1

JUBILEUSZOWA 25. AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA” W WYKONANIU UCZNIÓW Z TRÓJECZKI

Nasza szkoła od lat angażuje się w działania dotyczące ochrony przyrody promowane przez Fundację Nasza Ziemia. Celem tegorocznej edycji akcji „Sprzątanie świata – Polska”, której finał przypadał na 21-23 września, było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.

To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020.

Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, a musimy w ciągu dwóch lat zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę trzykrotnie więcej! Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej.

W zakresie promowanej przez Fundację Nasza Ziemia akcji oraz w ramach programu organizowanego przez UM Drezdenko, 22.09.2018 r. podczas VI Pikniku Rodzinnego w naszej szkole odbyły się „Warsztaty na temat selektywnej zbiórki odpadów i ich recyklingu ze szczególnym uwzględnieniem odpadów opakowaniowych”, których realizatorem była Fundacja RECAL. Ich uczestnikami byli rodzice/opiekunowie naszych podopiecznych. Uczniowie natomiast w dniach 26 i 28 września br. wzięli udział w podobnych warsztatach, które zdrobniale nazwano „Spotkajmy się przy śmietniku”. Podczas zajęć prowadzonych przez pracownicę Fundacji RECAL, p. Joasię, dowiedzieli się, jak wielkie znaczenie ma recykling, uczyli się prawidłowych zasad segregacji odpadów. Podobne informacje uczniowie kl. IIIA gimnazjum zdobyli podczas wizyty w PGKiM Sp. z o. o. w Drezdenku, kiedy to pracownik tego przedsiębiorstwa, p. Maciej Bugara (zastępca kierownika Zakładu Usług Komunalnych) przeprowadził z młodzieżą pogadankę dotyczącą świadomości ekologicznej uczniów, potrzeby recyklingu, zapoznał ich z działalnością zakładu z zakresie gospodarki odpadami, taborem, jakim dysponuje firma odnośnie tematu odpadów oraz przekazał gimnazjalistom ulotki ukazujące prawidłowe zasady recyklingu.

Uczniowie klasy IIIA gimnazjum przeprowadzili też kampanię informacyjną skierowaną do lokalnej społeczności, której celem było uświadomienie potrzeby recyklingu odpadów oraz nauka ich prawidłowego segregowania. W dniu 05.10.2018 r., przy współpracy z UM w Drezdenku, zorganizowali happening pod przyświecającym tegorocznemu „Sprzątaniu świata” hasłem: „AKCJA – SEGREGACJA. 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”, podczas którego w centralnych punktach naszego miasta prezentowali plakaty i hasła zachęcające do recyklingu, rozdawali ulotki dotyczące prawidłowych zasad segregacji. W holu szkoły zorganizowali stoisko, na którym rozdawali ulotki; w czasie przerw prowadzili zajęcia dla najmłodszych (dzieci z klas I-III z wykorzystaniem tablicy multimedialnej rozwiązywały quizy dotyczące segregacji odpadów). Promowali również pomysł Jubileuszowej 25. Akcji „Sprzątanie świata – Polska”, który może znakomicie ułatwić segregację odpadów: oznaczenie opakowań kolorem pojemnika, do którego należy dane opakowanie wrzucić, aby przekazać je do recyklingu. Np. niech w takim kolorze będzie oznaczenie surowca, z jakiego wykonane jest dane opakowanie. To drobna zmiana na opakowaniu, a wielkie ułatwienie dla segregujących! Zachęcamy do tego, by w tej sprawie każdy z nas wysłał list do Ministra Środowiska i do związków producentów. Można podpisać ten list i petycję, wystarczy tylko kliknąć w podany link: https://secure.avaaz.org/pl/petition/Minister_Srodowiska_Zwiazek_Pracodawcow_EKOPAK_i_inne_zwiazki_producentow_Ulatwic_segregacje_odpadow_kolor_pojemnika_nie

Zachęcamy, by rozesłać też tę informację także do innych, np. poprzez swoje konta w mediach społecznościowych. Razem możemy więcej!

(W artykule wykorzystano informacje zaczerpnięte ze strony Fundacji Nasza Ziemia.)

Ekolodzy z Trójeczki

2 3 4 5

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ