zdjecie maczki

Kultura, dziedzictwo narodowe, podtrzymywanie tradycji ludowych i wspieranie aktywności fizycznej

Kultura, dziedzictwo narodowe, podtrzymywanie tradycji ludowych i wspieranie aktywności fizycznej to zagadnienia realizowane  w Trzebiczu poprzez aktywnie działające Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „STOKROTKI” oraz sołtysa i Radę Sołecką, a także zaangażowanych mieszkańców.

Począwszy od Dnia Kobiet poprzez  Konkurs Tradycji Wielkanocnych, który odbywa się na tydzień przed świętami wielkanocnymi, kolejno Dzień Dziecka, festyny rodzinne i po drodze wiele mniejszych inicjatyw, zaczynają się działania coroczne na rzecz kultury fizycznej, dziedzictwa narodowego i tradycji ludowych w naszej wsi. Nasze Stowarzyszenie działa na podstawie szeroko opracowanego statutu. W działania podejmowane przez stowarzyszenie włączają się sołtys i Rada Sołecka oraz nasi zdolni mieszkańcy, którzy parają się rękodziełem. Przy naszym Stowarzyszeniu działa Zespół Śpiewaczy „STOKROTKI”, który  reprezentuje naszą wieś na różnych imprezach. Zespół prowadzą panie Katarzyna Szydełko oraz Sabina Krama. Powstał również  zespół  taneczno– śpiewaczy  „MACZKI” z Trzebicza.  Podczas tegorocznych wakacji zrodziła się inicjatywa powstania taneczno – śpiewaczego zespołu ludowego pod nazwą „MACZKI”. W skład zespołu wchodzą dzieci i młodzież w różnym wieku, łącznie 14 osób. Zespół prowadzi sołtys Trzebicza. Dzieci uczą się obecnie tańców ludowych, a pierwszym tańcem jest krakowiak. „MACZKI” debiutowały wyjściem na scenę  z naszymi „STOKROTKAMI” podczas dożynek gminnych w Drezdenku i stąd też zaszczepiła się chęć dalszego rozwoju zespołu. Posiadamy stroje krakowskie, a obecnie zostały zakupione instrumenty, na których dzieci będą uczyły się grać; włączymy również śpiew.

W najbliższym czasie planowanych i realizowanych  jest kilka przedsięwzięć, między innymi:

  • warsztaty szachowe, które odbywają się w każdy wtorek o godz. 16.00 w sali wiejskiej; zajęcia prowadzone są nieodpłatnie przez panów Henryka Pieluszczaka i Zbigniewa Smogura;
  • I Turniej Szachowy dla szkół podstawowych, który odbędzie się 28.XI o godz. 10.00 w sali wiejskiej;
  • Próby „MACZKÓW” w każdy czwartek o godz. 16.00 w sali wiejskiej w Trzebiczu;
  • Warsztaty rękodzieła dla uczniów klas IV – VII Szkoły Podstawowej w Trzebiczu oraz osób dorosłych odbędą się 23.XI o godz. 10.50 w sali wiejskiej w Trzebiczu. Warsztaty poprowadzą Teresa i Małgorzata Grabowska „Campanuella” z Gościmia;
  • Warsztaty Bożonarodzeniowe połączone z mikołajkami 10.XII o godz. 15.00 w sali wiejskiej w Trzebiczu. Warsztaty przeprowadzą Barbara Kowalska, Małgorzata Łukasik, Henryk Pieluszczak, Katarzyna Campbell, Paulina Pieluszczak- Suchodolska;
  • Próby śpiewacze „STOKROTEK” odbywają się w środy;
  • Zabawa Andrzejkowa 25.XI.2017r. sala wiejska w Trzebiczu;
  • XII – Podsumowanie Konkursu Bożonarodzeniowego połączone ze śpiewem kolęd i kiermaszem, impreza odbędzie się w sali wiejskiej – organizatorem jest Szkoła Podstawowa w Trzebiczu

Udział we wszystkich przedsięwzięciach jest bezpłatny. Wszystkie wymienione działania nie byłyby możliwe, gdyby nie nasze aktywne panie z KGW,  sołtys, Rada Sołecka i nasi miejscowi społecznicy, bo dzięki takim osobom Trzebicz żyje i warto do nas zaglądać.

Zapraszamy do Trzebicza.

Paulina Pieluszczak-Suchodolska

 

 

 

 

 

.

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ