P1010135 (Copy)

Przed spotkaniem z Ewą Lipską

Od wielu już lat wspólnie z panią Teresą Debaere organizujemy w Bibliotece im. ks. Józefa Tischnera ciekawe spotkania z luminarzami polskiej i światowej kultury. Zapraszamy ich do naszego Drezdenka, by nasi uczniowie i wielbiciele poezji, filmu i muzyki klasycznej mogli porozmawiać i podzielić się własnymi przemyśleniami na temat ich twórczości.

Ewa Lipska należy niewątpliwie do najwybitniejszych polskich poetek. Melomani muzyki rozrywkowej znają ją z piosenek wykonywanych przez najlepszych polskich artystów: Skaldów, G. Turnaua, A. Szałapak, M. Grechuty. Wielbiciele poezji z licznych tomików wierszy. Kilka lat temu udało mi się zorganizować spotkanie moich uczniów z Poetką.

Pierwszy tomik Ewy Lipskiej ukazał się w roku 1967. Potem dość regularnie mogliśmy upajać się kolejnymi wierszami. Przyznam się, że nigdy nie analizowałem wierszy w sposób, jaki to czynią poloniści. Jaka jest jego budowa, co poeta miał na myśli, wreszcie do jakiej szkoły literackiej należy. Czytam więc wiersze i wybieram z nich ulubione kąski. Przecież każdy z nas ma inną wrażliwość i inaczej odbiera tekst. Zgadzam się z Czesławem Miłoszem, który kiedyś także na spotkaniu z moimi uczniami na pytanie co miał na myśli, gdy pisał pewien wiersz, odpowiedział, że to mało ważne. Ważne, powiedział noblista, jak ty odbierasz ten tekst. Poezja, podobnie jak muzyka i malarstwo zaprasza do dyskusji.

Rozmowa z Ewą Lipską niewątpliwie należy do wielkich przyjemności. Niektóre z wierszy Poetki wykorzystuję w artykułach, inne w czasie konferansjerki na koncertach. Ot, choćby ten o wybitnym kompozytorze niemieckim.

Wagner

Droga pani Schubert, pisze pani, że Tristan

„przybył na ziemię przez smutek”. Kiedy miłość

zagląda w oczy, budzą się instrumenty dęte. 

Nie chcę poznać osobiście Richarda Wagnera,

proszę mnie umówić tylko z jego muzyką.

Krótko i celnie opisany ów geniusz.

            Całe spotkanie poprowadzi nasz serdeczny przyjaciel ks. Jerzy Hajduga CRL, za co jesteśmy Jemu zawsze wdzięczny. Będziemy promować dwie książki. Ostatni tomik poezji oraz korespondencję pani Ewy Lipskiej ze Stanisławem Lemem. Przy okazji będzie można obie te książki kupić. „Listy z Lemem” po 30 zł., a tomik poezji po 25 zł. Można otrzymać od Poetki autograf.

Bardzo rzadko to robię, ale w sposób szczególny, tym razem nie z okazji ich święta, chcę podziękować pracownikom naszej biblioteki. Nie sposób policzyć godzin, jakie poświęciły społecznie na te wszystkie nasze spotkania. Więcej! Zawsze ciekawie przygotowały otoczenia, zawsze towarzyszy tym spotkaniom wyjątkowa atmosfera.

W imieniu pani dyrektor Teresy Debaere i swoim zapraszamy wielbicieli poezji Ewy Lipskiej do naszej biblioteki 19 października na godz. 11.00.

Wiesław Pietruszak

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ