36959192_2079496472123961_860183942530072576_o_1

Przed XXIII Letnimi Spotkaniami Kameralnymi Drezdenko 2018

Stare porzekadło mówi, że „publika jest chora, gdy nie ma tenora”. Od wielu lat marzyło mi się, by w naszym festiwalu można było usłyszeć najpiękniejsze arie operowe w wykonaniu tenora. Arie od J. S. Bacha po P. Czajkowskiego. Tym razem się uda.

Wrócę do wspomnianego na początku powiedzenia. Miało to miejsce w połowie wieku XIX, a rozmówcami byli Stanisław Moniuszko i Julian Dobrski. Ten ostatni przez wiele lat był dumą i podporą Teatru Wielkiego w Warszawie i śpiewał tenorem wyjątkowej urody. Mistrz Moniuszko nie przepadał za głosami skrajnymi. Tenorami i basami. Stąd ponoć w pierwszej dwuaktowej wersji w „Halce” wszystkie partie męskie wykonywali panowie śpiewający barytonem. Kiedy jednak twórca pierwszej opery narodowej pracował już nad drugą, rozbudowaną do czterech aktów wersją „Halki”, wówczas jego przyjaciel, Julian Dobrski, wypowiedział to słynne zdanie: „Publika jest chora, gdy nie ma tenora, drogi Stasiu!!!”. W ten oto sposób dziś upajamy się cudownymi ariami „Szumią jodły na gór szczycie”, „I ty mu wierzysz”, „Cisza dokoła”, „Ten zegar stary” i kilkoma innymi, które niewątpliwie zasługują na miejsce wśród najlepszych dzieł operowych na świecie. Ja tymczasem jestem już po spotkaniach z obiema paniami odpowiedzialnymi za repertuar XXIII Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku, panią Iwoną Hossą i panią Celiną Kotz. Z wielką radością pozwolę sobie zakomunikować, że w bieżącym roku usłyszymy nasze eksportowe artystki: Iwonę Hossę, Celinę Kotz i Amelię Maszońską. Wszystkie po licznych wojażach poza granicami Polski tym razem dadzą kilka koncertów w kraju. Cieszy mnie, że będą także gościć u nas. Z pewną dumą mogę powiedzieć, że kontynuujemy inicjatywę pana Jarosława Bręka i sporo będzie rodzimych talentów na miarę Adama Kutnego czy Marii Domżał. Nazwiska pojawią się tuż przed samym festiwalem. W Drezdenku na całość złoży się siedem koncertów. Podobnie, jak w roku ubiegłym zagramy w Domu Kultury i już z góry dziękujemy panu dyrektorowi Janowi Kuchowiczowi za gościnę i życzliwe wsparcie. Nie zmieniamy też dnia ani godziny. Artystów będzie można podziwiać w każdy czwartek wakacji począwszy od 19 lipca o godz. 19.00.

W roku 2018 przypada 100-lecie odzyskania przez Polaków niepodległości. Nie zabraknie oczywiście akcentów związanych z przypomnieniem drogi naszych przodków do wolności z naciskiem na rolę ludzi kultury: śpiewaków, kompozytorów, literatów. Jeszcze raz serdecznie melomanów z Drezdenka i okolic zapraszam na XXIII Letnie Spotkania Kameralne.

Wiesław Pietruszak

36959192_2079496472123961_860183942530072576_o 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ