IMG_2856

Najpierw Aster Haile i Aleksandra Klafetka potem Maria Domżał

Każda z wymienionych artystek związana jest z naszym festiwalem. Każda na innym etapie. Pani Aleksandra Klafetka zaśpiewa tu po raz pierwszy, Aster Haile wcześniej już wystąpiła, a Maria Domżał tym razem po wielkich sukcesach w Operze Bałtyckiej i w Teatrze Wielkim w Warszawie pokaże się w roli gwiazdy.

Zacznę od pani Marii Domżał. Gdy zaśpiewała tu po raz pierwszy, już wówczas wiedziałem, że posiada sopran wielkiej urody i wyjątkowe zdolności sceniczne, a że trafiła do znakomitego pedagoga, Jarosława Bręka, to w ciągu kilku lat wyraźnie udoskonaliła swój warsztat. Dziś mogłaby śpiewać na każdej scenie. To wszystko stało się niedawno i bardzo szybko. Najpierw rewelacyjny występ w Operze Bałtyckiej w roli Leili w „Poławiaczach pereł”, potem nie mniej wspaniałe zachwyty krytyków po roli Frasquity w „Carmen”. Pani Maria znów należała do najlepszych. Nie ukrywam, że każdy sukces osób występujących w naszym festiwalu cieszy mnie bardzo, gdyż festiwal nasz służy przede wszystkim tej młodzieży. Z panią Marią zrealizowaliśmy wspólnie kilkanaście koncertów, w tym jeszcze niedawno, projekt „Brat naszego Boga”, a w styczniu koncert kolęd. W niespełna pół roku później po premierze w Operze Bałtyckiej wyczytałem w gazetach opinie typu: „Najbardziej przekonująco wypada Maria Domżał (Leila), która nie tylko pięknym, silnym głosem, ale też aktorskimi umiejętnościami angażuje nas w swój dramat.”.

 Kolejną śpiewaczką jest Aster Haile, uczennica znakomitego tenora Tomasza Zagórskiego. Aktualnie śpiewa w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a także związana jest z teatrami dramatycznymi. W tych ostatnich rolach nigdy jej nie widziałem, więc się nie wypowiadam. Pani Aster Haile ma niezmiernie ciekawy głos i już raz w roku 2015 zachwyciła publiczność Drezdenka i Krzyża Wlkp. Śpiewała wtedy z Adamem Kutnym.

Najmłodszą z artystek najbliższych koncertów jest pani Aleksandra Klafetka. O ile znam publiczność mojego miasta ta artystka będzie przyjęta z wielką życzliwością. Osobiście już słyszałem panią Olę i mogę powiedzieć, że ma piękna barwę głosu, a że nad jej rozwojem czuwa wielka primadonna, Iwona Hossa, to rokuje ciekawą przyszłość młodej sopranistce. Przy fortepianie zobaczymy panią Laurę Sobolewską, która znana jest nam nie tylko z koncertów w ramach Letnich Spotkań Kameralnych, lecz także jako akompaniatorka w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym zainspirowanym przez Antoninę Kowtunow. Jako ciekawostkę dodam, że pani Laura Sobolewska przez wiele lat współpracowała między innymi z Teresą Żylis-Garą.

W pierwszej części będzie trochę utworów tradycyjnych, potem złamiemy nastrój muzyką lżejszą, by zakończyć istnymi hitami: „Barkarolą” z opery „Opowieści Hoffmana” i „Duetem kotów” Rossiniego. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam do Centrum Promocji Kultury w Drezdenku w czwartek na godz. 19.00.

Wiesław Pietruszak

AHaile (Copy) IMG_1183
pobrane

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ