
Ciekawa inicjatywa uczniów drezdeneckiego Technikum Budowlanego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku
Czy Stadion Narodowy może być i w naszym niewielkim Drezdenku? Mając na myśli obiekt znajdujący się w Warszawie, wydaje się to nierealne. Uczniowie Technikum Budowlanego w Drezdenku uważają jednak, że każdy obiekt sportowy umiejscowiony w naszej gminie ma rangę narodowego i realizują właśnie swoje przedsięwzięcie, na które pozyskali dofinansowanie ze środków publicznych. „Przenosimy „narodowy” do nas” to projekt realizowany w ramach Budżetu Inicjatyw Obywatelskich „Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe” przez grupę nieformalną „Budowlanka” pod opieką Stowarzyszenia Alternatywna Gmina w Drezdenku.
Jak podkreślają uczniowie Technikum: „Stanowimy grupę wspaniałych, zgranych, młodych ludzi klasy maturalnej Technikum Budowlanego w Drezdenku, którzy swoją przyszłość wiążą z naszym regionem. Podczas wielu rozmów zauważyliśmy, że często brakuje nam inicjatywy. Narzekamy, że nic się w mieście nie dzieje, nie ma miejsc na realizację pasji sportowych np. skateparku. Gminna infrastruktura sportowo-rekreacyjna pozostawia wiele do życzenia, a jednocześnie nie robimy nic, aby to zmienić. Dlatego podjęliśmy się realizacji przedsięwzięcia, które zwiększy nasz samorozwój, a jednocześnie będzie pobudzało do działania innych mieszkańców naszego regionu. Jako młodzi budowlańcy chcemy zainicjować powstawanie nowych obiektów infrastruktury rekreacyjnej poprzez znalezienie platformy porozumienia dla jednostek samorządowych, instytucji dysponujących środkami publicznymi na te cele oraz nas, czyli okolicznych mieszkańców stowarzyszonych w różnych formach (małych klubach sportowych, kołach gospodyń wiejskich itp.)”.
Pierwsza faza projektu została już zrealizowana. Młodzież skorzystała z zaproszenia wyższej uczelni naszego regionu – Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego i udała się do Zielonej Góry na zwiedzanie jej obiektów oraz zaplecza akademickiego. Spotkało ich niezwykle miłe przyjęcie na wydziale Inżynierii Lądowej, po którym oprowadzał zaproszonych gości pan mgr inż. Bartosz Michalak. Władze uczelni bardzo pozytywnie oceniły działania młodych ludzi, proponując nawiązanie bliższej współpracy z naszą szkołą i jednocześnie zadeklarowały pomoc w zakresie opracowania wraz ze swoimi studentami koncepcji projektowej obiektów sportowych naszej gminy.
Następnego dnia z Lotniska w Babimoście młodzi ludzie udali się samolotem do stolicy, gdzie zwiedzili obiekt Stadionu Narodowego. Niesamowitych wrażeń dostarczył im zwłaszcza „Ekstremalny Narodowy”, czyli zjazd na linach zawieszonych bardzo wysoko, pod kopułą stadionu. Wielu z nich musiało przełamać własne słabości, ale mieli świadomość, że wśród budowlańców nie ma miejsca na „lęk wysokości”. Odbyli również spacer pobliskimi „Bulwarami Wiślanymi”, oddanymi do użytku w czerwcu tego roku, które już teraz stały się jednym z najpiękniejszych miejsc tego typu w Europie. Zobaczyli wiele ciekawych miejsc (niespotykane place zabaw dla dzieci, miejsca wypoczynku, jak np.: plaże, wypożyczalne sprzętu wodnego, mariny, zaplecze gastronomiczne), które w pewien sposób można byłoby zaadaptować również w naszym regionie.
Dzięki życzliwości Wydziału Budownictwa Politechniki Warszawskiej maturzyści zapoznali się z ofertą edukacyjną uczelni kierowaną do młodych ludzi, przyszłych absolwentów Technikum Budowlanego.
Następnym punktem wyjazdu edukacyjnego było Centrum Nauki Kopernik. Jak podkreślili młodzi ludzie: „Świat nauki bardzo nas pasjonuje, głównie od strony praktycznej, dlatego też wizyta w tym miejscu dodatkowo rozbudziła nasze pasje i predyspozycje techniczne”.
Niezwykłe wrażenie na zwiedzających zrobiła również wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, która zakończyła dwudniowy pobyt w stolicy.
Niezwłocznie po powrocie z wyjazdu uczniowie Technikum Budowlanego rozpoczęli przygotowania do organizacji wydarzenia, jakim jest event, który będzie miał miejsce w ZSP w Drezdenku, a promujący budowę obiektów rekreacyjnych przez lokalną społeczność ze środków publicznych. O szczegółach spotkania młodzi ludzie będą informować społeczność poprzez lokalne media i stronę facebook. Młodzi ludzie dodają: „Jesteśmy jednak pod niesamowitym wrażeniem wsparcia naszych działań, jakie otrzymujemy zarówno od instytucji publicznych, jak i zwykłych mieszkańców. Zachęcamy wszystkich lokalnych społeczników, aby przekazywali nam sugestie co do obiektów sportowo-rekreacyjnych, które mogą powstać w naszej Gminie, uwzględnimy je z pewnością podczas dalszej realizacji przedsięwzięcia”.
Zatem nie pozostaje nic innego, jak życzyć młodym, odważnym, energicznym, pomysłowym ludziom z drezdeneckiego Technikum wypełnienia podjętej inicjatywy oraz niestrudzonej determinacji w dążeniu do realizacji wszystkich celów.
Beata Stoińska, Edyta Grzechowiak