15622244_1416001501765838_7726503118156751911_n

„Urok kameralistyki”

Kolejna znakomitość festiwalu przyjedzie 3 i 5 sierpnia. Pierwszy koncert odbędzie się w Drezdenku, a drugi w Strzelcach Kraj. Tego wieczoru wystąpi trio AFFETTO PIANO TRIO w składzie Amelia Maszońska – skrzypce, Marianna Sikorska – wiolonczela i Mischa Kozlowski – fortepian, to pozwolę sobie kilka słów powiedzieć o pierwszej z wymienionych osób. Pisałem o tym już wcześniej, że pani Amelia Maszońska jest kolejną osobą, która wyraziła zgodę na współpracę z naszym stowarzyszeniem.

Zacznę od pewnej rozmowy. Przeprowadziłem ją niemal rok temu ze znakomitą artystką, przed którą pochwaliłem się, że w skład naszej Rady Programowej wchodzą Iwona Hossa, Jarosław Bręk i Piotr Szychowski. Wtedy też byłem po rozmowie z panią Celiną Kotz, o czym poinformowałem moją rozmówczynię. Padła wówczas odpowiedź: „Wybiera pan z Poznania same perły. Proszę jeszcze porozmawiać z Amelią Maszońską”. I tak się zaczęło. Zadzwoniłem do pani Amelii, gdyż przygotowywałem dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 projekt „Z muzyką klasyczną pod strzechy”, a wiem, że najmłodsi są najlepszymi recenzentami, więc zależało mi na doborze najlepszych artystów. Na fortepianie zgodził się zagrać sam Piotr Szychowski, profesor Akademii Muzycznej w Poznania, wyjątkowo wybitny wirtuoz. Zadzwoniłem do pani Amelii Maszońskiej. „Dzieci? – usłyszałem w słuchawce – może pan na mnie liczyć”. I tak się zaczęło. Obie panie Celina Kotz i Amelia Maszońska opromienione sukcesami w konkursach europejskiej i światowej rangi od tego roku będą wspierać projekty realizowane przez nasze stowarzyszenie. Więcej! One będą je tworzyć. W trzecim tygodniu festiwalu w Drezdenku razem z panią Maszońską wystąpi Marianna Sikorska – wiolonczela i Mischa Kozlowski – fortepian. Wymienione osoby tworzą trio o wdzięcznej nazwie AFFETTO PIANO TRIO. Skoro pani Amelia jest jedną z nas pozwolę sobie powiedzieć o Niej kilka słów. Aktualnie studiuje w Hochschule der Kunste w Bernie w Szwajcarii, niedawno – czemu wcale się nie dziwię – z wyróżnieniem ukończyła poznańską Akademię Muzyczną. Rok temu znakomicie reprezentowała Polskę w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Nie wymieniam tutaj wszystkich sukcesów Artystki, bo zajęłoby to kilka stron, jednak udział z sukcesami w prestiżowych konkursach, koncertowanie ze znakomitymi dyrygentami jest niewątpliwie owocem ciężkiej wieloletniej pracy i wielkiego talentu, jakim została obdarzona nasza skrzypaczka.  Wrócę jeszcze do projektu dla naszych uczniów. Oczywiście o dobór utworów poprosiłem samą panią Amelię, gdyż nie znam na tyle repertuaru skrzypcowego. Efekt? Z przyjemnością patrzyłem, jak dzieciaki siedziały zauroczone cudowną grą i fantastycznym wyborem utworów. Więcej! Pani Maszońska wyraziła gotowość współpracy, o ile tego typu inicjatywy będą kontynuowane. Podziwiam jeszcze jeden walor u moich artystów. Może jestem starej daty, ale ciągle przykładam dużą wagę do kultury osobistej, do rzetelności. Oni nigdy nas nie zawiedli. Przypominam, że często są to występy mające charakter charytatywny. Trio AFFETTO PIANO TRIO zagra dwa ciekawe utwory. Pierwszy Trio fortepianowe d-moll, op. 49 F. Mendelssohna oraz krótszy utwór M. Ravela Tzigane. Na bis postaram się namówić panią Amelię na jakieś solo. Co? Znów Ona wybierze sama.

Wiesław Pietruszak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ