c8013399edeaccd3b1367dff8116feaa,780,0,0,0

Joanna Onyszkiewicz, wnuczka Józefa Piłsudskiego w Drezdenku

Poniedziałek, 15 października 2018, godz. 18.00

Joanna Onyszkiewicz, wnuczka Józefa Piłsudskiego, spotka się z uczniami drezdeneckich szkół. Wódz Naczelny bitwy z roku 1920 miał dwie córki Wandę i Jadwigę. Obie zapisały wyjątkową kartę w czasach II wojny światowej. Pani Joanna Onyszkiewicz, architekt, wróciła do Polski w roku 1979 i na stałe zamieszkała w kraju. Po wprowadzeniu stanu wojennego zrezygnowała z obywatelstwa angielskiego, by uniknąć deportacji. W latach osiemdziesiątych wiązana z demokratyczną opozycją.

Nie będę tutaj opisywał wydarzeń sprzed 100 lat. Niewątpliwie odzyskanie przez Polskę wolności najsilniej wiąże się z nazwiskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, choć trzeba pamiętać, że na wolność naszego kraju miały wpływ również sprawy, które działy się poza Polską. Dlaczego jednak akurat palmę pierwszeństwa przyznano Komendantowi legionów? Myślę, że zadecydowała o tym zwycięska wojna z bolszewikami. Historia postawiła go przed wyjątkowym zadaniem i on temu zadaniu sprostał. Zarzucano mu, że nie jest zawodowym wojskowym. A przecież!!! Pozwolę sobie przypomnieć, że w Powstaniu Kościuszkowskim dowodził generał i bohater wojny w Stanach Zjednoczonych. Powstaniem Listopadowym bohater kampanii napoleońskiej i zwycięzca kilku ważnych bitew. Obie batalie zakończyły się klęską. Józef Piłsudski był wodzem i to on wybierał warianty bitew.

Jednocześnie był wspaniałym ojcem. Tym razem zaprosiłem panią Joannę Onyszkiewicz, wnuczkę Marszałka. Pani Onyszkiewicz sama, o czym wspomniałem na początku zapisała piękną kartę, godną swego dziadka, w niezależnych strukturach demokratycznej opozycji. Zaszczyt i przyjemność spotkania się z naszym gościem będą mieli uczniowie dwóch drezdeneckich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 w Drezdenku i Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku. Dorośli będą mogli spotkać się w Bibliotece im. ks. J. Tischnera w poniedziałek 15 października o godz. 18.00.

Serdecznie zapraszam w imieniu Teresy Debaere, dyrektor biblioteki i swoim. Najnowsza historia pokazuje, że potomkowie sławnych Polaków zachowują się różnie. W przypadku pani Joanny Onyszkiewicz, wnuczki Józefa Piłsudskiego można zacytować myśl Stanisława Konarskiego z końca XVIII wieku: „Zasługi? Nie masz zasługi! To, co my zowiemy zasługi, są to jeno ku Ojczyźnie wypłacone długi”. Jesteśmy dumni, że ktoś taki odwiedzi nasze miasto i spotka się z nami.

Wiesław Pietruszak

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ