20180426_101452 (Copy)

Co nowego w Szkole Podstawowej w Starych Bielicach?

„Mamo nie pal, tato nie pal, bo to modne dziś szalenie!”. W ramach realizacji programu edukacji antynikotynowej w naszej szkole wraz z uczennicami klasy I-III postanowiłyśmy uświadomić dorosłym oraz dzieciom, co palenie papierosów może zrobić z naszym zdrowiem. Najlepszym narzędziem do tego okazało się przedstawienie, które na pozór wydawało się humorystyczne, a jednak pokazało całą prawdę na temat szkodliwości dymu nikotynowego. Opowiadało ono o rodzinie, w której mama i tata zmagają się z nałogiem palenia papierosów. Krótki i ciężki oddech, sucha skóra, zawroty głowy, to tylko nieliczne objawy, które pojawiają się u naszych bohaterów. Jednak w porę zjawiają się dzieci, które widzą, że sytuacja staje się coraz bardziej tragiczna i postanawiają wezwać lekarza. Uświadamia on rodzicom jak papieros może zmienić życie nie tylko ich, ale również ich dzieci. Przedstawienie kończy wspólna deklaracja naszych bohaterów: “A tym z państwa, co nie palą, bardzo chętnie przyklaśniemy, bo to dobry wzór dla dzieci. My też palić nie będziemy!”. Przedstawienie pokazałyśmy 27 kwietnia w naszej szkole. Niezmiernie miło było nam gościć rodziców, palące ciocie, wujków oraz  naszych absolwentów. Mamy taką cichą nadzieję, że każdemu po obejrzeniu naszego spektaklu coś, z tego, co przekazałyśmy zostanie w głowie i papierosom powiedzą „NIE!”

Dnia 26 kwietnia mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu z autorką książek dla dzieci Wiolettą Piasecką, które miało miejsce w Bibliotece Publicznej w Drezdenku. Pisarka bardzo szybko zyskała sympatię naszych uczniów. Dzieci  z  otwartymi buziami, w skupieniu słuchały każdej opowieści, a kiedy przyszła na to pora zadawały mnóstwo pytań dotyczących początków pracy autorki.  Całe spotkanie przebiegło bardzo aktywnie, ponieważ pisarka pomiędzy ciekawe opowieści wplatała m.in. zagadki dotyczące znanych bajek, zagadki piłkarskie, oraz kabarecik pluszakowy. Dzieci uczestniczące w zabawach w nagrodę losowały dla siebie wróżby. Pod koniec spotkania uczniowie mogli kupić dla siebie wybraną książkę autorki i otrzymać od niej autograf. Bibliotece Publicznej dziękujemy serdecznie za zaproszenie nas i naszych uczniów na wspaniałe spotkanie a pani Wioletcie Piaseckiej za mile spędzony czas.

Jak każdego roku uczniowie starszych klas przygotowali dla swoich młodszych kolegów część artystyczną z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w której przekazali najważniejsze fakty historyczne Polski dotyczące tego ważnego wydarzenia. Apel rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Jak wielka była radość nas nauczycieli, kiedy nie tylko nasze starsze dzieci, ale i nasze szkolne „maluszki” z odpowiednią postawą, głośno i wyraźnie odśpiewały nasz hymn narodowy. Aby cześć artystyczna była bardziej ciekawa dla młodszych słuchaczy i aby łatwiej było im zrozumieć, czym dla narodu polskiego było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, uczniowie w swoją inscenizację wpletli teatrzyk kukiełkowy, który przedstawiał scenę z Sali Senatorskiej, kiedy to król Stanisław August doprowadził do uchwalenia najważniejszego dokumentu w państwie. Atmosferę ogromnej radości można było usłyszeć w głosach naszych młodych aktorów, kiedy wspólnie na koniec przedstawienia wykonali pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”. Myślę, że była to dla wszystkich  ciekawa lekcja historii.

                                                            Maria Brzozowska

20180418_121954 (Copy) 20180418_122135 (Copy) 20180427_113414 (Copy) 20180427_113548 (Copy)

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ