złotego środka, jedności, harmonii pomiędzy sercem i umysłem to bowiem ważne przesłania, które także towarzyszyły tegorocznym artystom.

Dodatkowym przedsięwzięciem, towarzyszącym już po raz trzeci plenerowi, było także zorganizowanie 18 lipca 2017 r. w Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia autorskiej wystawy Franciszka Gombosa będącego jednym z uczestników pleneru. Wystawę można oglądać do połowy sierpnia.

Dostrzeżenie przez uczestników pleneru tylu miejsc wartych zauważenia i poznania jest dla nas niezwykłym dowodem na to, że nasze miasto jest miejscem, do którego warto przyjechać nie tylko po to, aby móc wyrażać artystyczny talent. To również idealne miejsce na odpoczynek, jak również doświadczanie estetycznych wrażeń podczas koncertów czy też innych kulturalnych wydarzeń, które łączą mieszkańców Drezdenka i okolic, stwarzając im możliwość wymiany myśli, przeżyć
i zobaczenia, że to, co jest najbliżej, wokół nas, jest piękne i dobre i że warto to pielęgnować, doceniać i podziwiać. Dbajmy zatem o rozwijanie naszych talentów i pasji, odkrywajmy miejsca warte głębszego poznania, słuchajmy muzyki rozbrzmiewającej podczas drezdeneckich koncertów
i włączajmy się aktywnie w życie naszego miasta. Tegoroczny plener i inne przedsięwzięcia kulturalne związane z obchodami okrągłego jubileuszu pokazują, że istnieje wiele możliwości na rozwijanie swoich kulturalno-artystycznych zainteresowań… Plenery, koncerty muzyki organowej
i kameralnej, artystyczne konkursy oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży, festiwale, rajdy rowerowe, jarmarki, kabarety, spotkania z inspirującymi i ciekawymi osobami, działalność orkiestry, dziewczyn z buławami i mażoretek to tylko niektóre z nich… W tym roku to z kolei także szereg przedsięwzięć związanych z obchodami 700-lecia Drezdenka – m. in. zaprojektowanie na tę okoliczność specjalnego loga Drezdenka czy też wybicie monet i medali okolicznościowych.
A wszystko to dzięki aktywnym osobom, które działają na rzecz naszego miasta i pomagają mu się rozwijać… Głęboko wierzymy w to, że właśnie dzięki takim osobom naszemu miastu nie zabraknie podobnych inicjatyw przez kolejnych 700 (i więcej) lat…

Dyrektor Centrum Promocji Kultury w Drezdenku serdecznie  dziękuje współorganizatorom za pomoc w organizacji pleneru, tj.: Nadleśnictwie „Smolarz”, Nadleśnictwie „Karwin ”, PGKiM Drezdenko.

                                                                                 Sylwia Czupryńska-Peszel

                                                                                       Natalia Majchrzak

UCZESTNICY XXII PLENERU MALARSKIEGO: Danuta Brzezińska, Stanisław Dziadak, Aleksander Garncarek, Barbara Gębczak, Ryszarda Głowacka-Langowska, Franciszek Gombos, Jerzy Griga, Konrad Hamada, Wanda Jędrzejewska, Lucyna Królicka, Katarzyna Kurkowska, Andrzej Langowski, Stanisław Lorenc, Aleksander Migdal, Anna Rozmuska, Krzysztof Swaryczewski.

UCZESTNICY IX PLENERU RZEŹBIARSKIEGO: Lech Bęben, Henryk Grudzień, Roman Kiełb, Janusz Orzepowski, Stefan Szymoniak.

foto: Jarosław Peszel

IMGP4957_1 IMGP4994_1 IMGP4995_1 IMGP5013_1 IMGP5015_1 IMGP5026_1 IMGP5035_1 IMGP5038_1 IMGP5043_1 IMGP5053_1 IMGP5057_1 IMGP5068_1 IMGP5084_1 IMGP5087_1 IMGP5088_1 IMGP5089_1 IMGP5090_1 IMGP5091_1 IMGP5092_1 IMGP5108_1 IMGP5112_1 IMGP5182_1 IMGP5187_1

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ