Ciekawa inicjatywa uczniów drezdeneckiego Technikum Budowlanego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku

20170926_073851_-_kopia 20170926_095342_-_kopia 20170926_105044_-_kopia 20170926_111705_-_kopia 20170926_121157_-_kopia 20170926_150232_-_kopia 20170927_091608_-_kopia 20170927_110835_-_kopia 20170927_112624_-_kopia  

Czy  Stadion Narodowy  może  być  i  w naszym  niewielkim  Drezdenku? Mając na myśli obiekt znajdujący się w Warszawie,  wydaje się to nierealne. Uczniowie Technikum Budowlanego w Drezdenku uważają jednak, że każdy obiekt sportowy umiejscowiony w naszej gminie ma rangę narodowego i realizują właśnie swoje przedsięwzięcie, na które  pozyskali dofinansowanie ze środków publicznych. „Przenosimy „narodowy” do nas” to projekt realizowany w ramach Budżetu Inicjatyw Obywatelskich „Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe” przez grupę nieformalną „Budowlanka” pod opieką Stowarzyszenia Alternatywna Gmina w Drezdenku.

Jak podkreślają  uczniowie  Technikum: „Stanowimy grupę wspaniałych, zgranych, młodych ludzi klasy maturalnej Technikum Budowlanego w Drezdenku, którzy swoją przyszłość wiążą z naszym regionem. Podczas wielu rozmów zauważyliśmy, że często brakuje nam inicjatywy. Narzekamy, że nic się w mieście nie dzieje, nie ma miejsc na realizację pasji sportowych np. skateparku. Gminna  infrastruktura sportowo-rekreacyjna pozostawia wiele do życzenia, a jednocześnie nie robimy nic, aby to zmienić. Dlatego podjęliśmy się realizacji przedsięwzięcia, które zwiększy nasz samorozwój, a jednocześnie będzie pobudzało do działania innych mieszkańców naszego regionu. Jako młodzi budowlańcy chcemy zainicjować powstawanie nowych obiektów  infrastruktury rekreacyjnej poprzez znalezienie platformy porozumienia dla jednostek samorządowych, instytucji dysponujących środkami publicznymi na te cele oraz nas, czyli okolicznych mieszkańców stowarzyszonych w różnych formach (małych klubach sportowych, kołach gospodyń wiejskich itp.)”.

Pierwsza faza projektu została już zrealizowana. Młodzież  skorzystała  z zaproszenia wyższej uczelni naszego regionu – Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego i udała się  do Zielonej Góry na zwiedzanie jej obiektów oraz zaplecza akademickiego. Spotkało ich  niezwykle miłe przyjęcie na wydziale Inżynierii Lądowej, po którym oprowadzał zaproszonych gości  pan  mgr inż. Bartosz Michalak. Władze uczelni bardzo pozytywnie oceniły  działania  młodych ludzi, proponując nawiązanie bliższej współpracy z naszą szkołą i jednocześnie zadeklarowały pomoc w zakresie opracowania wraz ze swoimi studentami koncepcji projektowej obiektów sportowych naszej gminy.

Następnego dnia z Lotniska w Babimoście  młodzi ludzie udali się  samolotem do stolicy, gdzie zwiedzili obiekt Stadionu Narodowego. Niesamowitych wrażeń dostarczył im zwłaszcza „Ekstremalny Narodowy”, czyli zjazd na linach zawieszonych bardzo wysoko,  pod kopułą stadionu. Wielu z nich musiało przełamać własne słabości, ale mieli  świadomość, że wśród budowlańców nie ma miejsca na „lęk wysokości”. Odbyli również  spacer pobliskimi „Bulwarami Wiślanymi”, oddanymi do użytku w czerwcu tego roku, które już teraz stały się jednym z najpiękniejszych miejsc tego typu w Europie. Zobaczyli wiele ciekawych miejsc (niespotykane place zabaw dla dzieci, miejsca wypoczynku, jak np.:  plaże, wypożyczalne sprzętu wodnego, mariny, zaplecze gastronomiczne), które w pewien sposób  można byłoby zaadaptować również w naszym regionie.

Dzięki życzliwości Wydziału Budownictwa Politechniki Warszawskiej  maturzyści zapoznali się z ofertą edukacyjną uczelni kierowaną do  młodych ludzi, przyszłych absolwentów Technikum Budowlanego.

Następnym punktem   wyjazdu edukacyjnego było Centrum Nauki Kopernik. Jak podkreślili  młodzi ludzie: „Świat nauki bardzo nas pasjonuje, głównie od strony praktycznej, dlatego też  wizyta w tym miejscu dodatkowo rozbudziła nasze pasje i predyspozycje techniczne”.

Niezwykłe wrażenie na zwiedzających zrobiła również wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, która zakończyła  dwudniowy pobyt w stolicy.

Niezwłocznie po powrocie z wyjazdu uczniowie Technikum Budowlanego rozpoczęli  przygotowania do organizacji wydarzenia, jakim jest event, który będzie miał miejsce w  ZSP w Drezdenku, a  promujący budowę obiektów rekreacyjnych przez lokalną społeczność ze środków publicznych. O szczegółach  spotkania młodzi ludzie będą  informować  społeczność   poprzez lokalne media i  stronę facebook.  Młodzi ludzie dodają: „Jesteśmy jednak pod niesamowitym wrażeniem wsparcia naszych działań,  jakie otrzymujemy zarówno od instytucji publicznych,  jak i zwykłych mieszkańców. Zachęcamy wszystkich lokalnych społeczników, aby przekazywali nam sugestie co do obiektów sportowo-rekreacyjnych, które mogą powstać w naszej Gminie, uwzględnimy je z pewnością podczas dalszej realizacji przedsięwzięcia”.

Zatem nie pozostaje nic innego, jak  życzyć młodym, odważnym, energicznym, pomysłowym ludziom  z drezdeneckiego  Technikum  wypełnienia podjętej inicjatywy oraz   niestrudzonej  determinacji w  dążeniu do  realizacji wszystkich celów.

Beata  Stoińska, Edyta  Grzechowiak

 

                                                                                 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ