IMG_0094

Płyta zespołu „Canto Choralis”

Już niebawem ukaże się płyta zespołu „Canto Choralis”. Wydarzenie to mogło dojść do skutku dzięki wsparciu środków z gminy. Przypomnę, że zgodnie z zasadami pismo do budżetu dotarło jesienią ubiegłego roku i teraz napisaliśmy projekt, który zdobył uznanie komisji. 

Dwa słowa o zespole

Zespół „Canto Choralis” powstał ponad sześć lat temu z inicjatywy kilku osób śpiewających, głównie Edyty Dobrychłop-Amrogowicz i Janusza Amrogowicza, którego głosem zachwycała się wielka artystka Antonina Kowtunow. Zespół początkowo liczył siedem osób. Od początku współpracę z nami rozpoczął wybitny muzyk, Adam Deneka. Pierwszy koncert, znakomicie przyjęty przez licznych słuchaczy, miał miejsce w Dobiegniewie 15 maja 2012 r. Potem weszliśmy głównie w nurt muzyki dawnej: Wacław z Szamotuł, Mikołaj Gomółka, Stanisław Moniuszko, Józef Elsner i wielu innych kompozytorów tamtego okresu. Na czas świąt mieliśmy w repertuarze kilkanaście kolęd i pastorałek. Sięgaliśmy też po kolędy niemieckie, rosyjskie i ukraińskie. Śpiewaliśmy głównie pieśni religijne przygotowane pod części mszy świętej. Wkrótce ruszyliśmy na cysterski szlak: Dobiegniew, Strzelce Kraj., Bierzwnik, Gorzów Wlkp., Recz, Starogard Gdański, Stargard Szczeciński, Szczecin, Kamień Pomorski i wreszcie Pelplin. Nie sposób wyliczyć wszystkich miejscowości, w których wystąpiliśmy na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. Oczywiście najczęściej występujemy w Drezdenku, Bierzwniku i w Krzyżu Wlkp., bo z tych miejscowości wywodzą się chórzystki i chórzyści. Po dwóch latach działalności postanowiliśmy zmierzyć się w konkursie wokalnym chórów w Szamotułach, gdzie zdobyliśmy wyróżnienie. Zespół pokazał się także w Krakowie, Berlinie, Brukseli, Bruggi, Hanowerze, Krakowie, Staniątkach i Niepołomicach. Od kilku lat na terenie parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w czasie bożonarodzeniowym organizujemy koncerty wspólnie ze śpiewakami. Śpiewała z nami Weronika Kujawa, Aleksandra Bałachowska, Damian Chiliński, Katarzyna Włodarczyk, dziś solistka opery poznańskiej i Komische Oper w Berlinie, wreszcie Maria Domżał, która niespełna miesiąc temu zebrała znakomite recenzje za główną rolę w „Poławiaczach pereł” w Operze Bałtyckiej. Wystąpiliśmy na benefisie wybitnego śpiewaka Jarosława Bręka i pianisty Piotra Szychowskiego. Zespół tworzą soprany: Teresa Lorenc, Urszula Rucińska, Justyna Adamska, Ewa Pietruszak, Agnieszka Prus i Monika Mechasdlishvili. Do altów należą: Edyta Anna Dobrychłop-Amrogowicz, Karolina Gierszewska, Żaneta Mazurkiewicz, Magdalena Nowak oraz Elżbieta Kulińska. Partie tenorowe śpiewa Tomasz Chodór, a basowe Janusz Amrogowicz i niżej podpisany. Dyrygentem, jak już wcześniej wspomniałem, jest znakomity muzyk, Adam Deneka.

Jak powstała idea nagrania płyty?

To było cztery lata temu. Śpiewaliśmy w Pelplinie. Gospodarz katedry ks. infułat Tadeusz Brzeziński na tyle wysoko ocenił nasz występ, że zaproponował nam oprawę wokalną mszy świętej. Było to o tyle zaskakujące, gdyż wcześniej śpiewały jedynie zespoły składające się z osób zakonnych. Msza ta zawsze idzie na żywo w radio „Pelplin”. Wtedy też ksiądz infułat zdziwił się, że nie mamy własnej płyty. Adamowi Denece nie trzeba mówić dwa razy. Początkowo myśleliśmy o płycie z kolędami, jednak czas bożonarodzeniowy trwa zaledwie kilka tygodni. Z czasem repertuar się rozrastał, kolejne warsztaty, kolejne nowe utwory. Rozrastał się też zespół. Aktualnie od dwóch lat śpiewa 14 osób. Powoli wyłaniały się utwory, które najlepiej nam „leżały”. Do umieszczenia na płytę zdecydowaliśmy dać 12 utworów: „Czego chcesz od nas Panie”, „Pan jest mocą”, „Bogurodzica”, „O Matko łaskawa”, „Gaude Mater Polonia”, „Cum decore”, „Viva tutte”, „Służyłem ja tobie”, „Matulu moja”, „Jesu, Rex admirabilis”, „Ach, mój niebieski Panie” oraz „Ave Maryja”. Płycie nadaliśmy tytuł „Sacrum et profanum”.

Podziękowania

Wbrew pozorom, nagranie płyty, to dość spore przedsięwzięcie. Same przygotowania trwają kilka miesięcy, gdyż w przypadku zespołów amatorskich nie ma szans nagrania niemal z marszu. Całość koordynował i samym nagraniem zajął się Adam Deneka, gdyż ma w tej dziedzinie już doświadczenia. Wcześniej nagrywał płyty z zespołami fletowymi muzyki dawnej. Słowa podziękowania należą się władzom Drezdenka za przychylne ustosunkowanie się do naszego projektu i duże wsparcie finansowe. Podziękować chcemy też księdzu Stanisławowi Nalbachowi CRL, który udostępnił nam kościół pw. MB Królowej Polski w Grotowie. Mogliśmy też korzystać z pomieszczeń szkoły dzięki uprzejmości pani dyrektor Elżbiety Rezler. Kawę i herbatę przygotowała nam Rada Sołecka, za co pragniemy podziękować pani sołtys Karolinie Piotrowskiej oraz paniom Annie Pytel i Agnieszce Roszak. Płytę nagrywał pan Łukasz Kurzawski z Poznania. Za dwa-trzy tygodnie dyrygent otrzyma nasze nagrania i zdecyduje, które pieśni znajdą się na płycie. Ma ich być minimum dziesięć.

Kronikarz zespołu

Wiesław Pietruszak

foto: Stanisław Lorenc

 

 

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ