1

Uwaga na upały!

Nad Polskę nadciągnęła kolejna fala upałów. Jak podają prognozy pogody, znów ma być prawie 40 stopni Celsjusza. Gorąco jest nie tylko w ciągu dnia, ale i nocą można się poczuć jak w tropikach. Niemal każdego lata przez kraj przetacza się skwar – czasem trwa zaledwie kilka dni, innym razem utrzymuje się przez cały miesiąc. W każdym razie zawsze jest tak samo niebezpieczny, szczególnie dla osób starszych i mających problemy zdrowotne. Wiele osób, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, zgłasza się do Izby Przyjęć Szpitala Powiatowego w Drezdenku z powodu przegrzania organizmu. Udar słoneczny może zdarzyć się każdemu, wystarczy zbyt długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza bez zachowania podstawowych zasad ostrożności. W teorii jesteśmy już świadomi, jak należy postępować w upalne dni, jednak w praktyce bywa różnie. Na hipertermię szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci, ponieważ u nich proces regulacji temperatury ciała nie przebiega tak sprawnie, jak u innych. Uważać powinny również osoby z różnymi problemami zdrowotnymi, m.in.: z otyłością, przyjmujące leki moczopędne, z niewydolnością krążenia, z chorobami ośrodkowego układu nerwowego oraz przyjmujące beta- blokery.

Przyczyn hipertermii może być kilka, najczęściej  jest to nadmierne przebywanie na słońcu. Wówczas zdolność naturalnego ochładzania się organizmu może zostać niejako upośledzona do tego stopnia, iż istnieje duże ryzyko wystąpienia udaru słonecznego. Do przegrzania organizmu może również dojść w skutek zażywania gorących kąpieli wodnych i parowych lub przy nadmiernym wysiłku fizycznym. Ryzyko przegrzania organizmu bardzo wzrasta u osób będących pod wpływem alkoholu i odwodnionych.

Charakterystycznym objawem hipertermii jest uczucie gorąca. Skóra całego ciała staje się bardzo ciepła i sucha. Można także zaobserwować przekrwienie twarzy. Często pojawiają się oparzenia I lub II stopnia. Objawami współtowarzyszącymi są: osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości, obrzęki stóp i okolicy kostek, przyśpieszenie akcji serca, zaburzenia oddychania, a nawet utrata przytomności.

Jak należy się zachować, gdy podejrzewamy hipertermię? Należy jak najszybciej udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. W przeciwnym razie może dojść do potencjalnie śmiertelnego udaru cieplnego! Kiedy należy wezwać pogotowie? – sygnałem, którego nie należy lekceważyć, są silne bóle głowy i karku, odczucie zimna jak podczas gorączki oraz dreszcze i utrata przytomności.  Jeśli chcemy pomóc osobie, która nadmiernie wystawiła się na działanie słońca, powinniśmy poszkodowanego posadzić koniecznie w zacienionym miejscu z dostępem do świeżego powietrza. Można również położyć chorego z uniesionymi  do góry nogami.Następnie należy stosować zimne okłady – najpierw na głowę i szyję, następnie na resztę ciała. Nie zaleca się okładów z kostek lodu nakładanych bezpośrednio na skórę, ponieważ może to wywołać szok termiczny. Jeśli poszkodowany może przełykać, należy mu podać chłodny  (ale nie lodowaty!) napój – najlepiej niegazowaną wodę mineralną. Można również przetransportować chorego do szpitala, gdzie lekarz może zlecić płukanie zimnymi płynami żołądka oraz dożylne podawanie elektrolitów i zimnych płynów. Aby ustrzec organizm przed nadmiernym przegrzaniem, należy w godzinach największego nasłonecznienia uciekać przed słońcem chroniąc się w cieniu, a w przypadku osób starszych i dzieci w ogóle pomiędzy godziną 11 i 16 nie wychodzić z pomieszczeń.  Jednorazowo nie należy wystawić się na słonce dłużej niż przez 10-20 minut, należy pić również dużo wody. W takie upały jak obecnie warto znacznie zwiększyć zalecaną dawkę dzienną płynów, czyli zamiast półtora – dwóch litrów wody, wypijać nawet dwa razy tyle. Bezwzględnie natomiast trzeba unikać alkoholu. Nie można też zapomnieć o ochronie głowy za pomocą przewiewnej czapki lub innego nakrycia. Bardzo wskazane jest także zakładanie cienkich ubrań z długimi rękawami i nogawkami, oczywiście koniecznie uszytych z naturalnych tkanin. One świetnie chronią nas przed przegrzaniem w przeciwieństwie na przykład do kremów z filtrami, nawet tymi z najwyższą ochroną przeciwsłoneczną. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności podczas kąpieli słonecznych.  Lato cieszy, jednak nauczmy się korzystać z jego dobrodziejstw chroniąc przy tym swoje zdrowie.

Materiał opracowała Katarzyna Jenek, merytorycznie sprawdził  lek. med. Jarosław Hajduk

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ