Image-1920_1080_20180423T185203

25 lat minęło

          To już 25 lat jak po raz pierwszy miał miejsce w Szkole Podstawowej w Goszczanowie konkurs ortograficzny na szczeblu gminnym. Po dziesięciu latach podniesiono go do rangi konkursu powiatowego i tak już zostało aż do dziś. 21 kwietnia 2018r. odbył się XV Powiatowy Konkurs Ortograficzny, skierowany do uczniów klas V-VI szkół podstawowych powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Konkursowi  patronuje dyrektor MGZO w Drezdenku Pani Ewa Pręt, a test przygotował nauczyciel szkoły ponadpodstawowej, pan Ryszard Szydełko.

Jubileuszową edycję konkursu uświetniła obecność Burmistrza Drezdenka Macieja Pietruszaka oraz Pani Ewy Pręt, dyrektora MGZO w Drezdenku. Nie zabrakło także programu artystycznego przygotowanego przez naszych uczniów oraz pięknego tortu, który niespodziewanie „dumnie wjechał” na salę po ogłoszeniu wyników konkursu.

Uczestnicy konkursu walczyli o tytuł mistrza ortografii. Z pułapkami polskiej ortografii zmierzyło się 18 uczestników z 9 szkół: SP nr 1 w Drezdenku, SP nr 3 w Drezdenku, SP w Trzebiczu, SP w Dobiegniewie, SP w Niegosławiu, SP w Gościmcu, SP w Zwierzynie, SP w Goszczanowie i gościnnie SP w Lipkach Wielkich. Statuetkę i tytuł „Mistrza ortografii” z liczbą 116 pkt. zdobyła Aleksandra Tabor z SP nr 1 w Drezdenku, drugie miejsce i tytuł wicemistrza z liczba 113 pkt. uzyskał Kami Głowacz z SP w Goszczanowie, a trzecie przypadło Zofii Ruszkiewicz, uczennicy SP w Niegosławiu.

W konkursie uczniowie walczyli nie tylko o indywidualne miejsca, ale także o pozycje zespołowe, gdyż, zgodnie z regulaminem konkursu, każda szkoła mogła zgłosić dwóch swoich kandydatów.

W tych zmaganiach zwyciężyła drużyna z SP nr 1 w Drezdenku, zajmując miejsce I,   II m. przypadło zespołowi z SP  w Goszczanowie, a III  z SP w Niegosławiu.

Jury, którymi byli wszyscy opiekunowie poszczególnych drużyn, byli pod wrażeniem wysokiego poziomu wiedzy ortograficznej i interpunkcyjnej uczestników konkursu.

Sami uczniowie uważali, że konkurs nie należał do najtrudniejszych. Czy rzeczywiście? Oto przykładowe zdanie dyktanda: „Ponadto była narażona na agresję dzikich zwierząt: żmij, węży, rysiów, żbików i wilków.”

Wszystkim gratulujemy wysokich wyników. Dziękujemy także sponsorom: Pani Ewie Pręt dyrektorowi MGZO w Drezdenku, Urzędowi Miejskiemu w Drezdenku, Nadleśnictwu Karwin, Nadleśnictwu Smolarz, PPHU Export – Import Alfa, Panu Krzysztofowi Mazurkowi, grupie  kajakarzy z Drezdenka, Radzie Rodziców  SP w Goszczanowie oraz Samorządowi Uczniowskiemu SP w Goszczanowie, dzięki którym wszyscy uczestnicy wyjechali z nagrodami, a przede wszystkim nauczycielom za ich trud i pracę włożoną w przygotowanie swoich podopiecznych. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie. Kto wie, może w szerszym gronie?

Anna Babik

Image-1920_1080_20180423T184204_2-1 Image-1920_1080_20180423T184519_2 Image-1920_1080_20180423T185018

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ