
Czytanie? Lubię to!
Zdawać by się mogło, że w dobie internetu czytanie książek zanika. Statystyki od lat są dla Polaków bezlitosne. Przeczytanie choćby jednej książki rocznie deklaruje 37% rodaków powyżej piętnastego roku życia.
Co z młodszymi czytelnikami?
W dzisiejszych czasach łatwiej jest dzieciom obejrzeć film czy pograć na komputerze, bo tam, ich zdaniem, doświadczają w krótkim czasie silniejszych wrażeń. Psychologowie podkreślają jednak, jak wiele korzyści niesie ze sobą lektura, która nie tylko uczy i bawi, ale także rozbudza wyobraźnię i sprawia, że stajemy się dobrymi rozmówcami.
Nawyki czytelnicze kształtują się w dzieciństwie i młodości. To najpierw dom, a później przedszkole i szkoła odkrywają przed młodym człowiekiem świat ciekawych książek. Współdziałanie domu i szkoły w tym zakresie jest koniecznością. Aby jednak młody człowiek chciał sięgnąć po lekturę, musi być ona podana w atrakcyjnej dla niego formie. Tu z pomocą przychodzi szkole Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, którego celem jest poprawa stanu czytelnictwa poprzez m.in. wsparcie finansowe na zakup nowości książkowych.
Jak to było w Dwójce?
Dzięki programowi NPRC w roku 2017 biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Nojiego w Drezdenku wzbogaciła się o 965 nowych książek. Nowy księgozbiór znalazł godne miejsce w wyremontowanej bibliotece. Kolejnym etapem realizacji programu była szeroko rozumiana promocja czytelnictwa wśród uczniów. Poza tradycyjnymi formami tj. konkursy, spotkania czytelnicze czy recenzje, pojawiły się nowe inicjatywy. W szkole rozpoczęto realizację innowacji pedagogicznej pt. „Książkowe drogowskazy”, której celem jest zachęcanie czytelników do sięgania po lekturę współczesnych książek, podejmujących ważne dla młodych ludzi tematy.
We współpracy z Publicznym Przedszkolem realizowano także projekt edukacyjny „Mądra szkoła czyta dzieciom”, w którym uczniowie naszej szkoły odwiedzali młodszych kolegów, by czytać im i wspólnie się bawić.
Podsumowaniem działań było zorganizowane w Bibliotece Publicznej spotkania z Tomaszem Walczakiem – poetą, aktorem i współtwórcą teatru Kotłownia, który poprowadził wyjątkowe warsztaty kreatywnego pisania.
Czy będzie lepiej?
Wiele wskazuje na to, że następuje poprawa. I nie chodzi tylko o zdecydowanie większą niż w latach poprzednich liczbę wypożyczonych książek. Pachnąca nowymi książkami, nowa biblioteka, to miejsce przyjazne uczniom, w którym lubią spędzać czas. Tu tradycja współgra z nowoczesnością, czego dowodem niech będzie wielka ikona „Lubię to!” ułożona z książek, która wita każdego, kto odwiedza szkolną bibliotekę.
Magdalena Niedźwiedzka