IMG_7059 (Copy)

Lubuski Piknik Zdrowia w Drezdenku

Tego jeszcze w Drezdenku nie było, a przynajmniej ja żadnej takiej inicjatywy nie pamiętam. W samo południe, 16 września 2018 roku, na stadionie Miejskim w Drezdenku rozbrzmiała cudowna muzyka, płynąca z instrumentów niesamowitej Młodzieżowej Orkiestry Dętej prowadzonej przez Pana Mieczysława Sorbala. Za każdym razem, kiedy słyszę tych młodych ludzi, ciarki przebiegają mi po plecach. I tak było również tym razem. Już w tamtej chwili wiedziałam, że warto było przyjść. Że to nie będzie stracony czas. Nie myliłam się.

Ich muzyka zabrała mnie do świata marzeń, pozwoliłam błądzić moim myślom, karmiłam moją duszę cudownymi dźwiękami. Do dźwięków dołączyły cudowne obrazy. Piękne dziewczęta z gracją i radością dzieliły się ze wszystkimi przybyłymi radością, jaką daje im taniec. Pokazały wiele układów tanecznych i zostały nagrodzone zasłużonymi brawami.

A to był dopiero początek. Niezastąpiony Jan Kuchowicz – dyrektor Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, cały czas zapraszał do skorzystania z wielu różnorodnych i atrakcyjnych stoisk, które oferowały swoje wyroby i usługi.

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Znalazły się tam stoiska jednostek ochrony zdrowia: Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., Przychodni Dworcowej w Gorzowie Wlkp., Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp., Ośrodka dla Osób Uzależnionych NOWY DWOREK, Ośrodka Adopcyjnego w Gorzowie Wlkp., Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Drezdenku.

Można było skorzystać z usług oferowanych przez te jednostki. Były to: pomiary ciśnienia tętniczego, pomiary poziomu cukru, konsultacje dotyczące chorób zawodowych, nauka samobadania piersi, badanie składu masy ciała, strefa treningu z trenerem fitness.

Poza tym wszyscy, którzy lubią aktywnie spędzać czas, mogli wziąć udział w aerobicu pod chmurką – chętnych było sporo.

Ci, którzy chcieli podarować komuś życie, mogli oddać swoją krew w specjalnie przygotowanym do tego celu krwiobusie.

Jeszcze inni mogli sobie zrobić śmieszne, rodzinne zdjęcia w fotobudce.

Kobiety (mężczyźni zresztą też) mogły zrelaksować się podczas masaży i maseczek, skorzystać z darmowego, profesjonalnego makijażu.

Również nasze pociechy mogły skorzystać ze strefy dla malucha, biorąc udział w różnego rodzaju konkursach, robiąc cudowne bańki mydlane, tworząc wymyślone budowle z piasku kinetycznego czy malując sobie twarze. Oprócz zabawy, dzieci musiały także wykazać się wiedzą na temat zdrowia, pokazać jak bardzo są sprawne fizycznie. Uśmiechom i radości nie było końca.

Dla bardziej statecznych i lubiących innego rodzaju rozrywkę, przygotowano punkt informacyjny o funduszach europejskich,  o kobiecie w mediach społecznościowych – wykorzystanie funduszów unijnych, warsztaty z trenerem personalnym.

Na drezdeneckim stadionie pojawiło się cudowne Miasteczko Kobiet, w którym kobiety, aktywnie działające na rzecz swoich środowisk, dzieliły się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i przeżyciami z mieszkankami Drezdenka. Wśród zaproszonych kobiet pojawiły się: Karolina Naja – kajakarka, dwukrotna brązowa medalistka olimpijska, sześciokrotna medalistka mistrzostw świata i pięciokrotna medalistka mistrzostw Europy, Krystyna Sibińska – Poseł na Sejm RP, Anna Synowiec – radna Województwa Lubuskiego, Antonina Kowtunow – prof. dr hab. Akademii Muzycznej im. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, śpiewaczka operowa, solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu,  Elżbieta Bronisz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Drawinach, Halina Mazur  – Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczestniczka Zespołu Muzycznego „Pasjonata”.

Naprawdę niesamowite było to, że nie było granic, różnic, uprzedzeń między zaproszonymi kobietami a tymi, które przyszły posłuchać. Panowała cudowna równość, szczerość, chęć dzielenia się sobą z innymi…

Kobiety rozmawiały o roli kobiety w dzisiejszym społeczeństwie, opowiadały o niesprawiedliwości, która je spotyka tylko dlatego, że są kobietami. Dzieliły się swoimi pomysłami na kolejny dzień, na to, co zrobić, żeby świat stał się trochę lepszy. Uświadamiały innym kobietom, że nie muszą rezygnować z siebie, żeby być dobrymi matkami i żonami. To wszystko można pogodzić. Jest w nas wielka siła moje, Drogie Kobiety.

Wspaniałe przeżycie. Gratuluję wszystkim tym Paniom, które odważyły się odezwać i życzyć odwagi tym, które nie odważyły się przyjść.

Elżbieta Bronisz

foto: Bogdan Mazur

IMG_6998 (Copy) IMG_6999 (Copy) IMG_7001 (Copy) IMG_7003 (Copy) IMG_7006 (Copy) IMG_7014 (Copy) IMG_7017 (Copy) IMG_7023 (Copy) IMG_7031 (Copy) IMG_7032 (Copy) IMG_7033 (Copy) IMG_7040 (Copy) IMG_7041 (Copy) IMG_7042 (Copy) IMG_7045 (Copy) IMG_7047 (Copy) IMG_7052 (Copy) IMG_7053 (Copy) IMG_7057 (Copy) IMG_7059 (Copy) IMG_7062 (Copy) IMG_7065 (Copy) IMG_7068 (Copy) IMG_7087 (Copy) IMG_7109 (Copy) IMG_7114 (Copy) IMG_7129 (Copy)

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ