received_834273946767851

Sukces ma wiele twarzy!

Uczęszczają do różnych szkół, są w różnym wieku, mają różne osobowości. Jednak łączy je jedno – miłość do tańca. Dopiero wróciły z pucharem za zajęcie 1. miejsca na Festiwalu Tańca w Kaźmierzu, w kwietniu w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca o Puchar Burmistrza Zbąszynia również zajęły najwyższą lokatę. To ostatnie sukcesy grupy Paradise, która działa przy Centrum Promocji Kultury w Drezdenku. Oliwia Bartkowiak, Beata Benech, Oliwia Bohaterowicz, Elżbieta Bokała, Zofia Dworecka, Julia Grzelak, Zuzanna Gruszewska, Magda Malinowska, Marysia Kubiak, Zuzanna Kubiś, Ola Kubiś, Zuzanna Karmazyn, Ala Krusińska, Maria Kubiak, Kasia Kotarska, Judyta Tyrawska, Ola Jodełło, Aniela Lura, Wiktoria Polska, Karolina Tatała, Julia Płóciennik, Martyna Wojtysiak, Weronika Warłycho, Anna Ledzianowska to skład grupy tanecznej, która kilkakrotnie w tygodniu ćwiczy, aby móc później walczyć o zwycięstwa. Czy sam trening pod okiem edukatorki tanecznej wystarczy, czy bez pasji można wypracować sukces? O tym opowiedziała sama Magdalena Wiśniewska, trenerka grupy Paradise.

Katarzyna Jenek: Pewność siebie, otwartość, stanowczość, dążenie do celu – to cechy bliskie tancerzom. Jak wypracować te umiejętności u młodych dziewcząt?

Magdalena Wiśniewska: Przede wszystkim osoba musi chcieć oraz lubić to, co robi, bez tego każdy nawet największy talent nie ma siły przetrwania. Stanowczość oraz dążenie do celu – te cechy powinien posiadać każdy instruktor tańca i to on powinien, w umiejętny sposób sprawić, aby każda tancerka była pewna siebie oraz stanowcza. Jak je wypracować? Niech to zostanie moją oraz dziewczyn tajemnicą, jednak po blisko 16 latach doświadczenia w tym zawodzie, nie jest to takie trudne jak na początku.

K.J.: Taniec stał się ostatnio bardzo modny, a to za sprawą popularnych programów telewizyjnych. Zafascynowani sukcesami tancerzy Polacy zaczęli tańczyć, jednak wiemy, że bez pasji nie osiągnie się sukcesów. Jak to jest z zespołem Paradise?

M.W.: Zdecydowanie przez ostatnie 10 lat taniec nabrał życia, widać to przede wszystkim na konkursach tanecznych, na które jeździmy. Taniec stał się dyscypliną, nie tylko hobby, coraz młodsi tańczą jak zawodowcy – cudownie się na to patrzy. Zgadzam się, pasja przede wszystkim, ale dyscyplina i samozaparcie jest równie ważne w zawodzie tancerza. W naszych zespołach panuje przyjacielska atmosfera, ale to właśnie dyscyplina oraz ciężka praca pozwala osiągnąć nam takie sukcesy. Jest czas pracy, ale także czas śmiechu i odpoczynku.

K.J.: Jakie korzyści mają uczestniczki pani warsztatów tanecznych? Wiemy, że taniec kształtuje sylwetkę, co w przypadku dziewcząt jest szczególnie istotne.

M.W.: Oczywiście, kształtuje sylwetkę i  jest to „efekt uboczny” ciężkich treningów, rozwija wyobraźnię, uwrażliwia na muzykę oraz wyrabia koordynację ruchową, co w przypadku dzieci w wieku 4-7 lat jest bardzo ważne. Jest jednak coś ważniejszego. Tańcząc na scenie możesz być, kim tylko chcesz: kotem, tygrysem, starym, młodym, a nawet „dziewczyną z warkoczami”.

K.J.: Jak długo trzeba ćwiczyć, aby uzyskiwać tak doskonałe wyniki?

M.W.: Na to pytanie jest trudno odpowiedzieć. Paradise bierze udział w różnych konkursach, raz coś zdobywamy, innym razem, niestety, nie. Czy to świadczy, że za mało ćwiczymy? Czy jesteśmy słabsze od innych. Niestety, odpowiedzi nie znajdziemy. Oczywiście w tańcu liczą się godziny treningów, więc im więcej ćwiczeń, tym tancerz staje się lepszy. Nasza grupa jeździ co najmniej na kilka różnych, podkreślam, konkursów – nie jest to jeden, na którym wiadomo, co i jak będzie punktowane i jak grupa zostanie oceniona. Co za tym idzie, różne jury – i tak na jednym konkursie patrzą na akrobatykę, na drugim ważny jest wyraz artystyczny, na kolejnym zaś jury nie spodoba się układ, kostium, itp. Sukcesy, które teraz odnosimy, okupione są ciężką pracą, ale również trafionym pomysłem na układ, dobrą choreografią, skromnymi kostiumami oraz zgraną grupą. Na jak długo?

K.J.: No właśnie, jednak nadchodzą czasem chwile zwątpienia?

M.W.: Zawsze przychodzi taki moment, ale tak naprawdę on daje nam „kopa” do dalszego działania. Na szczęście grupa mi ufa i wie, że nawet jak były momenty zwątpienia, to „szłyśmy dalej”, dziewczęta wiedziały, że warto przejść te gorsze okresy.

K.J.: Jaki jest sekret zwycięstwa i jak wygląda w praktyce wypracowanie go?

MW.: Istnieje tylko jedna odpowiedź na to pytanie: ciężka praca, dyscyplina, ale przede wszystkim zgrana grupa, na którą mogę liczyć oraz dziewczęta mogą liczyć na siebie nawzajem. Zwycięstwo zawdzięczamy również panu Janowi Kuchowiczowi, dyrektorowi z Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, który pomaga nam finansowo, aby dziewczyny mogły uczestniczyć w warsztatach ze znanymi oraz dobrymi choreografami, miały rozmaite kostiumy, które są nieodłączną stroną każdego układu tanecznego. W tym roku, w lipcu dziewczyny z Paradise jadą na warsztaty taneczne do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, gdzie pod czujnym okiem znakomitej tancerki będą szlifować swoją technikę taneczną. Mamy nadzieje, że zdobyte doświadczenie zaowocuje kolejnymi zwycięstwami na konkursach.

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ