DSC_2839p_1

Akcja „Pomóżmy mieszkańcom Borów Tucholskich” – ciąg dalszy

W czwartek 7 września po raz trzeci pojechaliśmy z pomocą materialną w rejony szczególnie dotknięte sierpniową nawałnicą. Zawieźliśmy przede wszystkim materiały budowlane (papa, gwoździe, wełna mineralna i in.), a także 300 słoików z klopsikami oraz inne trwałe produkty żywnościowe, środki czystości i higieniczne, agregat prądotwórczy, artykuły szkolne, karmę dla zwierząt, sprzęt BHP oraz inne dary od osób prywatnych i firm z Drezdenka, Długiego, Międzychodu i Gorzowa Wlkp. Cały ładunek z ledwością zmieściliśmy w ciężarówce udostępnionej nam przez firmę Bud-Opak oraz w dwóch busach użyczonych przez pana Tomasza Miłaszewskiego.

Poszkodowani są nie tylko mieszkańcy Borów Tucholskich, ale także sąsiednich regionów. Tym razem pojechaliśmy do wsi Huta w gminie Koronowo (Pojezierze Krajeńskie) – wsi, jak mówią jej mieszkańcy, „zapomnianej przez Boga i ludzi”. Były i emocje, i wzruszenia. Niezwykle przygnębiający był widok trzepocących w deszczu na wietrze plandek i folii zastępujących dachy na większości budynków, w tym na prawie połowie budynków mieszkalnych. Ludzie próbują sobie jakoś poradzić w tej niezwykle trudnej sytuacji, w której znaleźli się nie ze swojej przecież winy, a zbliża się jesień i zima. Jednak trudności mają ogromne i czują się pozostawieni sami sobie, a przy tym niepoważnie potraktowani przez firmy ubezpieczeniowe. Na szczęście jest takie zjawisko jak pomoc sąsiedzka i spontaniczny zryw mieszkańców nawet bardzo odległych regionów Polski. Właśnie pomoc od innych zaczyna powoli napływać do niektórych spośród tych miejscowości, ale jest to głównie „pospolite ruszenie”, którego i my – mieszkańcy Drezdenka i okolic jesteśmy częścią.

Jak się okazało, nasza pomoc była pierwszą doraźną, jaka dotarła do mieszkańców Huty po upływie prawie miesiąca (!) od tragedii. Ta która powinna być natychmiastową i priorytetową, zaczęła się pojawiać długo-długo po 11 sierpniu i najczęściej w postaci deklaracji oraz symbolicznego „słoika dżemu” – o czym mówi jedna z mieszkanek w reportażu telewizyjnym (http://bydgoszcz.tvp.pl/33906507/dary-z-calej-polski-przyjezdzaja-do-ofiar-nawalnicy). W reportażu tym, jako pozytywny przykład wymieniono także Drezdenko. Huta pokazana też została w innym reportażu (https://bydgoszcz.tvp.pl/33918370/8092017-g-1830). Strażacy z Huty pożegnali nas włączeniem syreny.

Część darów ofiarowaliśmy Przedszkolu w Trzebczu Szlacheckim.

Ze wzruszeniem i dumą przekazujemy słowa podziękowań i wdzięczności od mieszkańców wsi Huta dla wszystkich, dzięki którym mogliśmy skompletować i zawieźć tak znaczącą pomoc dla poszkodowanych. Są to: Wytwórnia Opakowań „BUD-OPAK” Sp. J. Bogdan Łagoda & Tadeusz Kamiński (Drezdenko), „Nowicka Sp. J.” – Zakład w Międzychodzie, „Strop” Hurtownia Materiałów Budowlanych Tadeusz Wróblewski (Drezdenko), Elżbieta i Wojciech Andrzejewscy, Sprzedaż Produktów Naftowych Ryszard Siarkiewicz (Klesno), „Globex” oddz. w Gorzowie Wlkp., Bruszewski Jerzy (Gorzów Wlkp.), Alina i Piotr Walasik (Drezdenko), Said Bouhnouni (Strzelce Kraj.), „Bruno Tassi”, „Farutex”

oraz: Elżbieta i Andrzej Dziąćko, Monika Jargan, Adriana Kozłowska-Bugara, Sławomir Pukszta, Lucyna Kandel-Feliczak, Małgorzata Kuś, pracownicy Urzędu Skarbowego w Drezdenku, pracownicy „Piotra i Pawła”, którzy prowadzili zbiórkę w markecie, a także kilka innych osób, które wolały pozostać anonimowymi darczyńcami.

Ludwik Lipnicki i Monika Lipnicka-Jaz

przedszkole20170908_0001_1DSC_2849p_1 DSC_2848p_1 DSC_2846p_1 DSC_2845p_1 DSC_2844p_1 DSC_2843p_1 DSC_2841p_1

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ