1

Najpiękniejsze arie operowe

Na początek jeszcze zupełnie nieznani artyści, laureaci konkursów wokalnych: Damian Żebrowski, Bartłomiej Kłos i Arkadiusz Anyszka. Pochodzą odpowiednio z Poznania, Gdańska i Łodzi. Wszyscy bardzo młodzi i obdarzeni niezwykłym talentem. Przy fortepianie młodym artystom towarzyszyć będzie prof. Izabela Górska-Krasiel.

W zapowiedzi festiwalu wspomniałem o misji, jaką obraliśmy w naszym stowarzyszeniu organizując Letnie Spotkania Kameralne w Drezdenku. Zależało nam, by obok uznanych wielkich artystów wystąpili młodzi śpiewacy, którzy mają już sukcesy w krajowych i zagranicznych konkursach wokalnych. Tym razem wystąpią laureaci konkursu wokalnego w Busku-Zdroju i Drezdenku. Wymienieni wyżej panowie mają również spore sukcesy zagraniczne. Pierwszy z nich obdarzony tenorem. W jego wykonaniu usłyszymy arie Bacha, Mozarta, Rossiniego, Czajkowskiego i inne. Jest uczniem znakomitego polskiego tenora Tomasza Zagórskiego, który przez ponad 20 lat występował na scenach słynnych teatrów operowych Europy. Nie słyszałem dotychczas pana Żebrowskiego, więc sam jestem ciekaw jego głosu. Wierzę, że skoro sam mistrz Zagórski powierza swojemu uczniowi takie arie, to możemy być świadkami niezmiernie ciekawego koncertu, a wybrzmią oprócz mniej znanych arii, przeboje takie, jak słynna „Kuda, kuda” z opery „Eugeniusz Oniegin” czy aria hrabiego Almavivy z „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego.

Trochę inaczej jest z kolejnym śpiewakiem, Arkadiuszem Anyszką. W internecie można posłuchać jego nagrania. Ten artysta, pochodzący z Łodzi, posiada piękny głos barytonowy. Zaśpiewa arie, których można słuchać godzinami. Aria teorreadora z opery „Carmen” Bizeta, to przebój na miarę wieczności. Umówiliśmy się z panem Anyszką, że na koniec złamiemy trochę atmosferę i usłyszą państwo także arie operetkowe i coś z musicalu. Nie podaję co, ale utwory należące do największych przebojów, a że – jak wspomniałem wcześniej – nasz gość posiada baryton wyjątkowej urody, to na pewno melomani wyjdą z tej uczty zadowoleni.

Ostatnim z wybrańców jest pan Bartłomiej Kłos, także baryton, który przedstawi arie, o jakich można pomarzyć: „Non piu adriai” z „Wesela Figara” Mozarta, czy moniuszkowskie „Dziad i baba”, by zakończyć słynnym hitem z musicalu „Skrzypek na dachu” „Gdybym był bogaty”. Pan Barłomiej Kłos, uczeń znakomitego gdańskiego pedagoga prof. Leszka Skrli, był laureatem konkursu wokalnego w Drezdenku. Zapraszam do Centrum Promocji Kultury w czwartek 19 lipca na godz. 19.00. Wstęp wolny.

Wiesław Pietruszak

Bartłomiej Kłos

Bartłomiej Kłos

Damian Żebrowski

Damian Żebrowski

Arkadiusz Anyszka

Arkadiusz Anyszka

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ