23896964_1294375810707720_228527995_o

Uroczyste obchody 700-lecia nadania Drezdenku Praw Miejskich w Szkole Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza

Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 3 było w tym roku podwójnym świętem. Jest już tradycją, że te obchody są okazją, aby poznać także historię Małej Ojczyzny, czyli Drezdenka i okolic. W tym roku zbiegło się to z 700-leciem istnienia naszego miasta. Obchody miały na celu zaangażowanie większości uczniów w myśl zasady, że każdy robi to, co potrafi. Przygotowania rozpoczęły się już w ubiegłym roku szkolnym, bo zadań do wykonania było dużo. Zaczęło się od   konkursu wiedzy o Drezdenku pod hasłem „Czy znasz swoje miasto?”. Trzyosobowe zespoły klas szóstych, siódmych i gimnazjalnych walczyły w klasyfikacji indywidualnej i klasowej. Test wypełniany przez uczniów zawierał pytania z zakresu historii, zabytków, a także wiedzy o współczesnych losach naszej miejscowości. Pierwsze trzy miejsca zajęły uczennice z klasy VI B: Amelia Chwiłkowska, Oliwia Bartkowiak oraz Nikola Maćkowiak. Zespołowo kolejno klasy: VI B, VII B i VII A. Kolejnym zadaniem było wykonanie prac plastycznych i te były celem działań klas czwartych i piątych, które przedstawiły piękne albumy z rysunkami i zdjęciami Drezdenka. Prace, jak co roku, trafiły do biblioteki szkolnej, gdzie będą mogły być oglądane w ciągu roku. Aby lepiej poznać miasto, uczniowie klas szóstych, siódmych i gimnazjalnych, podzielili się na grupy przedmiotowe i pod kierunkiem nauczycieli zgłębiali wiedzę dotyczącą jednej dziedziny życia społeczności Drezdenka. Nad całością czuwały odpowiedzialne Ewa Pietruszak i Wioletta Tatała. Powstało dziesięć projektów interesujących prac, które przedstawiają nasze miasto.

  • „Historia Drezdenka pisana ludzkimi losami” – wywiady z mieszkańcami miasta, pod kierunkiem pani Wioletty Tatały – grupa polonistów – Oliwia Bartkowiak, Amelia Chwiłkowska, Amelia Żmuda.
  • „Drezdenko-700 lat” -trochę historii- pod kierunkiem pani Ewy Pietruszak – grupa historyków – Weronika Świderska, Gabriel Rożynek, Wiktor Pahl, Michał Kulak, Przemysław Forster.
  • „Drezdenko – zabytkowe budowle” – prace uczniów -pod kierunkiem pani Alicji Graś – grupa plastyków – Amelia Chwiłkowska, Karolina Tatała, Julia Wysocka, Sylwia Aleksnin, Nikola Cholewińska, Weronika Świderska.
  • „Drezdenko w liczbach” – ciekawostki statystyczne – pod kierunkiem Małgorzaty Kubisiak – grupa matematyków – Amelia Zatorska, Natalia Szwinto, Daria Wiąz.
  • „Woda to nasz skarb” – źródła wody – pod kierunkiem pani Anny Lesiak – grupa chemików – Aleksandra Lala, Dawid Bartkowiak.
  • „Karl, Ludwig Hencke” – odkrywca i jego dzieło – pod kierunkiem pana Marka Szwinto – grupa fizyków – Julia Malinowska, Aleksandra Żarna.
  • „Ochrona przyrody w gminie Drezdenko” – rezerwaty przyrody – pod kierunkiem pani Elwiry Tomali grupa przyrodników – Julia Sobolewska, Nikola Maćkowiak, Wiktor Pahl, Michał Kulak.
  • „Trasy rowerowe” – turystyka dla wszystkich – pod kierunkiem pani Marii Gorbaczewskiej – Kuźniak
  • „Bezpieczne Drezdenko” – instytucje pomocy – pod kierunkiem pani Agaty Małeckiej – Czapli – grupa EDB – Maciej Kudra – Bartkowiak, Michalina Kiełpińska, Kornelia Karwacka, Oliwia Jędrzejczak, Daria Wiąz, Aleksandra Trzebiatowska.
  • „Gmina Drezdenko dawniej” – historyczne nazwy –pod kierunkiem pani Anny Kostuś – grupa językowców – Magda Węgrzyn, Julia Roszak, Weronika Fryń, Hanna Bak.

Podsumowanie odbyło się na uroczystym apelu 10 listopada 2017 r., na którym nagrodzono wszystkie działania podjęte przez uczniów w związku z 700-leciem nadania Praw Miejskich Drezdenku. Odpowiedzialne za uroczystości Alicja Graś i Ewa Pietruszak z udziałem pani dyrektor Beaty Machelskiej, nagrodziły uczniów za udział w konkursie, za prace plastyczne i projekty. Te ostatnie zostały wyeksponowane w szkole na górnym korytarzu szkoły. Będzie można obejrzeć je na wystawie w Bibliotece Publicznej im. ks. Józefa Tischnera, na którą zapraszamy.

kronikarz

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ