P1000188 (Copy)

Czytanie? Lubię to!

Zdawać by się mogło, że w dobie internetu czytanie książek zanika.  Statystyki od lat są dla Polaków bezlitosne. Przeczytanie choćby jednej książki rocznie deklaruje 37% rodaków powyżej piętnastego roku życia.

Co z młodszymi czytelnikami?

W dzisiejszych czasach łatwiej jest dzieciom obejrzeć film czy pograć na komputerze, bo tam, ich zdaniem, doświadczają w krótkim czasie silniejszych wrażeń. Psychologowie podkreślają jednak, jak wiele korzyści niesie ze sobą lektura, która nie tylko uczy i  bawi, ale także  rozbudza wyobraźnię  i sprawia, że stajemy się dobrymi rozmówcami.

Nawyki czytelnicze kształtują się w dzieciństwie i młodości. To najpierw  dom, a później przedszkole i szkoła odkrywają przed młodym człowiekiem świat ciekawych książek. Współdziałanie domu i szkoły w tym zakresie jest koniecznością. Aby jednak młody człowiek chciał sięgnąć po lekturę, musi być ona  podana w atrakcyjnej dla niego formie. Tu z pomocą przychodzi szkole Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, którego celem jest poprawa stanu czytelnictwa poprzez m.in. wsparcie finansowe na zakup nowości książkowych.

Jak to było w Dwójce?

Dzięki programowi NPRC  w roku 2017 biblioteka  Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Nojiego w Drezdenku wzbogaciła się o 965 nowych książek.  Nowy księgozbiór znalazł godne miejsce w wyremontowanej bibliotece.  Kolejnym etapem realizacji programu była szeroko rozumiana promocja czytelnictwa wśród uczniów. Poza tradycyjnymi formami tj. konkursy, spotkania czytelnicze czy recenzje, pojawiły się nowe inicjatywy. W szkole rozpoczęto realizację innowacji pedagogicznej pt. „Książkowe drogowskazy”, której celem jest zachęcanie  czytelników do sięgania po lekturę współczesnych książek, podejmujących ważne dla młodych ludzi tematy.

We współpracy z Publicznym Przedszkolem realizowano także projekt edukacyjny „Mądra szkoła czyta dzieciom”, w którym uczniowie naszej szkoły odwiedzali  młodszych kolegów, by czytać im i wspólnie się bawić.

Podsumowaniem działań było zorganizowane w Bibliotece Publicznej spotkania z  Tomaszem Walczakiem – poetą, aktorem i współtwórcą teatru Kotłownia, który poprowadził wyjątkowe warsztaty kreatywnego pisania.

Czy będzie lepiej?

Wiele wskazuje na to, że następuje poprawa. I nie chodzi tylko o zdecydowanie większą niż w latach poprzednich  liczbę wypożyczonych książek.  Pachnąca nowymi książkami, nowa  biblioteka, to miejsce przyjazne uczniom, w którym lubią spędzać czas.  Tu tradycja współgra z nowoczesnością,  czego dowodem niech będzie wielka ikona „Lubię to!” ułożona z książek, która wita każdego, kto odwiedza szkolną bibliotekę.

Magdalena Niedźwiedzka

00 (Copy) 02 (Copy) P1000200 (Copy) P1000206 (Copy)

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ