IMGP9452 (Kopiowanie)

IV Ogólnopolski Konkurs Wokalny Drezdenko 2017. Dwoje laureatów z Krakowa: Joanna Wójcik i Dawid Biwo

Ten konkurs to nie tylko święto polskiej muzyki operowej, to także największe wydarzenie tej rangi w woj. lubuskim. Tego dnia do naszego miasta przyjeżdżają największe polskie talenty, nadzieje naszej kultury… tej przez duże „K”. Po roku 1989 po otwarciu granic wielu śpiewaków robi fantastyczną karierę poza krajem. Z jednej strony bardzo cieszy ten fakt, z drugiej trochę żal, że artyści ci nie są znani we własnej ojczyźnie. 4 listopada to nie tylko święto muzyki operowej w Drezdenku, lecz także w kraju.

Już dziś po zaledwie trzech edycjach możemy mówić o sukcesie. Wśród artystów, którzy przewinęli się przez konkurs bądź festiwal w naszym mieście są: Anna Malesza, Joanna Kędzior, Maria Domżał, Maria Antkowiak, Agnieszka Adamczak, Krzysztof Bączyk czy Adam Kutny. Wielu z nich występuje na najlepszych scenach operowych świata z najwybitniejszymi gwiazdami. Niedługo usłyszymy Adama Kutnego w operze berlińskiej razem z Piotrem Beczałą, a Krzysztofa Bączyka w operze paryskiej z Jonasem Kaufmanem. To trochę tak, jakbym mówił, że polski piłkarz grał w jednej drużynie z Messim czy Ronaldo. Ciekawe, jak potoczą się losy tegorocznych uczestników konkursu w Drezdenku. Poziom był bardzo wysoki.

Tegoroczny konkurs dostarczył wielu wyjątkowych wrażeń. Z zapowiadanych 37 osób do Drezdenka zjechało 32 artystów z całej Polski. Obserwując ostatnie występy młodych polskich śpiewaków można je porównać jedynie do młodzieżowej złotej drużyny siatkarskiej. Z wysłuchanych przeze mnie 20 głosów (nie uczestniczyłem w przesłuchaniach przez cały czas) ponad połowa zasługiwała na wyjątkowe uznanie. Wysłuchanie ich sprawiło mi przyjemność. Tego dnia mogliśmy usłyszeć najpiękniejsze młode głosy z Wrocławia, Poznania, Warszawy, Katowic, Łodzi, Krakowa, Bydgoszczy, Szczecina, a nawet z dalekiego Glasgow. Śpiewała solistka z Tanzanii i solista z Chin. Tego wszystkiego wysłuchała komisja pod przewodnictwem wybitnego polskiego śpiewaka Wiesława Ochmana, który na raucie po konkursie raczył nas znakomitymi anegdotami, a że gawędziarzem jest znakomitym, to kilka godzin upłynęło lotem błyskawicy. Jak wspomniałem wcześniej poziom artystyczny był niezmiernie wysoki, stąd – w takiej sytuacji – bardzo ciężko wyłania się najlepszych. W skład jury oprócz Wiesława Ochmana wchodzili: Antonina Kowtunow, Katarzyna Dondalska i Warcisław Kunc. O wyniku decydują drobne niuanse, a podium konkursu można przegrać ułamkiem punktów. Wśród osób, które nie znalazły uznania jury podobał mi się tenor Sebastian Mach z Wrocławia. Śpiewał pieśń Szymanowskiego „Święty Boże”. Podobały mi się także prezentacje pań Karoliny Borodziuk, Marioli Cierpioł czy Katarzyny Grygowskiej oraz panów Łukasza Skrobka i Michała Rudzińskiego. Osoby, które znalazły się na liście jury w większości także bym wyróżnił, choć nie wszystkich. Grono pianistów tworzyli: Laura Kluwak-Sobolewska, Monika Kruk, Michał Landowski i Szymon Musioł. Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Drezdenku przedstawiają się następująco:

I miejsce – Joanna Wójcik i Dawid Biwo

II miejsce – Paweł Trojak

III miejsce – Zuzanna Klemańska

Wyróżnienia – Klaudia Korzeniewska, Łukasz Skrobek i Chaoran Zuo, nagrodę za najlepsze wykonanie arii W. A. Mozarta – Dawid Biwo. Przyznano też inne nagrody. Nagroda Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu w postaci półrecitalu – Dawid Biwo i Paweł Trojak, za najlepsze wykonanie polskiej pieśni – Wiktoria Wizner i Sebastian Mach, nagroda specjalna od Wiesława Ochmana – Dawid Biwo, Mariola Cierpioł i Katarzyna Grygowska, a nagrodę stowarzyszenie „Sauerianum” w postaci półrecitali w Drezdenku – Katarzyna Grygowska i Michał Rudziński. Nagrody specjalne dla pianistów otrzymały: Laura Sobolewska i Monika Kruk, a nagrodę za image sceniczny – Joanna Wójcik.  Współorganizatorami drezdeneckiego konkursu są: Teatr Wielki i Akademia Muzyczna w Poznaniu, Urząd Miejski w Drezdenku i Dyrekcja oraz pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 z Radą Rodziców. Lista osób, dzięki którym konkurs ma taki blask jest spora, jednak jest jedna osoba, która ciężko na ten sukces pracuje przez cały rok. To Antonina Kowtunow, przez wiele lat wybitna gwiazda scen operowych Polski i Europy, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i od ponad 25 lat mieszkanka naszej gminy. Z jednej strony tutaj ma przyjaciół, a z drugiej znajomości w całym kraju. Dzięki temu może liczyć na pewne grono osób stąd zaangażowanych w to wydarzenie, a z drugiej strony na uczestnictwo tylu środowisk, że wiele ośrodków nam tego zazdrości. W rolę konferansjera wcieliła się Maria Borenstein i jak na pierwszy raz poszło Jej całkiem nieźle. Ja w sposób szczególny pozwolę sobie podkreślić udział Sławka Wojciuszkiewicza i Jego pracowników. Wszyscy stworzyli organizatorom i artystom cudowną atmosferę. Do takich gospodarzy chętnie się wraca. Pozwolę sobie jeszcze wymienić darczyńców konkursu: Urząd Miasta w Drezdenku, Yamaha, Szkoła Podstawowa nr 1 i Rada Rodziców w Drezdenku, Centrum Promocji Kultury, firma WOSEBA, Restauracja „Eljan”, firma kosmetyczna z Paryża VISOANSKA PARIS – HAUTE COSMETIQUE. Patronat medialny objęła „Gazeta Wyborcza” i „Gazeta Drezdenecka”. Nad sprawnością konkursu czuwał Jaromir Trafankowski, solista Teatru Wielkiego w Poznaniu i jednocześnie wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pozwolę sobie wymienić skład znakomitych pianistów: dr hab. Laura Kluwak-Sobolewska, dr Szymon Musioł, Monika Kruk, dr Dominika Peszko. W skład jury wchodzili: Wiesław Ochman – przewodniczący, prof. dr hab. Antonina Kowtunow, prof. dr hab. Warcisław Kunc oraz dr hab. Katarzyna Dondalska. Pani Antonina Kowtunow, o czym już wspomniałem wcześniej nie wprost, pełni funkcję Dyrektora Artystycznego. Koncert finałowy laureatów odbył się przy pełnej widowni, co pokazuje, że ciągle istnieje zapotrzebowanie na ten rodzaj kultury. Na koniec pozwolę sobie jeszcze raz w imieniu melomanów z Drezdenka podziękować pani Antoninie Kowtunow za znakomite wydarzenie, za promocję naszego miasta i tą wspaniałą muzyczną ucztę.

Wiesław Pietruszak

IMGP9327 (Kopiowanie) IMGP9460 (Kopiowanie) IMGP9467 (Kopiowanie) IMGP9469 (Kopiowanie) IMGP9475 (Kopiowanie) IMGP9534 (Kopiowanie) IMGP9552 (Kopiowanie) IMGP9569 (Kopiowanie) IMGP9578 (Kopiowanie) IMGP9589 (Kopiowanie) IMGP9602 (Kopiowanie) IMGP9640 (Kopiowanie) IMGP9661 (Kopiowanie) IMGP9679 (Kopiowanie)    

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ