IMG_0378

Projekt na Sejm Dzieci i Młodzieży 2018, czyli jak przygotowuje się młodzież w Drezdenku

Temat XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży brzmi tak ,,Posłowie pierwszego sejmu niepodległej”. Temat ten nawiązuję do 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Za zadanie mieliśmy wybrać posła właśnie z 1919r. i rozpropagować jego historię.

Kogo wybraliśmy jako swojego posła i dlaczego?

Na ,,patrona” naszego projektu wybraliśmy Józefa Londzina. Dlaczego? Bo był ponad podziałami, a tego brakuję we współczesnej polityce. Robił wszystko, aby Polska odzyskała niepodległość i nie patrzył na to czy robi to z komunistą, czy z ewangelikiem. Najważniejszy dla niego był ten wspaniały cel – niepodległa Polska.

Spodobało nam się także to, że działał w różnych organizacjach i na różnych stanowiskach jednocześnie. Był księdzem, redaktorem Gwiazdki Cieszyńskiej, później posłem I kadencji oraz senatorem II kadencji. Gdy pełnił funkcję senatora, był także burmistrzem Cieszyna – człowiek orkiestra, dla ludu!

Kim był Józef Londzin?

Józef Londzin był polskim księdzem, politykiem, historykiem oraz działaczem społecznym. Głównym celem poczynań Józefa Londzina było wywalczenie dla ludności polskiej na Śląsku Cieszyńskim praw językowych. Interesował się bardzo sytuacją gospodarczą kraju. Był zwolennikiem idei spółdzielczości. Przez 20 lat dowodził Radą Nadzorczą Związku Spółek Rolniczych. W 1896 roku zainicjował powstanie Muzeum Śląskiego, które miałoby gromadzić zabytki polskiej przeszłości z terenu Śląska Cieszyńskiego. Wiosną 1919r. brał udział w konferencji pokojowej w Paryżu. Współtworzył Radę Księstwa Śląska Cieszyńskiego, był członkiem Rady Państwa w Wiedniu oraz posłem I kadencji, senatorem II kadencji i burmistrzem Cieszyna.

Jak zaplanowaliśmy kampanię propagującą naszego posła?

Chcieliśmy, aby nasze działania dotarły do jak najszerszej grupy odbiorców, dlatego podzieliliśmy nasze działania na dwa etapy.

Etap szkolony – Co zaplanowaliśmy i jak to zrealizowaliśmy?

Na początku sprawdziliśmy wiedzę o Józefie Londzinie wśród uczniów naszej szkoły. Wynik jest następujący – 13% coś wiedziało a 87%, niestety, nic.  Po sprawdzeniu wiedzy nadszedł czas na przekazanie jak największej ilości informacji naszym rówieśnikom. Zaprojektowaliśmy i wydrukowaliśmy plakaty oraz ulotki, które rozwiesiliśmy w całej szkole. Rozdawaliśmy również ulotki, które każdy mógł zabrać do domu. Następnie zorganizowaliśmy prelekcję połączoną z wiecem wyborczym o Józefie Londzinie w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Drezdenku. Na to wydarzenie zaprosiliśmy uczniów, dyrekcję szkoły, radnych powiatu oraz gminy i burmistrza – wszyscy zaproszeni przybyli. Na prelekcji przedstawiliśmy historię Polski w czasie odzyskiwania niepodległości, aczkolwiek głównym tematem spotkania był Józef Londzin, więc zaraz przeszliśmy do niego. Mówiliśmy o tym, co zrobił dla Polski, jakie pełnił funkcje, co miał w sobie wyjątkowego oraz  wspominaliśmy, jakie miał postulaty. Następnie wysłuchaliśmy przemówienie burmistrza oraz dyrektora naszej szkoły, którzy wspierali nasz projekt oraz zostali naszymi sojusznikami. Gdy zakończyliśmy wykład, rozdaliśmy uczniom ponownie te same ankiety. Tym razem osiągnęli wynik 76% , a więc ich wiedza po naszych działaniach wrosła o 63%! Naszym zdaniem jest to gigantyczna różnica. Zapewniam, iż wszystkie zaplanowane działania zostały zrealizowane.

Etap miejski – Co tutaj zaplanowaliśmy i jak to zrealizowaliśmy?

Na początku poszliśmy do miasta. Rozmawialiśmy ze społeczeństwem oraz rozdawaliśmy ulotki. Rozwieszaliśmy także plakaty. Później umieściliśmy post informacyjny oraz wersję elektroniczną plakatu na naszym facebooku. Post do teraz osiągnął ponad 3 000 wyświetleń! Podczas naszej prelekcji prowadziliśmy internetową transmisję na żywo, która na dzień dzisiejszy ma ponad 500 wyświetleń.

Mamy nadzieję, że będziemy mogli reprezentować nasze miasto na XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Koordynatorzy projektu: Bartłomiej Jędrzejczak i Mateusz Krysa

IMG_0378 IMG_0103 (Copy) IMG_0225 (Copy) IMG_0230 (Copy) IMG_0277 (Copy) IMG_0295 (Copy) IMG_0326 (Copy) IMG_0356 (Copy)

 

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ