DSCF4944_1

Iwona Hossa znaczy GWIAZDA

Niewiele jest w kraju i Europie artystek obdarzonych takim głosem i takim słuchem. Nie dziwi mnie fakt, iż tej znakomitej artystce najwięksi kompozytorzy powierzają wykonanie swoich utworów. Współpracowała z najwybitniejszymi dyrygentami i śpiewakami. Dwukrotnie nominowana do Nagrody Grammy. Zdobywczyni Międzynarodowej Nagrody Emmy.

Do Drezdenka po raz pierwszy przyjechała już na II Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej organizowany przez nasze stowarzyszenie. Od razu podbiła serca publiczności. Piękny głos, znakomita technika i jeszcze to coś, co powoduje, że od razu artystę akceptują wszyscy słuchacze. Myślę, że zawsze, gdy pomiędzy słuchaczami i wykonawcą wywiąże się jakaś tajemnicza bliska relacja, to zarówno publiczność chce, aby ów artysta jak najczęściej gościł na naszej scenie, jak i wzajemnie artysta chętnie wraca do swojej publiczności. Sądzę, że tak właśnie się stało. Iwona Hossa chętnie wraca do Drezdenka. Więcej! Od wielu lat wspiera starania działaczy naszego stowarzyszenia o jak najlepszy kształt festiwalowej oferty. Artystka współtworzy Radę Programową naszego festiwalu oraz co drugi rok jest dyrektorem artystycznym na przemian z panem Jarosławem Brękiem. Iwona Hossa ma niezmiernie szeroki repertuar. Wspomniałem o znakomitych rolach w spektaklach operowych, a przecież niesie Polsce i swojemu miastu sławę także w filharmoniach całego świata koncertując z najwybitniejszymi dyrygentami i kompozytorami. Każdy jej występ to mistrzostwo wokalne, interpretacyjne i aktorskie. Osobiście miałem wielką przyjemność słuchania Iwony Hossy zarówno w Teatrze Wielkim w Poznaniu, jak i w Warszawie. Zawsze doskonała. Oczywiście wolę przedstawienia operowe, gdyż są „na żywo”. Nagrania zawsze można powtórzyć. Przedstawienia nie! Zgadzam się ze znawcami sztuki, że o ile w teatrze dramatycznym jest możliwość przeciągnięcia sceny, wyjścia z sytuacji trudnej, o tyle w operze dyrygent i orkiestra narzucają rytm i w tych rygorach należy się zmieścić. O śpiewakach w związku z tym krążą legendy czasem łagodne, czasem uszczypliwe. Najwięcej anegdot opowiedziano o sopranach. Mówią, że są najbardziej kapryśne, ale proszę nie wierzyć takim bredniom. Soprany są uosobieniem odyseuszowskich syren i swoim śpiewem po dziś dzień przyciągają największą uwagę, co powoduje zazdrość u innych. Panią Iwonę Hossę usłyszymy w repertuarze popularnym. Wykona zarówno znane i lubiane pieśni, które przez wiele dziesięcioleci śpiewały nasze babki i prababki oraz utwory operetkowe i przeboje z musicali. W czwartkowy wieczór rozprężymy się przy dźwiękach muzyki Lehara, Kalmana czy Loewego, będą też pieśni Martiniego, Chopina, Górskiego i Karłowicza, a także aria z klejnotami z „Fausta” Gounoda.

Serdecznie zapraszam na to wyjątkowe wydarzenie 30 sierpnia 2018 r. do Centrum Promocji Kultury na godz. 19.00.

Wiesław Pietruszak

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ